Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
alexandru bcz
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 27 Dec 2017, 08:23

Rateuri gpl catalizator toba explodata

27 Dec 2017, 09:19

Salut de cateva saptamani am niste probleme cu seatul meu ibiza an 2011 1.4 benzina, are 83 mii km gpl montat la 13 mii, masina este la mine de un an jumate luata din ro, a inceput prin a mirosii a noxe in masina cateva zile pana cand masina nu mai se accelera nu mai trecea de 3000 de ture dupa care nu se mai accelera de loc, la service a spus ca este filtru de particule ars si ca a infundat catalizatorul, le-a scos pe amandoua, la scurt timp toba finala a explodat la un rateu puternic dupa ce masina a ajuns la 100 km/h in un ritm mai alert iar cand nu am mai accelerat a explodat, motorul merge destul de rotund are mici fluctuatii dar nu ceva grav, la cateva zile s-a aprins si martorul de la motor in bord, intre timp am facut revizia la gpl si iar baietii de acolo au spus ca instalatia este in parametrii perfect, am schimbat bujiile , iar azi dupa ce am depasit o utilitara care mergea foarte incet, depasirea a fost destul de timida, maxim 3500 ture cand nu am mai accelerat in treapta 5 toba noua a explodat identic cu cea veche. Acum nu stiu ce sa ii fac, daca as sti sigur ca este de la gpl as renunta la el, daca ii pun catalizator si se infunda si el ce folos, sa dea rateuri oare de la bobinele de inductie desi motoru merge rotund nu da semne ca nu functioneaza corect bobinele, sau cel putin unde as putea sa le verific.
Imagine
 
alexandru bcz
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 27 Dec 2017, 08:23

Re: Rateuri gpl catalizator toba explodata

29 Dec 2017, 17:33

Imagine
am revenit cu toba numarul doi, precizez ca ambele tobe au ajuns asa cand masina mergea cu gpl, deocamdata o sa merg benzina pana gasesc care este problmea, la service nu gasesc nici o problema mecanici nici la motor nice la service de gpl
 
neagugabriel98
Mesaje: 2
Membru din: 07 Dec 2017, 00:43

Re: Rateuri gpl catalizator toba explodata

30 Dec 2017, 17:26

Verifica buji bobine si cureaua de distributie

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
 
alexandru bcz
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 27 Dec 2017, 08:23

Re: Rateuri gpl catalizator toba explodata

26 Ian 2018, 08:23

Am schimbat bujile, am verificat distributia este pusa bine, am masurat compresia este 12 pe fiecare cilindru, nu are nici o eroare la aprindere, la service nu are nici o problema, la gpl au gasit baietii o mufa de la un injector gpl putin iesita si se pare ca dupa ce a pus mufa la loc nu a mai dat nici un pic de rateu, am ramas cu problmea catalizatoarelor care pe aftermarket nu exista iar origina este foarte scump, ca alternativa am gasit o firma care le taie si iti pune capsule inauntru, a facut cineva asa ceva, daca da sunt eficiente ies noxele la itp, merge masina ok se simte diferenta fata de cele oroginale.
 
crocodilulmov
Mesaje: 1
Membru din: 09 Apr 2019, 08:31

Re: Rateuri gpl catalizator toba explodata

18 Apr 2019, 21:02

Am exact aceiasi problema; o toba explodata pe gpl. La service au curatat injectoarele de benzina, au zis ca dadeau prea multa benzina in camera de ardere si se ducea pe esapament, iar dupa ce masina trecea pe gaz exploda toba. Au facut compresia si era ok. Cum vi se pare explicatia mecanicului ?
Masina merge bine pe benzina, am facut 2000 km si nu a mai avut probleme dar ma omoara consumul si as vrea sa o dau din nou pe gaz.
Credeti ca o sa explodeze si toba noua?
 
adyredro
Mesaje: 2
Membru din: 16 Feb 2020, 20:21

Re: Rateuri gpl catalizator toba explodata

16 Feb 2020, 20:29

Salut la toata lumea!
Am aceleasi probleme ca si voi cum ati scris anterior...
Eu am schimbat toata evacuarea din fata pana in spate, dupa ce am ajuns in aceeasi situatie ca si voi, eliminat catalizator si precedat de explozia finalei. Am reusit sa merg aproape 40.000 de km cu noua evacuare, iar acum ce credeti, iar am al doilea catalizator infundat.
Banuiesc ca e vorba de aceeasi motorizare 1.4 16V cod motor CGGB, numai ca la mine este pus pe un Polo 6R.
Am relatat problema mea si acum 3 ani jumate pe vwforum, dar nu a raspuns nimeni...
Aici este postarea mea: https://vwforum.ro/topic/45318-catalizator-topit/
Voi ati rezolvat problema?
Nu am chef sa mai cumpar alta evacuare, cred ca renunt la GPL....
 
adyredro
Mesaje: 2
Membru din: 16 Feb 2020, 20:21

Re: Rateuri gpl catalizator toba explodata

16 Feb 2020, 21:33

Ah, am uitat sa precizez, instalatia este Zenit Pro OBD montata la SuperGAZ.
Eu cred ca exista o cauza intre aceasta instalatie de gpl si tipul asta de motorizare.

Voi ce instalatii, motoare aveti?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator