Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
raduclj
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 26 Ian 2018, 21:16

Suspensie ibiza ST

08 Aug 2018, 19:08

Salut,

Sunt posesor de ibiza 6j ST 1.2 tdi ecomotive si am o intrebare pentru cei care au modelul combi, legata de garda la sol.
Problema mea consta in faptul ca spatele se lasa foarte mult. Incarc masina doar cu ceva bagaje in portbagaj si se lasa considerabil, daca intra si 1-2 persoane in spate, nu mai este distanta deloc intre roata si aripa.
As dori sa schimb arcurile dar nu stiu daca sa pun ce da programul de piese, sau sa pun ceva mai groase, inalte...am vazut alternative de la fabia combi sau roomster.

Astept parerile voastre. Mersi!
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Suspensie ibiza ST

08 Aug 2018, 19:17

Salut radu. Si leonul se lasa o data cu greutatea in portbagaj, si cam toate. Duritatea arcului e in stransa legatura cu greutatea masinii si motorizarea. Cum vorbim de o masina de clasa mica (chiar daca este ST), nu cred ca o sa gasesti un compromis care sa te multumeasca. Si chiar daca ai gasi, scade considerabil confortul.

EDIT: opinie personala, desigur.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
raduclj
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 26 Ian 2018, 21:16

Re: Suspensie ibiza ST

08 Aug 2018, 19:52

Salut, mersi de rapsuns, Sunt constient ca masina este clasa mica, si ca are setupul suspensiei mai fin, dar totusi mi se pare ca se lasa mult prea jos. Poate o sa imi ofere cinve care are acelasi model o inaltime de sol la aripa spate, sau ceva distanta..ca sa o compar cu ce am eu.
 
Avatar utilizator
andrei.gabriel
Mesaje: 62
Membru din: 12 Apr 2016, 12:39
Localitate: Iasi

Re: Suspensie ibiza ST

16 Aug 2018, 09:59

Salutare Radu,

Am sa masor eu diseara si iti spun.

Am si eu acelasi feeling ca e prea lasata cu bagaje + omuleti in spate, dar nu am nicio problema - nu atinge la denivelari.
Imagine
Ibiza 6J ST 2010

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori