Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Inmatriculare Masina - Acte necesare

29 Aug 2008, 14:43

M-am gandit ca poate e bine sa fie un topic mai clar despre asta. Voi da exemplu pt Bucuresti, unde mi-am inmatriculat masina acum cateva zile.

Noul sediu de inmatriculari in Buc s-a mutat pe Soseaua Pipera nr. 49. Nu va recomand sa mergeti cu masina, este o aglomeratie infernala.

Alternative: luati metroul pana la Aurel Vlaicu, iesiti de la metrou si mergeti la dreapta cum iesiti de la metrou si apoi drept inainte. In ~100 metri ajungeti la intersectia de unde mergi pe Calea Floreasca la dreapta. Voi mergeti tot inainte, treceti pe langa reprez SEAT Aviatiei si apoi tot inainte. In total de la metrou pana la sediu de inmatriculari cam 500-600 metri. O sa trebuiasca sa traversati, e pe partea opusa.

Nu mai e ca la Udriste, nu stai la coada: intri si mergi la dreapta pt inmatriculari Bucuresti si la stanga pt Ilfov. In incinta e si un C.E.C insa coada e infernala.

Iti iei numar de bon (de la Informatii, ghiseul 35) si stai in sala de asteptare unde sunt panouri pe care vezi la fiecare ghiseu la ce bon s-a ajuns cu depunerea actelor (bonurile au numar de la 001 la 800, apoi se reseteaza si continua numaratoarea; primul ghiseu pt inmatriculari Buc e 18, ultimul e 32; insa mai mereu merg doar vreo 6-7). Cand iti vine randul, apare numarul bonului si ghiseul la care trebuie sa mergi.

Pt masina noua, indiferent de locatia din Romania, la serviciul de inmatriculari ai nevoie de urmatoarele acte:

1 - Carte identitate in original si copie dupa cartea de identitate; (originalul ti se restituie pe loc)

2 - RCA in original si copie; (originalul se restituie pe loc)

3 - carte de identitate vehicul in original si copie; (originalul se restituie evident cand iti ridici numarul, impreuna cu certificatul/talonul de inmatriculare). Inainte de depunerea actelor, verificati daca aveti emisiile de CO2 scrie pe C.I a masinii, impreuna cu folia de securizare(undeva in partea stanga a cartii);

4 - chitanta de la plata taxei de poluare (aveti grija ca nu se mai poate plati intr-o zi la trezorerie, intai trebuie depusa o cerere de calcul (pt sectorul 6 mergi la circa fin. pe str Popa Tatu nr 7), vii dupa doua zile, pt persoane fizice, sau 5 zile pt leasing, iei decizia de calcul pe care scrie cat ai de plata si poti plati taxa tot aici sau la trezorerie). Pastrati decizia de calcul ca aveti nevoie de ea la serviciul inmatriculari.

5 - decizia de calcul a taxei de poluare (vezi pct-ul 4);

6 - chitanta de la plata taxei de inmatriculare, la Administratia financiara, in val de 52 ron;

7 - chitanta de la plata certificatului de inmatriculare, in valoare de 30 ron (la C.E.C)

8 - fisa de inmatriculare (se face la Administratia financiara, contra-cost; pe baza ei tot acolo obtii o decizie de impunere automobil si la ghiseu platesti impozitul, care nu e act obligatoriu pt inmatricularea masinii);

9 - copie dupa factura finala a masinii cumparate;

10 - cerere de inmatriculare (se poate lua cu 2 Ron de la Administratia financiara, sau de la sediul de inmatriculari unde se da gratis-> ghiseul 35 pt Buc)

11 - 85 lei pt numere preferentiale, sau 40 pentru numere la rand;

Recomand sa faceti copii dupa toate chitantele de la plata taxelor. De dovada ca ati platit impozitul nu aveti nevoie pt inmatriculare.

Numerele in Buc va sunt date la 2 ore dupa ce ati depus actele, la ghiseul 44 si 45 pt persoane fizice si ghiseul 46 pt persoane juridice. In Pipera, de la ghiseele 40+ se pot lua adev. de circulatie provizorie si numere provizorii.
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

22 Sep 2008, 14:12

O informare foarte corecta si utila pentru toata lumea, multumim frumos Genesis.
 
costi1982
Mesaje: 115
Membru din: 03 Iun 2008, 19:18
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Inmatriculare Masina - Acte necesare

17 Dec 2008, 13:13

vreau si eu sa merg maine sa trec masina pe numele meu
am fisa de inmatriculare
am certificatul de autenticitate
vreau sa va intreb urmatoarele lucruri:

-ca sa pastrez numerele de inmatriculare ale vechiului proprietar ce trb sa fac?
-trb sa merg si cu placutele la politie?
-am cumparat masina de la o firma si am factura....mai este necesar si contract de vanzare-cumparare?


va rog urgent....trb sa ajung cat mai rpd la politie

ms anticipat
Seat Ibiza 2004 1.2 12 V
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inmatriculare Masina - Acte necesare

17 Dec 2008, 14:02

Daca masina a fost deja inmatriculata pe firma respectiva trebuie si act de vanzare-cumparare si certificatul de radiere de pe firma respectiva de la Administratia Financiara.
Placutele nu trebuie sa le duci daca ramin pe masina.
 
costi1982
Mesaje: 115
Membru din: 03 Iun 2008, 19:18
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Inmatriculare Masina - Acte necesare

17 Dec 2008, 17:30

de la firmaam certificatul de radiere si factura.....eu am inteles ca nu mai e nevoie de contract daca ai factura
ms pt raspuns
Seat Ibiza 2004 1.2 12 V
 
Avatar utilizator
Mario25gl
Blue-bitza
Mesaje: 459
Membru din: 01 Sep 2009, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inmatriculare Masina - Acte necesare

31 Mar 2011, 14:35

Mi-am schimbat domiciliul din bucuresti pe galati, iar acum vreau sa inmatriculez si masina tot aici. Am luat foaia de la un birou de acte si cu aia trebuie sa ma duc la bucuresti la financiar(sau unde trebuie) sa imi puna aia o stampila pe foaia care am facut-o. Intrebarea mea este, trebuie sa ma duc eu personal pana la bucuresti sa imi puna stampila sau poate si altcineva(fratele meu) sa rezolve problema? Sper sa primesc cat mai rpd rasp, ca maine sa stiu ce sa fac. Ms
Seat Ibiza 2006, GL-85-DVD
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator