Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
bounceone
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 19 Aug 2008, 16:08

probleme vinzare

06 Ian 2014, 09:29

Salutare!
Am urmatoarea problema
Am facut act de vinzare-cumparare auto si am scos masina de pe numele meu de la fisc in noiembrie 2013, dar intre timp cumparatorul nu a inmatriculat masina pe numele lui si as vrea sa anulez contractul. Se poate? Mentionez ca pe talon nu scrie instrainat catre... doar este scoasa din evidenta fiscala de pe numele meu.
Ce variante am? Pot sa o bag din nou la fisc pe numele meu?
Seat Cordoba 2007
1.4 16V 86 CP Rosu Emotion
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: probleme vinzare

06 Ian 2014, 11:07

pe tine nu te afecteaza deloc daca el nu a inregistrat-o, e fix treaba lui. de la tine e radiata, daca ti-ai luat banii pe masina care e problema ?
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: probleme vinzare

06 Ian 2014, 12:46

Ca sa o iei in evidenta din nou iti trebuie act de dobandire......contract de vanzare cumparare


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
bounceone
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 19 Aug 2008, 16:08

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 10:10

bertzi43 scrie:
Ca sa o iei in evidenta din nou iti trebuie act de dobandire......contract de vanzare cumparare


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nu am primit banii, dar toate actele masinii sunt la mine ( este o ruda, am mers pe incredere). Ce se intimpla daca rupem contractul de vinzare si el ramine fiscal incarcat cu masina iar eu nu ( eventual o sa platesc eu impozitul)?
Seat Cordoba 2007
1.4 16V 86 CP Rosu Emotion
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 11:08

pai el a declarat-o la administratie?

e o taxa(amenda) daca masina nu a fost inregistrata in termen de 30 zile(50ron parca) si o plateste el. oricum, trebuie sa faci din nou contract de vanzare cumparare daca vrei sa declari la administratie. cel mai bine intrebi la ei.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 11:10

cele mai proaste combinatii sunt astea... insa cu nimeni nu se face asa, contract vanzare cumparare etc fara sa vezi banii.
e un pic mai incalcita treaba, daca el are contractul de vanzare cumparare si mai e si inregistrata masina la fisc pe numele lui, atunci el e proprietarul in momentul de fata, poate te trezesti ca iti face plangere la politie ca i-ai furat masina cu tot cu civ si talon :)
 
Avatar utilizator
bounceone
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 19 Aug 2008, 16:08

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 11:24

gamer555 scrie:
cele mai proaste combinatii sunt astea... insa cu nimeni nu se face asa, contract vanzare cumparare etc fara sa vezi banii.
e un pic mai incalcita treaba, daca el are contractul de vanzare cumparare si mai e si inregistrata masina la fisc pe numele lui, atunci el e proprietarul in momentul de fata, poate te trezesti ca iti face plangere la politie ca i-ai furat masina cu tot cu civ si talon :)

Cum poate sa faca asta daca actele masinii sunt pe numele meu si sunt toate la mine? Nu ar fi trebui sa fie pe numele lui ca sa fie furata?
Pe mine ma intereseaza daca eu pot sa circul in continuare si sa-i platesc lui impozitul la fisc ( prin buna intelegere dintre noi) in speranta ca poate pina la urma o sa vrea sa o inmatriculeze. S-au trebuie facut din nou contract de vinzare si atunci eu trebuie sa o inmatriculez din nou cu toate cheltuielile aferente?
Seat Cordoba 2007
1.4 16V 86 CP Rosu Emotion

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 11:37

actele sunt la tine, pe numele tau, dar el se poate plange ca a fost inselat si ca ti-a dat banii (drept dovada contractul vanzare cumparare pe care il are, si fisa fiscala care se face DOAR dupa ce vanzatorul a primit banii) dar tu nu ai mai vrut sa ii dai masina, cheile, actele... si in situatia asta dreptatea este de partea lui !

intelege ca in momentul de fata EL este proprietarul, daca nu si-a inmatriculat-o inca e fix treaba lui. ca sa o iei inapoi, trebuie alt contract de vanzare cumparare in care tu esti cumparator si el vanzator, si iti face fisa fiscala...
 
Liviu`s
Mesaje: 88
Membru din: 25 Apr 2009, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 11:50

Actele necesare pentru scoaterea din evidentele fiscale a unui mijloc de transport auto:

- DECLARATIE PENTRU SCOATEREA DIN EVIDENTA A MIJLOACELOR DE TRANSPORT (formular tip);
- CERERE PENTRU ELIBERAREA UNUI CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA PRIVIND IMPOZITE, TAXE LOCALE SI ALTE VENITURI LA BUGETUL LOCAL PENTRU PERSOANE FIZICE (formular tip);
- ACTUL DE INSTRAINARE AL MIJLOCULUI DE TRANSPORT (original si fotocopie), DUPA CAZ: ( ACT DE VANZARE-CUMPARARE, ACT DE DONATIE, CONTRACT DE NOVATIE, FACTURA FISCALA, CERTIFICAT DE MOSTENITOR, HOTARARI JUDECATORESTI - LEGALIZATE CU MENTIUNEA DEFINITIVA SI IREVOCABILA - SAU ALTE INSCRISURI DIN CARE SA REIASA CA MIJLOCUL DE TRANSPORT NU MAI ESTE IN PROPRIETATEA COTRIBUABILULUI, ADEVERINTA DE LA REMAT IN CAZUL MIJLOACELOR DE TRANSPORT SCOASE DIN UZ, DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE CUNOSCAND PREVEDERILE ART. 474 COD PENAL, POTRIVIT CAREIA CONTRIBUABILUL NU MAI ESTE DETINATORUL MIJLOCULUI DE TRANSPORT) (original);
- CARTEA DE IDENTITATE A MIJLOCULUI DE TRANSPORT ELIBERATA DE R.A.R. (original si fotocopie);
- ACTUL DE IDENTITATE AL CONTRIBUABILULUI (C.I./B.I./N.I.F./C.U.I.); (original si fotocopie);
- ACTUL DE IDENTITATE AL IMPUTERNICITULUI ((original si fotocopie);
- IMPUTERNICIRE IN ORIGINAL SAU FOTOCOPIE LEGALIZATA;
- FISA DE INMATRICULARE A VEHICULULUI (original);
- 2 TAXE DE TIMBRU - 2 LEI, PENTRU ELIBERAREA CERTIFICATULUI DE ATESTARE FISCALA (DUBLU EXEMPLAR), ACHITATA LA UNA DIN CASERIILE INSTITUTIEI.

La momentul in care ti s-a eliberat certificatul de atestare fiscala, se presupune ca ai depus deja actele necesare eliberarii sale, inclusiv actul care dovedeste instrainarea mijlocului de transport. Din acel moment, in evidentele Directiei de impozite si taxe a sectorului unde locuiesti, tu nu mai figurezi ca fiind proprietarul autoturismului.
Daca vrei sa fi din nou proprietarul acestuia, trebuie sa il inscrii din nou in evidentele fiscale.

Acte necesare pentru inscrierea in evidentele fiscale a unui mijloc de transport auto

- DECLARATIE FISCALA/DECIZIE DE IMPUNERE, DEPUSA PENTRU DOBANDIRE MIJLOACE DE TRANSPORT (formular tip);
- CERTIFICATUL DE ATESTARE FISCALA PRIVIND IMPOZITE, TAXE LOCALE SI ALTE VENITURI LA BUGETUL LOCAL PENTRU PERSOANE FIZICE, DIN CARE SA REZULTE CA, LA DATA INSTRAINARII VANZATORUL NU FIGUREAZA CU DEBITE FATA DE BUGETUL LOCAL AL UNITATII ADMINISTRATIV TERITORIALA UNDE A FOST INREGISTRAT MIJLOCUL DE TRANSPORT (original sau fotocopie legalizata - IN CAZUL IN CARE MIJLOCUL DE TRANSPORT NU ESTE LA PRIMA INREGISTRARE IN EVIDENTELE FISCALE);
- ACTUL DE DOBANDIRE AL MIJLOCULUI DE TRANSPORT (original si fotocopie), DUPA CAZ CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE, ACT DE DONATIE, CONTRACT DE LEASING SI PROCES VERBAL DE PREDARE-PRIMIRE, CONTRACT DE NOVATIE, FACTURA FISCALA, FACTURA FINALIZARE LEASING, CERTIFICAT DE MOSTENITOR, HOTARARI JUDECATORESTI - LEGALIZATE CU MENTIUNEA DEFINITIVA SI IREVOCABILA - SAU ALTE INSCRISURI DIN CARE SA REIASA CALITATEA DE PROPRIETAR AL MIJLOCULUI DE TRANSPORT, ACTUL DE DOBANDIRE TRADUS SI LEGALIZAT IN LIMBA ROMANA - IN CAZUL IN CARE MIJLOCUL DE TRANSPORT ESTE DOBANDIT DE CATRE CONTRIBUABIL DINTR-UN STAT COMUNITAR AL UNIUNII EUROPENE, DOCUMENTUL VAMAL - IN CAZUL IN CARE MIJLOCUL DE TRANSPORT ESTE DOBANDIT DE CATRE CONTRIBUABIL DINTR-UN STAT COMUNITAR AL UNIUNII EUROPENE, IN CAZUL UNUI MIJLOC DE TRANSPORT PE APA ESTE NECESAR SA SE ANEXEZE SI DOCUMENTUL DE INREGISTRARE LA AUTORITATEA NAVALA ROMANA;
- CARTEA DE IDENTITATE A MIJLOCULUI DE TRANSPORT ELIBERAT DE R.A.R. (original si fotocopie);
- ACTUL DE IDENTITATE AL CONTRIBUABILULUI C.I./B.I./N.I.F/.C.U.I. (original si fotocopie);
- FISA DE INMATRICULARE A MIJLOCULUI DE TRANSPORT (original);
- IMPUTERNICIRE IN ORIGINAL SAU FOTOCOPIE LEGALIZATA;
- ACTUL DE IDENTITATE AL IMPUTERNICITULUI (original si fotocopie).
MENTIONAM CA, IN CAZUL IN CARE BUNUL MOBIL ESTE DOBANDIT DE CATRE UN MINOR, DECLARAREA BUNULUI SE FACE DE CATRE TUTORE / CURATOR / REPREZENTANT LEGAL (PARINTE)
Toledo 1.9 TDI 2007
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 11:51

Nu ai ce sa faci in situatia asta ; contractul de vanzare cumparare e sfant...tu nu ai cum sa dovedesti ca el nu ti-a dat banii ; singura posibilitate sa il santajezi , este sa nu ii dai actele ( talon + cartea masinii ) ; in cazul asta, el nu are ce sa faca cu masina ; greseala lui ca nu si-a inmatriculat-o pana acuma ; avea 30 de zile la dispozitie, si tu poti spune ca i-ai dat talonul si cartea, dar ca el le-a pierdut ; el daca da talonul pierdut la politie, numai tu poti scoate altul ( sau ultimul proprietar care este pe carte ) :wink:


p.s : cum zice si gamer, el este proprietarul atata timp cat detine contractul de vanzare cumparare ; nu conteaza ca nu este pe numele lui ( asta te avantajeaza pe tine ca in caz ca isi pierde un act ( talon sau carte ) numai tu le poti scoate si il poti santaja ) ; el nu detine decat contractul de vanzare cumparare si fiscalul, corect ? in orice caz, el o poate da furata avand la mana contractul ; masina este a lui ; insa numai tu ii poti scoate un act..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
bounceone
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 19 Aug 2008, 16:08

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 12:28

bgd_b92 scrie:
Nu ai ce sa faci in situatia asta ; contractul de vanzare cumparare e sfant...tu nu ai cum sa dovedesti ca el nu ti-a dat banii ; singura posibilitate sa il santajezi , este sa nu ii dai actele ( talon + cartea masinii ) ; in cazul asta, el nu are ce sa faca cu masina ; greseala lui ca nu si-a inmatriculat-o pana acuma ; avea 30 de zile la dispozitie, si tu poti spune ca i-ai dat talonul si cartea, dar ca el le-a pierdut ; el daca da talonul pierdut la politie, numai tu poti scoate altul ( sau ultimul proprietar care este pe carte ) :wink:


p.s : cum zice si gamer, el este proprietarul atata timp cat detine contractul de vanzare cumparare ; nu conteaza ca nu este pe numele lui ( asta te avantajeaza pe tine ca in caz ca isi pierde un act ( talon sau carte ) numai tu le poti scoate si il poti santaja ) ; el nu detine decat contractul de vanzare cumparare si fiscalul, corect ? in orice caz, el o poate da furata avand la mana contractul ; masina este a lui ; insa numai tu ii poti scoate un act..

Si totusi as vrea sa stiu clar daca eu pot sa circul in continuare cu masina fara sa am probleme cu politia sau alte probleme la ITP, asigurari, etc...
Seat Cordoba 2007
1.4 16V 86 CP Rosu Emotion
 
Liviu`s
Mesaje: 88
Membru din: 25 Apr 2009, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 12:31

bounceone scrie:
bgd_b92 scrie:
Nu ai ce sa faci in situatia asta ; contractul de vanzare cumparare e sfant...tu nu ai cum sa dovedesti ca el nu ti-a dat banii ; singura posibilitate sa il santajezi , este sa nu ii dai actele ( talon + cartea masinii ) ; in cazul asta, el nu are ce sa faca cu masina ; greseala lui ca nu si-a inmatriculat-o pana acuma ; avea 30 de zile la dispozitie, si tu poti spune ca i-ai dat talonul si cartea, dar ca el le-a pierdut ; el daca da talonul pierdut la politie, numai tu poti scoate altul ( sau ultimul proprietar care este pe carte ) :wink:


p.s : cum zice si gamer, el este proprietarul atata timp cat detine contractul de vanzare cumparare ; nu conteaza ca nu este pe numele lui ( asta te avantajeaza pe tine ca in caz ca isi pierde un act ( talon sau carte ) numai tu le poti scoate si il poti santaja ) ; el nu detine decat contractul de vanzare cumparare si fiscalul, corect ? in orice caz, el o poate da furata avand la mana contractul ; masina este a lui ; insa numai tu ii poti scoate un act..

Si totusi as vrea sa stiu clar daca eu pot sa circul in continuare cu masina fara sa am probleme cu politia sau alte probleme la ITP, asigurari, etc...


Interesant este ca asigurarea si ITP-ul sunt inca valabile. Problema este daca circuli cu autoturismul, comiti vreun delict si trebuie sa incasezi vreo amenda contraventionala. Fiind radiat autoturismul de la fisc, tu nu ai obligatia de a plati.
Toledo 1.9 TDI 2007
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 14:01

De ce sa nu pot circula? E inmatriculata RO, daca ai itp, asigurare valabile si talonul la tine normal ca poti merge ; daca iei vreo amenda o iei tu nu masina ; masina este "in aer" cu fiscalul ; fie il platesti anual fie platesti la sfarsit cand o vinzi ( propritarul actual adica, daca el nu o are trecuta la fiscal ) ; daca el o are la fiscal se plateste impozit normal...in caz ca faci vreo prostie si ti se ridica talonul, il poti ridica , pt ca tu esti proprietar in acte,etc
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme vinzare

07 Ian 2014, 14:28

Multe sfaturi si pareri aici, asa ca una in plus si de la mine.
Nu confuda dreptul de propietate ( act vanzare-cumparare) cu luarea in evidenta fiscala.
Cei drept aceasta este activa din moment ce noul propietar printre multe altele , aduce si actul de vanzare-cumparare !
Partea de circulatie este data prin imatricularea acestuia ( dar nu neaparat pe numele propietarului ! ) , deci prin urmare , atata timp cat exista un talon si numere, se poate circula !
Eu recomand denuntarea contractului de vanzare-cumparare, la un avocat, acesta fiind fictiv daca nu a fost achitat integral , asa cum in el scrie. Trebuie citit undeva despre.

Revenim: masina este a rudei , si este imatriculata inca pe tine ! Asigurarea exista !
Stiu ca nu este usor, dar de undeva trebuie sa incepi. fie ii inapoiezi banii deja primiti ca avans !!
fie te intelegi cu el si vindeti masina din nou altcuiva.
Cu rudele nu se fac afaceri :( :cry :hi
Bafta.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
zaytsuca
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: probleme vinzare

08 Ian 2014, 07:55

bgd_b92 scrie:
Nu ai ce sa faci in situatia asta ; contractul de vanzare cumparare e sfant...


La noi e admis sa folosesti la inmatriculare contract facut la "birou copiat acte sau asemenea" dar nu are temei legal actul vanzare-cumparare facut la neica nimeni la toneta. Oricine poate face treaba asta, nu iti trebuie nicio autorizatie din parte vreo unei institutii, scoti modelul de pe net si gata. In fata legii are valoare DOAR actul de vanzare-cumparare incheiat in fata unui notar public!
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori