Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Trafic
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2015, 11:03

Pierderi carburant

14 Sep 2015, 11:23

Salut si bine v-am gasit.
Sunt proaspatul posesor al unui Seat Ibiza 6j 1.4i 2012, si al primei probleme (din pacate).. respectiv pierderi carburant cand fac plinul.
Initial am crezut ca e de la garnitura pompei de penzina de sub bancheta, pentru ca acolo am gasit umed.. am inlocuit-o impreuna cu piulita mare din plastic dar, din pacate, problema pare a fi mai "adanca". Se pare ca benzina vine de undeva de deasupra rezervorului si ajunge langa pompa.. Deci fie este spart rezervorul (putin probabil) fie furtunasele de deasupra (cred ca sunt cele pentru canistra de vapori si de aerisire) sunt sparte sau nu sunt fixate cum trebuie in rezervor.
Mentionez ca masina are 7000 Km si nu a fost demonat rezervorul niciodata.

Intrebarea este daca a mai demontat cineva si cat de dificil este. (Nu cred ca este alta varianta pentru a ajunge la acele furtunase deasupra rezervorului fara demontare).

As vrea macar sa vad care este problema pentru a comanda piesele.. Ma gandeam la o demontare partiala (lasat putin in jos pentru a vedea furtunasele).
Multumesc anticipat.
Seat Ibiza 6J 1.4I 2012
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pierderi carburant

15 Sep 2015, 22:01

Felicitari pentru masina, si bine ai venit in Club Seat.
7000 km in 3 ani?? Parca este foarte putin , nu?

Tu ai spus ca pierzi doar cand faci plinul. Adica pe unde o pierzi?
O vezi pe strada? sau miroase in interior?
Sa nu fie furtunul/teava de la gaura alimentare catre rezervor. Numai asa se poate explica de ce pierzi doar la plin facut.
Daca ridici masina pe un elevator, deja vezi foarte multe pozitii posibile, adica pe unde se scurge exact.
Te uiti si cauti conducta de retur, acolo unde revine spre rezervor.
Garnitura de la buson benzina este acolo si este in ordine? :cheers
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Trafic
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Pierderi carburant

16 Sep 2015, 06:51

Pierderea vine in mod cert, de deasupra rezervorului si nu are legatura cu "gatul"de umplere. Deasupra sunt fixate in rezervor 2 furtunse care duc apoi in canistra de vapori plus inca un furtuns de aerisire cred, care tranziteaza zona de deasupra. Deci oricare poate fi spart sau nefixat..
Problema este ca nu pot vedea care este defectul fara a lasa rezerorul in jos.
PS Da doar 7000 km in 3ani si jumatate.. si sunt reali. :)
Seat Ibiza 6J 1.4I 2012
 
Trafic
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Pierderi carburant

05 Oct 2015, 15:02

Din pacate de ce imi era frica nu am scapat.
Este spart (mai de graba "frecat/ros" - banuiesc rozatoare pentru ca nu-mi explic altfel .. arata ca si cum ar fi ros ) conectorul (stutul) de la un furtunas de aerisire de deasupra rezervorului.
Se pare ca nu vine piesa separata, deci trebuie inlocuit tot rezervorul. Momentan am lipit cu poxipol (cica rezista la benzina) si pare ca nu mai pierde, dar o sa-l inlocuiesc pentru linistea mea.

O poza mai jos.
Imagine
Seat Ibiza 6J 1.4I 2012

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori