Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

20 Dec 2010, 14:33

mihai, chiar nu mai inteleg nimic....cum ti-au dat cei de la dealer masina....si stai numai putin...de abia acuma ii deschizi prima data capota la masina?
:)

vezi ce pe stalpul stanga in partea spre fata e o manetuta....tragi de ea, si sare capota putin.
te dai jos din masina, cauti exact asa cum ti-a explicat si traian pe sub capota, ridici decat de levierul pe care o sa il gasesti, si ridici capota.
dupa care pt a o bloca deschis, mai ai un "fier" pe care il iei de pe aripa, si il pui in o fanta speciala de pe capota.
Iti vei da seama de fanta resp pt ca e mai rotunjoara.

bafta...
dar mai am o intrebare...tu nu ai avut nici o masina inainte?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

20 Dec 2010, 20:00

Ba da, am avut Dacia 1310, Dacia 1410 TLX, Cielo Daewoo, Renault Megane Classic si Renault Megane 2 Sedan, toate cumparate nou-noute de tatal meu. Eu am carnet de 13 ani din iunie 1998, dar m-am apucat serios de sofat abia in aprilie 2009. Seat Ibiza este prima masina cumparata 100% de mine. Despre probleme si chestiuni firesti nu prea stiu pentru ca nu am avut nevoie expresa sa fac acele lucruri, mai ales ca masinile au fost noi. De abia in ultimii 2 ani, am capatat mai multa experienta in ale soferiei. Am renuntat sa mai mai conduc, din comoditate, atatia ani. Dar in prezent, o fac pentru ca am fost fortat de imprejurari. Mai nou, pentru ca nu am anvelope de iarna (inca) ci de vara pe Seat Ibiza, sa inteleg ca, azi pe o portiune de drum acoperit complet cu zapada - ulite secundare dintr-un sat de munte - frana mi s-a blocat si masina se oprea cu intarziere, neavand viteza, intocmai din cauza cauciucurilor de vara ? Daca aveam de iarna, n-ar fi facut asa, este ?
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

20 Dec 2010, 20:14

vad ca ai avut ceva masini....nu vreau sa te superi p mine, dar mi se pare ciudat ca nu stii sa deschizi capota la masina, nu de alta dar cam la toate se deschid la fel.

Sa revenim la intrebarea ta, la franare violenta fie cu anvelope de iarna sau vara.....tot se blocheaza rotile (ma rog intra abs-ul) si tot saniuta te duci.
cele de iarna , intr-adevar pe zapada au o aderenta sporita, dar pe gheata sau zapada f bine batatorita, eventual inghetata.....tot derapeaza.

dar pana acuma, pe toate masinile avute de tine, nu ai avut caucioace de iarna?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

20 Dec 2010, 20:30

Multumesc de raspuns. Acum vreau sa-mi spuneti o metoda altenativa sa-mi fac luneta si parbrizul luna - lichidul de parbriz nu l-am pus inca la motor - am dat dimineata (cu siguranta radeti acum de mine) cu Ajax de geamuri si am sters cu o laveta, dar mai mult am înspumat parbrizul si luneta Ibizei si au iesit pete puternic vizibile, impiedicandu-mi si mai mult vizibilitatea. Cu spirt merge? Se fac luna? Mai ales acum pe frigul asta de afara?
 
Dunky
Mesaje: 933
Membru din: 25 Ian 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

20 Dec 2010, 20:37

uau no ofense dar sa nu stii sa deschizi o capota mi se pare cel putin hilar :tongue eu sunt la a doua masina personala si primul lucru care la-m facut cand am urcat in ele a fost sa trag de toate manetele sa apas toate butoanele numai asa de curiozitate mi se pare aiurea sa nu stii ce fac toate butoanele din masina ta si pe bune tu pana acuma nu ai pus lichid de parbriz?(chiar rad de tine)
Viata-i grea dar trece!
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

21 Dec 2010, 00:42

Pune lichi de parbriz, daca nu sti cum, roaga pe cineva sa te ajute.Nu te chinui sa stergi geamurile cu spirt. Cel mai bine dute la o spalatorie profesionala.salut
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

21 Dec 2010, 18:28

Gata, am făcut și chestia asta cu pusul lichidului la motor și deschiderea capotei... singur, mare lucru nu este, dar de teama sa nu gresesc ceva si sa stric, am testat in mintea mea și prin pipăială de mai multe ori pana m-am invatat. Acum, mi-am facut parbrizul și luneta LUNĂ !!! :bigsmurf:
Crăciun Fericit tuturor Seat-iștilor ! :santa:

 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

04 Ian 2011, 17:57

La mulți ani ! Un 2011 plin de succese pentru toți ! :cheers Am dat comandă de anvelope iarnă pentru Seat Ibiza mea (ultimul model) marca Goodrich că asta am găsit. Urmează să vină joi după amiază. Am făcut o alegere bună ? Sunt dimensiunile 185/60/R15.
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

04 Ian 2011, 20:51

La multi ani!
Da, sunt o alegere buna. Trebuia sa ti le iei mai din timp, ca mai e un pic si trece iarna:P
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

04 Ian 2011, 22:00

Mihai-Cosmin scrie:
La mulți ani ! Un 2011 plin de succese pentru toți ! :cheers Am dat comandă de anvelope iarnă pentru Seat Ibiza mea (ultimul model) marca Goodrich că asta am găsit. Urmează să vină joi după amiază. Am făcut o alegere bună ? Sunt dimensiunile 185/60/R15.

si eu am vrut sa iau goodrich model nou decembrie 2010 nu mai stiu ce model dar cand m-am uitat atent pe anvelopa scria made in romania si omul mi-a zis ca intr-adevar sunt facute la Floresti nu stiu pe unde vine asta.In orice caz am renuntat la ele.ca marca sunt bune. sa le stapanesti sanatos si sa ai parte de ele cat mai mult timp!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

06 Ian 2011, 23:07

Gata, din această după amiază am echipat Seat Ibiza cu anvelope de iarnă BF Goodrich, 270 lei/bucata de la dealerul Seat pe Vrancea.
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

06 Ian 2011, 23:10

te-ai uitat pe ele ce scrie? sunt curios daca sunt facute tot in romania
baga si tu o poza sa le vedem si noi pe masinuta.sa le stapanesti sanatos! :cheers
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

07 Ian 2011, 12:20

Ovi_King scrie:
te-ai uitat pe ele ce scrie? sunt curios daca sunt facute tot in romania

Poze nu i-am făcut încă din lipsă de timp. Anvelopele puse ieri sunt fabricate în Polonia. Acum te îndoieşti în continuare ?
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

07 Ian 2011, 12:26

m-ai inteles gresit eu nu m-am indoit de nimic.am zis doar ca alea erau facute in romania si prefer sa nu iau ceva facut la floresti indiferent ce marca scrie pe ele.am vrut sa te atentionez in legatura cu chestia asta, astfel incat tu cand le iei sa te uiti si la aspectul asta. daca sunt facute in polonia ft bine, tot inainte :yah
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

08 Ian 2011, 11:53

Se merită să ai faruri și proiectoare cu xenon ? De fapt, ce-ți face la service ? Îți schimbă doar becurile standard cu becuri xenon și gata, asta-i toată șmecheria ? Repet, se merită să fac o asemenea investiție pe Ibiza mea ?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori