Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
alexandru.bilan
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 20 Sep 2017, 21:37
Localitate: Bucuresti

Identificare LED-uri ceasuri bord

04 Oct 2017, 16:28

Salutare, si bine v-am gasit
Tocmai ce am cumparat un Ibiza SC, si...ma apuc sa remediez probleme pe care fostul proprietar mi le-a lasat "cadou" .... GRRRRR [:@]

Stie cineva ce LED-uri sunt folosite la bordul de 6J? in special sub vitezometru, la lampile de avarie.. Se pare ca imi lipsesc cateva, si prin urmare...:

Address 17: Instruments
Control Module Part Number: 6J0 920 803 H HW: 6J0 920 803 H
.......
1 Fault Found:

10485833 - Internal Control Module Memory Check Sum Error
B2000 49 [137] - Internal electronic failure
MIL ON - Confirmed - Tested Since Memory Clear

Imagine


Multumesc frumos de ajutor,
Alexandru
 
Avatar utilizator
andrei.gabriel
Mesaje: 62
Membru din: 12 Apr 2016, 12:39
Localitate: Iasi

Re: Identificare LED-uri ceasuri bord

05 Oct 2017, 12:20

Salutare,

Ce motorizare e? ai ESP?

Eventual pot face o poza la mine cand pun contactul si cu o aproximare am putea sa ne dam seama care lipsesc la tine.
Revin mai tarziu cu o poza cu contactul pus.
Imagine
Ibiza 6J ST 2010
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Identificare LED-uri ceasuri bord

05 Oct 2017, 14:38

Hai sa-ti dau o veste nu prea placuta: in bordurile de genul cum ai tu, chiar un singur led scos din circuit, apare eroarea ce e si la tine, eroare care nu mai dispare chiar daca pui ledul inapoi. Se rezolva cu scrierea softului original, fara acest checksum error sau prin schimbarea ceasurilor.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Identificare LED-uri ceasuri bord

06 Oct 2017, 12:57

In plus, nu toate versiunile de cluster au toate ledurile pe placa. Spre exemplu, ledul de cruise control sau de actiobare pedala frana la cutiile automate.
Stii sigur ca au fost scoase? Sau doar presupui? Nu vad bine imaginea..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
alexandru.bilan
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 20 Sep 2017, 21:37
Localitate: Bucuresti

Re: Identificare LED-uri ceasuri bord

06 Oct 2017, 23:15

Salut. Multumesc de raspuns.
Din pacate, da, deja am ERROR la odometru...
Sunt reticent in a schimba ceasurile, pentru a nu fi nevoie de schimbat KM, dar, probabil tot la asta ajung.. Oare merg cele in mile? de la orice diesel? cu reprogramare limba si unitati de masura? + schimbare fundal de la ale mele?

Sau, in functie de costuri, rescriere, daca e mai avantajos..

Acum, presupun ca sunt scoase, da' as baga mana in foc doar pentru Airbag... Deoarece stiu ca am niste "resistance too high" la pretensionari + senzor impact pasager, cu "MIL ON"... Fara lumina in bord.
Primul lipa de sus este Airbag-ul. De la drepta la stanga. Cu lanterna sub fundalul ceasului, umeaza la stanga un semn ciudat, ca un biberon (???!) si ultimul din stanga e "blank".

@Cosmin, dupa ce am citit thread-ul MKM, ma bate un gand sa va vizitez.. :) Deja am cumparat manete cu BC ;)
@Andrei, 1.2 TDI CFWA, nu am TCS. ESP, presupun ca au toate...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori