Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
RicheE
Subiect Autor
Mesaje: 95
Membru din: 09 Iul 2013, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 12:58

Hai sa nu atingem coarda sensibila, mai bine o rupem! :D

Vreau xenoane si vreau sa fie legale, sa nu ma trezesc noaptea cu un nene cu basca si 1 neuron plictisit ca imi ia talonul pentru xenoane.Din cate stiu nu exista firme specializate in omologarea xenoanelor, am vazut pe alte forumuri raspuns de la RAR in aceasta privinta.Acum, eu baiat curios, am inceput sa sap adanc sa vad ce chitibushuri are legea ce prevede ca este interzisa schimbarea luminilor si semnalizarilor bla bla bla.Uite ca exista, cam scump, dar exista.Trebuie mers frumusel la reprezentanta RAR si facuta o omologare artizanala.Documentare la "bajetii" de la RAR cu privire la ceea ce este nevoie pentru omologare si bam-bam!Avem xenoane legale AM :yah

Problema?Daca mai exista vre-un coleg atat de "nebun" ca mine incat sa isi puna xenon AM omologate, cat costa testele?Stiu sigur ca se plateste o taxa de 50 RON, dar mai departe, birocratia romana ma infunda.
#BlooTheOneAndOnly

SEAT LEON 1P, 2.0 BKD, 2008
Ex: LEON 1M, 1.9 ASV(x2) 2000/2003
Eu am cai putere!Tu ce ai?Ponei?
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 13:15

Osram Cool Blue Hyper ! :drive
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 13:26

uite aici discutii privitoare la xenoane omologate sau nu, si riscurile privind incalcarea legii cu ele pe masina.
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f= ... ilit=osram
si vezi, ca nenea cu basca plictisit, si cu un neuron, cum spui tu, te sanctioneaza pt ca incalci legea.
 
Avatar utilizator
RicheE
Subiect Autor
Mesaje: 95
Membru din: 09 Iul 2013, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 13:32

HUNTER scrie:
uite aici discutii privitoare la xenoane omologate sau nu, si riscurile privind incalcarea legii cu ele pe masina.
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f= ... ilit=osram
si vezi, ca nenea cu basca plictisit, si cu un neuron, cum spui tu, te sanctioneaza pt ca incalci legea.



Been there, done that!Bla bla bla :-@ :D nu am vazut inca nimic despre omologarea artizanala :roll: ca sa nu ma mai amendeze nenea cu basca :D

offtopic: ziceam de neuron ca e plictisit
#BlooTheOneAndOnly

SEAT LEON 1P, 2.0 BKD, 2008
Ex: LEON 1M, 1.9 ASV(x2) 2000/2003
Eu am cai putere!Tu ce ai?Ponei?
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 13:45

Dany stiu ca si-a montat pe Toledo, instalatie cu xenon pe faruri cu lupa + autoleveling + spalator la faruri. Din pct de vedere legal, instalatia are tot cei trebuie, insa nu stiu ce presupune omologarea in RAR pt aceasta.


Sent from my V1_Viper
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 13:48

Pune faruri oem cu lupa si nu o sa fie asa de batator la ochii unicului neuron al ''chipiosului''
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
RicheE
Subiect Autor
Mesaje: 95
Membru din: 09 Iul 2013, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 13:53

HUNTER scrie:
Dany stiu ca si-a montat pe Toledo, instalatie cu xenon pe faruri cu lupa + autoleveling + spalator la faruri. Din pct de vedere legal, instalatia are tot cei trebuie, insa nu stiu ce presupune omologarea in RAR pt aceasta.


Sent from my V1_Viper

in caz ca se mai duce pe la RAR o sa ii ceara CIV, iar acolo trebuie sa fie insemnate xenoanele omologate sau sa i se dea un certif ca la folii ca sa arate si la RAR-ul mobil...zic eu :lol:


OEM pentru 1M?Daca ai detalii si de unde as putea sa le iau...sunt sceptic in privinta fabricarii si distribuirii de catre dealerii auto :lol: iar daca le gasesc, promit ca bem o lada intreaga de bere fara alcool :drive
#BlooTheOneAndOnly

SEAT LEON 1P, 2.0 BKD, 2008
Ex: LEON 1M, 1.9 ASV(x2) 2000/2003
Eu am cai putere!Tu ce ai?Ponei?

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 14:08

Personal nu cred ca ai sanse sa reusesti omologare individuala pt. asa ceva.
Farurile care functioneaza cu becuri xenon au alta arhitectura fata de cele care functioneaza cu becuri halogen si au la baza principii diferite. Nu mai mentionez nimic despre testele facute, sunt anumite limite minime / maxime de luminozitate si alte criterii prevazute in norme foarte stricte ale structurilor ce se ocupa cu omologarea in domeniul rutier.

Doar pt. simplul fapt ca tu pui un kit xenon intr-un far care a fost gandit sa functioneze cu bec halogen si obtii o hartie de "conformitate" nu inseamna ca respectiva instalatie e perfecta. Sa fim seriosi, o hartie in Romania prin care sa se certifice ca ai faruri "in regula" se poate obtine relativ usor.

TOT (dar absolut tot) ce inseamna xenon aftermarket e deranjant noaptea. Si nu atat din pricina becului xenon in far cu oglinda (desi si asta e un factor foarte important) cat mai ales din lipsa autolevellingului.

Farurile xeonon OEM sunt echipamente foarte "inteligente", nu sunt alcatuite doar dintr-o lupa si un bec xenon. Fasciculul de lumina la xenon OEM e ajustat continuu pe inaltime, iar "lupa" (ca sa nu folosesc un termen complicat) sta constant intr-o pozitie de echilibru. Pozitia e ajustata continuu, la fiecare denivelare a drumului pe baza informatiilor de la senzori montati pe puntea fata si / sau spate.

Singura modalitate prin care poti avea faruri cu xenon in mod legal si in conditii depline de siguranta in ceea ce priveste interactiunea cu ceilalti participanti la trafic e sa faci un retrofit, adica sa monterzi instalatia completa care ar fi fost pusa din fabrica pe masina ta.

Luna trecuta am venit pe Valea Oltului pe seara. 70 % din masinile care veneau pe contrasens ma orbeau. Am sunat la politia rutiera de vreo 3 ori, i-am rugat sa ii opreasca in trafic pe cei cu xenoane AM. Cred ca daca faceau un filtru la intrarea in Calimanesti nu stiu cati scapau.

In fine..

Sfatul meu e sa folositi masina cu farurile cu care a venit din fabrica. SUnt foarte bune, sunt testate, indeplinesc toate conditiile de siguranta rutiera. Sau, daca vreti neaparat xenon, conversie la farurile xenon de fabrica, cu autolevelling si instalatie de spalare.

NU va puneti viata in pericol, a voastra si a oamenilor nevinovati participanti la trafic prin folosirea diverselor becuri cu xenon ce lumineaza pana in rai. Sunt sanse sa ajungeti fix acolo, daca orbiti pe cineva mai slab de inger.. :(
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
RicheE
Subiect Autor
Mesaje: 95
Membru din: 09 Iul 2013, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 14:18

Cosmin, tocmai d-aia spun de certificare individuala, pentru ca practic te lasa sa circuli cu bunul simt care il ai in buzunar, nu ii orbesti pe colegii de trafic si nici nu luminezi pasarile care zboara noaptea pt ca iti bate fascicolul nu stiu cum, marea mea problema este daca nu omologarea artizanala, macar sa cumpar OEM, dar de unde?Pentru leutul meu din 2000 dupa cum am mai spus, mici sanse, ca mi-as luat!
#BlooTheOneAndOnly

SEAT LEON 1P, 2.0 BKD, 2008
Ex: LEON 1M, 1.9 ASV(x2) 2000/2003
Eu am cai putere!Tu ce ai?Ponei?
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 14:41

RicheE, citeste in topicul lui dany19940: viewtopic.php?f=40&t=1512&st=0&sk=t&sd=a&start=360
El si-a pus autoleveling, spalatoare si bineinteles faruri cu lupa si xenon.
Piesele puse de el sunt combinatii intre AM, OEM si retrofit (OEM de pe alta platforma). Investitia este enorma zic eu. Doar piesele sar de 600 Euro.
Cum e Dany, cat e suma finala?
 
Avatar utilizator
RicheE
Subiect Autor
Mesaje: 95
Membru din: 09 Iul 2013, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 14:57

Roger scrie:
RicheE, citeste in topicul lui dany19940: http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=40&t ... &start=360
El si-a pus autoleveling, spalatoare si bineinteles faruri cu lupa si xenon.
Piesele puse de el sunt combinatii intre AM, OEM si retrofit (OEM de pe alta platforma). Investitia este enorma zic eu. Doar piesele sar de 600 Euro.
Cum e Dany, cat e suma finala?


de 700 E cate amenzi pentru xenoane poti sa iti iei? :lol: o investitie pentru siguranta si bun simt, eu spun ca merita!Cu ocazia asta il felicit public pe dany!Astept sa imi spuna si cat l-a dus in total si sa ma indrume ce si cum! :P
#BlooTheOneAndOnly

SEAT LEON 1P, 2.0 BKD, 2008
Ex: LEON 1M, 1.9 ASV(x2) 2000/2003
Eu am cai putere!Tu ce ai?Ponei?
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 15:01

Nu tii o masina cate becuri poti schimba cu 600euroi :tongue
Candva voiam si eu retrofit pt 1p-ul meu,Cosmin mi-a zis de fiecare piesa in parte,costul ei etc... nu renteaza.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 19:37

ALWR-ul a fost 349 euro fara transport (vreo 370 cu transport), instalatia de spalare faruri parca 250 ron, farurile vreo 220 euro parca (sunt luate demult tare si nu mai retin), xenoanele parca 200 ron. Plus munca mea...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 20:07

Mai exista posibilitatea manufacturarii sistemului de mentinere constanta a nivelului farurilor.
Nu este extrem de complicat, cu un potentiometru de precizie pe care se monteaza un pendul si un circuit comparator care sa comande motoarele deja existente in faruri.
Spalatoare de faruri se gasesc si la 150ron destul de eficiente.
Iar un kit ce se monteaza in interiorul oglinzilor si care sa contina un bec hid cu lupa in fata este deja 350-500ron cu tot cu becuri.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Dezbatere xenoane

29 Aug 2013, 20:50

Baltazar, aici e vorba de chestii cat mai OEM.ALWR-ul de care zici tu e cam greu de realizat ca sa mentina raza luminii in aceeasi pozitie. Plus ca trebuie 2 astfel de senzori per masina. Greu de sincronizat amandoua fara un ECU care sa centralizeze semnalele date de aceste potentiometre. Apoi spui de spalatoare de faruri, dar nu cred ca sunt OEM la banii aia. Lupe un faruri poate gasesti la banii aia, dar mai trebuie sa le "convina" si celor de la RAR ca sa ti le accepte. Plus ca nu cred ca sunt de sticla lupele, iar cu cele de plastic m-am lamurit cum fac raza luminoasa. Ori presupunerea e ca vrei sa vezi mai bine, nu mai prost decat cu halogenele, nu? Ca sa ai sanse mai mari la o eventuala omologare la RAR, cred ca ar trebui sa folosesti piese cat mai OEM. De aia avem atatea discutii cu privire la subiectul in cauza.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori