Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ionutz_2380
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 15 Oct 2011, 15:44
Localitate: suceava
Contact:

cauciucuri diferite iarna+ms

15 Oct 2011, 15:56

stie cineva daca e legal sa am 2 cauciucuri de iarna si 2 ms?sa nu ma trezesc cu vreo surpriza.Merci.
 
Avatar utilizator
samson
Mesaje: 1697
Membru din: 29 Ian 2009, 21:30
Localitate: Onesti

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

15 Oct 2011, 16:45

Nu e nici o problema si eu sunt in aceeasi situatie doua sunt de iarna iar doua sunt all season cu insemnele M+S. Din ce am inteles trebuie sa aiba si insemnele cu creasta montana si fulgul de nea ca sa nu te "arda" dl. politist

Imagine
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486
 
ionutz_2380
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 15 Oct 2011, 15:44
Localitate: suceava
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

15 Oct 2011, 18:28

mersi mult de informatie.
 
mecanicles
Mesaje: 5
Membru din: 26 Oct 2011, 16:57

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

26 Oct 2011, 17:11

salutare posesori de seat...in primul rand va anunt ca este primul meu post pe acest forum..si in al doi-lea rand am si eu o grija..legata de cauciucuri... Masina a venit anul trecut..in vara...echipata cu anvelope de vara 185-55-15(care figureaza si in cartea tehnica) pe care le-am rulat iarna trecuta fara incidente..desii recunosc ca pierdeau destul de usor aderenta pe zapada batatorita...o fi nornal sau nu ..nu stiu pentru ca nu am mai condus in alte conditii alte masini sau cu alte anvelope...
Acum..ce sa vezi...Legea zice sa avem pe roti cauciucuri de iarna dalea cu M S si fulg.. asaa..si..cum bani nu-s de gume noi..am gasit doar doua la SH cu 185-55-15 cam uzate..dar asta e .. si din fericire mai am facut rost de la un vecin darnic..:D de o pereche de 2 cu urmatoarele caracteristici 185-65-15 (care nu figureaza in cartea tehnica) tot de iarna , pe care m-am gandit sa le pun pe spate..ca ar fi mai inalte ..si pe fata cred ca nu ar arata prea bine..
Voi ce ma sfatuiti..e bine sa merg asa.. cum sa le pun...am vreo problema cu oamenii in verde daca mi le inspecteaza.. sau...orice parere serioasa e bine venita...
Va multumesc si sa aveti drumuri bune in continuare..
 
Avatar utilizator
deyuuu
ARDELEANU
Mesaje: 2701
Membru din: 19 Iul 2009, 00:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

26 Oct 2011, 17:26

si eu am o intrebare ... eu am dinainte sa apara legea asta cauciucuri .. dar pe ale mele scrie doar M parca ... care`i treaba cu M`ul asta ? :cry:
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

26 Oct 2011, 18:50

deyuuu scrie:
si eu am o intrebare ... eu am dinainte sa apara legea asta cauciucuri .. dar pe ale mele scrie doar M parca ... care`i treaba cu M`ul asta ? :cry:

M=namol si S=zapada
 
Avatar utilizator
deyuuu
ARDELEANU
Mesaje: 2701
Membru din: 19 Iul 2009, 00:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

27 Oct 2011, 23:09

deci .. gumele nu mi`s de iarna ? :|

 
Avatar utilizator
adi_repulse
Mesaje: 590
Membru din: 06 Iun 2011, 17:35
Localitate: Hamburg
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

27 Oct 2011, 23:16

Cauciucurile de iarna NU sunt obligatorii de la 1 noiembrie!

Cine ne da noua amenda, service-urile de roti, institutiile statului care vin cu diverse variante, sau politia rutiera? Da, politia rutiera. Tocmai de aceea, varianta politiei este cea de care trebuie sa tinem cont, daca vrem sa nu avem probleme la iarna. Inca din capul locului, trebuie retinut ceva: de la 1 noiembrie 2011 intra in vigoare legea referitoare la anvelopele de iarna. NICIDECUM nu se refera la fapul ca de la 1 noiembrie trebuie sa avem masina dotata cu asa ceva!!! Deci de la 1 noiembrie 2011 intra in vigoare o noua lege. Ce spune noua lege? Primesti amenda numai daca mergi cu masina pe drumuri acoperite de zapada sau polei. O alta formulare este asta: este interzisa circulatia masinilor pe drumuri acoperite de zapada / polei sau gheata fara ca aceasta sa fie dotata cu anvelope de iarna. TOATE 4 ROTILE TREBUIE SA FIE DE IARNA! Adica daca la iarna nu va ninge deloc, poti merge linistit cu orice fel de anvelope, ca nu vei primi amenda. De ce nu sunt obligatorii anvelopele de iarna de la 1 noiembrie? Simplu. Pentru ca ninsoarea poate sa vina de exemplu abia in luna ianuarie. Pana atunci, nu esti obligat sa ai anvelope de iarna. Mergi intr-un oras sau pe drumuri care nu sunt acoperite de zapada? Nu ai nevoie de gume de iarna, conform legii. Iata ce spune Politia intr-un comunicat: Prin Ordonanta Guvernului nr. 5, in luna ianuarie a anului in curs au fost modificate prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, introducandu-se obligativitatea dotarii cu anvelope de iarna, care sunt definite in conformitate cu Directivele si Regulamentele Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite. Anvelopele All Seasons nu sunt bune In acest context, pentru a fi acceptate ca anvelope de iarna, acestea trebuie sa fie inscriptionate cu unul dintre simbolurile "M+S", "M.S.", "MS" sau "M&S", fara a include in aceasta categorie anvelopele marcate numai cu inscriptia ,,all seasons". Mai precis, pe timp de iarna, pe drumurile acoperite de zapada sau gheata, trebuie sa ai anvelope dedicate sezonului rece, nu mixte sau all-seasons. Prevederile legale in vigoare interzic circulatia autovehiculelor, fara ca acestea sa fie dotate cu anvelope de iarna, pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, nefacand referire la o anumita perioada a anului. Astfel, este sanctionata conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate. Amenda pentru fapta mentionata este prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni (de la 9 la 20 puncte-amenda, respectiv intre 603 si 1.340 lei), iar sanctiunea contraventionala este insotita si de masura retinerii certificatului de inmatriculare. Ce trebuie sa tinem minte cu totii In primul rand, cauciucurile de iarna sunt bune nu doar cand e zapada pe asfalt, ci atunci cand temperatura scade constant sub 7 grade. Indiferent de legislatie, amenzi sau contraventii, trebuie in primul rand sa ne gandim la siguranta noastra si a familiei noastre. Asadar, in functie de posibilitati, trebuie sa ne dotam masina cu anvelope specifice sezonului rece, pentru a evita accidentele si a ne simti mai siguri la volan.



Pentru mai multe detalii despre tema:http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/cauciucurile-de-iarna-nu-sunt-obligatorii-de-la-1-noiembrie-11016.html
Ultima oară modificat 27 Oct 2011, 23:20 de către adi_repulse, modificat 1 dată în total.
 
Avatar utilizator
adi_repulse
Mesaje: 590
Membru din: 06 Iun 2011, 17:35
Localitate: Hamburg
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

27 Oct 2011, 23:19

sper ca postu meu de mai sus sa va raspunda la intrebari... cititi bine si nu va lasati prostiti de politie. fara R.A.R. de fatza nici un politai NU VA DA AMENDA!
 
Avatar utilizator
deyuuu
ARDELEANU
Mesaje: 2701
Membru din: 19 Iul 2009, 00:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

27 Oct 2011, 23:26

mie nu mi de politie ... eu vreau sa stiu daca sunt bune la ceva iarna gumele mele :))
 
Avatar utilizator
adi_repulse
Mesaje: 590
Membru din: 06 Iun 2011, 17:35
Localitate: Hamburg
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

27 Oct 2011, 23:32

daca`s doar cu M nu sunt de polei sau zapada... sa zicem de o cioafla in cel mai bun caz :yh :tongue
 
Avatar utilizator
deyuuu
ARDELEANU
Mesaje: 2701
Membru din: 19 Iul 2009, 00:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

27 Oct 2011, 23:43

atunci cred ca pot sa le arunc :)) mi`ash ... iarna asta raman cu ele acuma .. asta e :))
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

28 Oct 2011, 21:20

am impresia ca unii sunt mai interesati sau le-ar surade ideea sa faca cumva si sa nu cheltuie o suma de bani pe gue de iarna, discutiile gen legea zice..sau nu zice...ce face dl. politist... sau dar daca va fi cald dupa 1 noiembrie...o fi, n-o fi...nici nu stau sa ma gandesc prea mult sau sa-mi fac nervi pe tema asta, am trecut deja de o saptamana la gume de iarna pentru ca nu vreau sa ma risc cu nimic, vezi cazul huidu, poate daca avea nu se intampla grozavia sau poate ca nu ar fi contat gumele de iarna dar ai curajul sa te risti?
hai sa nu ne furam caciula singuri la urma urmei, am cautat gume de cea mai iarna, nu cu unul ci cu 3 fulgi si cu 5 munti, cu m+s, cu snow scris cu litere de-o schioapa si da, e o cheltuiala ce nu-i de colo insa e o investitie in siguranta soferului si a familiei sale la urma urmei.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
MHL
Mihai
Mesaje: 705
Membru din: 26 Oct 2009, 15:58
Localitate: Craiova
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

28 Oct 2011, 22:12

mususk266 scrie:
e o cheltuiala ce nu-i de colo insa e o investitie in siguranta soferului si a familiei sale la urma urmei.


Sunt in totalitate de acord! E foarte importanta siguranta in trafic, in mine a dat unul anul trecut cu o Dacie cu "slick-uri" si nu e prea placut sa sti ca se putea evita o situatie neplacuta cu niste cauciucuri cat de cat in regula...

P.S. Legat de Huidu, sa fim seriosi, la cate sisteme de protectie avea ML-ul (ABS, ASR, ESP, TCS etc.) cu siguranta ca soferul a fost de vina ca doar masina nu e atat de "nebuna" sa depaseasca singura pe linie contiuna, intr-o curba la dreapta fara vizibilitate, pe ninsoare... :?
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine
 
Avatar utilizator
adi_repulse
Mesaje: 590
Membru din: 06 Iun 2011, 17:35
Localitate: Hamburg
Contact:

Re: cauciucuri diferite iarna+ms

28 Oct 2011, 22:44

Huidu isi merita soarta ca toti cocalarii care conduc in felu in care a facuto bou ala! jumate din cretinii astia de ar ajunge la puscarie ar fi si tara asta mai civilizata..am semana macar cu ungaria sa nu zic de austria germania si alte natii care se respecta.. dar sa nu dam aici in off-topic...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori