Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Soso-CKX
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Noul cod rutier 2012?

23 Feb 2012, 22:51

Salut!

Am tot vazut zilele astea pe la stiri ca se doreste sa se introduca niste noi prevederi prin legislatia rutiera.

Erau niste chestii cu permisul de proba pentru cei care au implinit varsta de 17 ani; jandarmii si localii care se pare ca doresc "puterea" de a da amenzi de circulatie rutiera si inca vreo cateva. Din cate am inteles, toate astea sunt la stadiul de discutii, dar cei de la Politia Rutiera nu sunt de acord cu asa ceva.

O singura chestie mi-a umplut urechile si despre ea as dori sa vorbim:

Se pare ca vor sa monteze radare(fixe parca) care sa acopere un sector anume de drum. Astfel incat iti face primul poza cand treci prin dreptul lui si apoi al doilea iti face o alta poza, calculand viteza cu care ai circulat intre radare in functie de distanta si de timpul scurs pana la el.

Mi se pare ca idee ceva foarte tare, s-au gandit foarte bine cei care s-or fi gandit la asta! Dar eu nu vreau asa ceva pe drumurile pe care circul.
Va dati seama ca asa ceva n-ar putea fi pacalit nicicum, dar am putea fi noi pacaliti punand radare mai aproape unul de celalalt decat distanta pe care o calculeaza acolo, reiesind astfel o viteza mai mare. Dupa ce ca sunt drumuri pe care daca circulam cu viteza maxima admisa ar trebui sa primim niste diplome pentru ca nu ne pasa de masini, ei vor sa puna radare de-astea pe drumurile pe unde presupun ca se va putea totusi circula ceva mai tare pentru a ajunge si noi unde dorim in aceeasi viata ca si cea in care plecam de la destinatie.

In loc sa caute sa rezolve gropile si canalele din orasele astea infecte(Bucuresti), ei cauta sa-si scoata bani mai multi din contraventii.

Spuneti-mi voi ca nu e enervant sa mergi ca omu' pe un bulevard care pare fara gropi si sa apara cate-un canal sau vreo chestie pe care nici n-o poti ocoli, pentru ca in niciun caz nu cade pe jumatatea masinii pe respectiva banda, si pentru ca n-ai destul loc de ceilalti ca sa poti merge intotdeauna cu ele pe jumatatea masinii.

Stie vreunul din voi mai multe despre asta? Vor fi puse in vigoare porcariile astea sau nu?
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Noul cod rutier 2012?

24 Feb 2012, 13:12

Considera-le momentan pure speculatii. O sa stim sigur ce si cum din monitorul oficial.
Gargara asta nu are sens.Vrei sa conduci,te supui unor reguli ...chiar daca ne plac sau nu.
Chiar crezi ca daca ne spunem oful ,il va lua cineva in considerare?!?!
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Soso-CKX
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul cod rutier 2012?

24 Feb 2012, 14:06

Nu e vorba ca imi descarc oful pe forum si pe urma o sa dansez dupa cum canta unul si altul ca sa conduc.

E vorba ca acele "speculatii" sunt chiar...comuniste! Dar, ma rog...pana se va afisa in monitorul oficial, ne supunem acelorasi reguli ca si pana acum, dar pe urma eu cred ca trec inapoi la scuter.

O zi buna tuturor!
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Noul cod rutier 2012?

25 Feb 2012, 13:01

Multe lucruri sunt ''comuniste'' pt ca noi inca avem o gandire comunista,dar intram in alte ''ofuri''.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Noul cod rutier 2012?

25 Feb 2012, 15:53

Multe din cele trecute acolo, precum si radarele fixe sunt de mult instalate, si chiar functioneaza, doar ca nu se folosesc decat la statistici, momentan.
Aceleasi sisteme sunt functionale in majoritatea tarilor din europa si nu se mai plange nimeni.
Jandarmii nu vor sa dea si amenzi de circulatie, te asigur din surse sigure.
Tu sa fii in locul lor, sa trebuiasca sa faci treaba murdara a politiei, ca la toate scandalurile doar nu crezi ca iese seful de post cu bidonasul in fata, baga jandarmii.
La toate raziile se folosesc jandarmi.
La sapat santuri pentru scurgerea apei in timp ce localnicii se uita se folosesc jandarmi.
Lista poate continua la nesfarsit cu muncile pe care le fac jandarmii.
De ce crezi ca ar vrea sa dea si amenzi, care oricum intra in bugetul primariei locale din zona unde s-a intocmit procesul verbal?
Ar fi suficient sa aplice legile de acum si s-ar reduce mult spiritul de aventura de pe strazi.
In ce priveste canalele, nu este treaba politiei, ei le sesizeaza si eventual amendeaza administratorul drumului, dar banii de amenda tot la primarie se intorc, ca ei administreaza drumul si tot ei incaseaza.
Deci un cerc vicios.
Cate reclamatii ai facut pana acum in care sa semnalezi existenta gropilor pe carosabil?
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Noul cod rutier 2012?

29 Feb 2012, 21:22

culmea culmilor
pai cum vreti sa ne civilizam daca pe toate strazile sunt numai schumaheri :yh
si bucurestiu nu e chiar asa plin de gropi :tongue
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori