Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
jdc.bia
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 14 Mar 2018, 11:06

Problema iluminare de fundal turometru.

25 Apr 2018, 10:06

Salutare,

Am cumparat o ibiza ST din 2013, model 6J cu facelift, 1.2 TDI, masina este excelenta ....dar cel care a adus-o a "uitat" sa imi spuna de faptul ca turometrul e complet intunecat, inafara de
ac si de martorii din centru care functioneaza OK - adica no backlight.
Am desfacut ceasurile si am cascat ochii , dar nu am observat nici un led ars. Se poate sa fie vreun led ars fara sa se ingreasca? - nu exista nici o eroare am fost inainte de cumparare la un tip care are VCDS pentru o verificare. Se pote sa fie vreo codare gresita a vechiului proprietar???
Care ar fi rezolvarea? Schimbarea ceasurilor? - asta implica reprogramare chei?
Cam multe intrebari dar, sper ca poate v-ati lovit de ceva similar si aveti ceva idei.
Multumesc.
 
Avatar utilizator
andrei.gabriel
Mesaje: 62
Membru din: 12 Apr 2016, 12:39
Localitate: Iasi

Re: Problema iluminare de fundal turometru.

25 Apr 2018, 13:56

salut,

viewtopic.php?f=174&t=23790

pare aceeasi problema ca aici.
De curand am si eu la Ibiza ST din 2010 o problema similara, a inceput sa imi clipeasca unul din ledurile iluminarii turometrului.
Totusi la tine pare suspecat ca s-au dus toate. Si din cate stiu, in VCDS, nu este o codare speciala pentru backlight.
Imagine
Ibiza 6J ST 2010
 
jdc.bia
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 14 Mar 2018, 11:06

Re: Problema iluminare de fundal turometru.

25 Apr 2018, 14:13

Salut,
Mersi de răspuns. As putea schimba toate ledurile și să vedem dacă funcționează....Trebuie să găsesc pe cineva priceput în Hunedoara.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori