Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Krondet
Subiect Autor
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Dilema asigurare RCA

08 Oct 2012, 17:51

Am cumparat autoturismul din dotare in oct.2008 - ocazie cu care am intocmit polita RCA valabila 1 an. In luna iulie 2009 am avut un incident (culpa mea) - intervine polita RCA. in febr 2010 un alt incident (tot culpa mea) - intervine polita RCA.
de atunci, nu am mai produs nimic...am fost atent si cuminte.
Azi am fost sa innoiesc polita RCA, si aflu ca am un Malus 6 - asa ca pretul este mai mare cu 60% (decat normalul).
dar, in conditiile in care timp de 2 ani (adica, doua polite consecutive) nu am mai avut incidente, nu trebuia, conform principiului Bonus, sa mi se reduca Malusul, la M4, sau ceva pe aici?!?!?
nu opereaza diminuarea cazierului??? Raman Falus 6, pana decedeaza carutza?? :cry
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Dilema asigurare RCA

08 Oct 2012, 17:56

Mergi la alta societate de asigurari, la ce firma esti acum?
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Dilema asigurare RCA

09 Oct 2012, 08:20

Da din pacate ''faptele rele'' raman acolo stocate intr-o baza de date si la orice firma de asigurari vor stii ce ai facut ''asta-vara'',eu am auzit ca se mai scade din ele in ani si ani ,acum mai departe intraba pe cineva care lucreaza in asigurari cum este cu calculul asta de tot rahatul
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
ovydyu4all
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: Dilema asigurare RCA

09 Oct 2012, 22:36

la fiecare reinnoire de asigurare de minim 6 luni mai scade cate un grad de la M6 la M5, daca faci pe un an scade direct de la M6 la M4
 
Krondet
Subiect Autor
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Dilema asigurare RCA

11 Oct 2012, 13:54

raspunsul de la CSA...

"Conform prevederilor legislatiei in vigoare in ceea ce priveste aplicarea sistemului bonus malus:
Perioada de referinţă este anul calendaristic anterior datei de emitere a poliţei.
“Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele pentru care a fost plătită cel puţin o daună în perioada de referinţă, în care se reţine responsabilitatea totală sau parţială a conducătorului auto, indiferent cine a condus vehiculul la momentul producerii accidentului, indiferent de modul de protocolare a acestuia, prin proces verbal întocmit de poliţie ori prin constatare amiabilă de accident.”
„Pentru o perioadă de referinţă se poate aplica cel mult o malusare.”
Avand in vedere cele mai sus mentionate si tinand cont de faptul ca aplicarea claselor din sistemul bonus malus se face succesiv, la incheierea oricarei polite RCA in anul 2012 este corecta aplicarea clasei M6, plecand de la clasa detinuta anterior, respectiv M2 si luand in considerare plata in anul 2011 a prejudiciului rezultat din cel de-al doilea eveniment rutier produs. "

asa ca...ne dorim drum fara evenimente! :drive
se pare ca este mai rentabil (d.p.d.v al recuperarii malus-ului), incheierea politelor RCA pe 6 luni...ca anul e lung, si multe se pot intampla.
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Cristian_n
Mesaje: 1
Membru din: 28 Ian 2013, 11:06

Re: Dilema asigurare RCA

28 Ian 2013, 11:09

Pentru a compara preturile la diferite societati de asigurari cauta pe internet un site care sa iti ofere calculator RCA online.Acolo dupa ce iti introduci datele poti compara tarifele diferitelor societati de asigurari.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori