Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Vibrat in bancheta / stalp spate dreapta

20 Mai 2017, 22:20

Salutare,
Poate a mai patit-o careva.
De cativa ani in spatarul banchetei se tot aude un troncanit. Ca si cum ceva ar fi desprins. In timp m-am obisnuit cu zgomotul pt k nici nu era ceva prea deranjant. Insa timpul si-a spus cuvantul:( Azi cand am plecat cu masina din fata casei, dupa ce o saptamana nu am miscat-o din loc de o data imi vibreaza ceva in spate, de data asta foarte enervant. Este ca vibratul ala de rigla din lemn pe care o ti lipita de masa si incepi sa lovesti in ea(sper ca intelegeti la ce ma refer). Din cate imi dau seama, cred ca este ceva desprins in spatarul banchetei, vechea problema care acum cred ca s-a agravat sau ceva in stalpul din spate dreapta.
Exista vreo posibilitate sa desfac spatarul sa vad ce se intampla in interior? Sau trebuie sa schimb bancheta cu totul? :?
Multumesc si astept pareri si de ce nu poate chiar rezolvarea mult asteptata :shock:
 
Avatar utilizator
andrei.gabriel
Mesaje: 62
Membru din: 12 Apr 2016, 12:39
Localitate: Iasi

Re: Vibrat in bancheta / stalp spate dreapta

21 Mai 2017, 10:32

Salut,
Am avut si eu un sunet enervant si era de la centura de pe spate, unde e mecanismul care tine centura trasa. Incearca sa tensionesi centurile de pe spate si vezi daca se mai aude.
Imagine
Ibiza 6J ST 2010
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Vibrat in bancheta / stalp spate dreapta

21 Mai 2017, 17:48

Din pacate am incercat si asta si tot se auzea :(
Am mai testat-i azi si pe drum pietruit si cand tin pana pe partea din dreapta a portbagajul, acolo unde vine roata si e mocheta, se simte un vibrat acolo cand face zgomot. Mi-e sa nu fie chiar flansa de amortizor :(
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Vibrat in bancheta / stalp spate dreapta

26 Mai 2017, 16:43

Am fost azi la service si vesti proaste.
Amortizorul de pe spate-dreapta e curs. Se simte lucru asta si in mers, pt ca nu mai are masina stabilitate :(
Se cer altele noi. :)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori