Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

10 Ian 2011, 09:56

In primul rand trebuie sa stii ca este ilegal sa pui xenon pe niste faruri fara lupa.Am mai multi prieteni care au ramas fara talon din cauza asta.In al doilea rand se monteaza un kit , nu se inlocuiesc numai becurile ci se mai pun si niste chestii pe acolo.Iar in proiectoare xenonul este complet inutil, intrucat pe ceata lumina alba este egala cu 0 , ba chiar te incurca ca se imprastie aiurea.Si nu in ultimul rand o sa iti iei o gramada de injuraturi de la alti soferi ,pe care inevitabil ii vei orbi.Deci daca vrei neaparat xenon , merita sa iti pui odata cu alte faruri cu lupa.
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

12 Feb 2011, 00:53

Pana in prezent, am facut 12000 km cu Seat Ibiza in 7 luni de cand am cumparat-o. Cand ar trebui facuta prima revizie ? La cati kilometri ? Și in mare, cam la ce sumă ar ajunge ?
 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

12 Feb 2011, 19:35

15000 de km sau 1 an, care pica primu, si te duce in jur de 10 mil
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

02 Mar 2011, 23:32

Desi masina mea este noua, din vara anului trecut, ma surprinde ceva care se intampla doar in viraje - sub ea se aude un zgomot, gen poc, poc sau cum ar cara ceva zdranganindu-l... m-am uitat sub ea, nu-i nici un obiect agatat... Ce poate fi zgomotul asta ? Am inceput sa-l aud de prin noiembrie incoace.
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

05 Apr 2011, 23:31

Mi-am gasit Ibiza lovita la usa stanga fata - o lovire cu usa altei masini intr-o parcare, cu siguranta... Nu am CASCO la ea si la reprezentanta mi-au cerut 670 lei doar pentru o usoara adancitura si luare de vopsea pe linia din centrul usii, cea care e usor inclinata pe diagonala de la un capat la altul. Chiar in centrul ei mi-au facut-o... Sunt asa ghinionist, dupa ce mereu am fost atent unde si cum s-o parchez. Masina este in garantie pana in iulie 2012. Alternative sa rezolv cu julitura asta nu prea am, nu-i asa ? Si la intrebarea din topicul anterior (un pic mai sus) ca nu am primit raspuns nici la el, sa inteleg ca problema o fi aparut de la gropi sau din alte motive ?
 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

05 Apr 2011, 23:54

zgomotul de care zici tu s-ar putea sa fie din atat de multe motive incat nu cred ca sta nimeni sa le insire pe toate, cel mai bine, daca tot ai masina in garantie, foloseste-te de asta, du-te cu ea la reprezentanta si vezi ce zic aia, inteaba daca repararea ei intra in garantie, pt ca, daca tu ai condus off road cu ea, nu tine de garantie, dar cel mai bine e sa dai o fuga pana la seat. iar legat de zgarietura/infundatura...asta e, se mai intampla, fa-ti casco pe ea ce sa-ti zic, la mine, micile zgarieturi pe care le mai primesc de la dragii participanti la trafic nici nu le mai bag in seama...oricum, daca vrei sa o repari, poti sa incerci si la un alt atelier auto, nu neaparat reprezentanta, sigur iesi muuuult mai ieftin, numai ca tre sa vezi unde.
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

06 Apr 2011, 09:37

zgomotul apare la virarea pe loc sau la viteze mici?

 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

06 Apr 2011, 13:52

Zgomotul apare la viteze mici, de cele mai multe ori când iau o curbă, atunci este mai persistent.
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

09 Apr 2011, 14:50

Acum 2 zile, la show-room i-am pus inapoi anvelopele de vara la masina mea (sunt noi ca si masina din vara trecuta) inlocuindu-le pe cele de iarna si azi am observat ca anvelopele arata cam ciudat, partea de jos e cam dezumflata la roata spate stanga... De ce oare ? Poze concludente mai jos
Imagine
Imagine
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

09 Apr 2011, 15:02

Mihai-Cosmin scrie:
Mi-am gasit Ibiza lovita la usa stanga fata - o lovire cu usa altei masini intr-o parcare, cu siguranta... Nu am CASCO la ea si la reprezentanta mi-au cerut 670 lei doar pentru o usoara adancitura si luare de vopsea pe linia din centrul usii, cea care e usor inclinata pe diagonala de la un capat la altul. Chiar in centrul ei mi-au facut-o... Sunt asa ghinionist, dupa ce mereu am fost atent unde si cum s-o parchez. Masina este in garantie pana in iulie 2012. Alternative sa rezolv cu julitura asta nu prea am, nu-i asa ?

Pun poze si cu lovitura usii mele si sa-mi spuneti daca pot rezolva mai ieftin fara pierderea garantiei
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

10 Apr 2011, 12:32

Sunteti chiar enervanti, topicul meu cu poze cu tot nu va intereseaza deloc ? Nu primesc nici un raspuns. Doar ceea ce vreti voi, nu-i asa ?
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

10 Apr 2011, 13:59

eu nu inteleg ce trebuie atatea sfaturi.dupa cum ai vazut cand a fost vorba de o problema mai serioasa s-a dat cu parerea,referitor la zgomotul acela.daca tot ai fost cu ea la dealer de ce nu i-ai pus sa o verifice?
cu cauciucul la fel daca vezi ca e moale te urci frumos in ea te duci la cea mai apropiata vulcanizare si ii pui pe aia sa verifice cauciucul sa nu fie intepat/crapat,ii pui sa verifice valva si stiu ei ce sa faca in cazul asta.te uiti frumos in carte ce presiune trebuie sa aiba si gata.iar cu semnul de pe usa te complici prea tare ca sa acoperi ala.o sa mai fie cel putin inca 10 semne, mai ales daca mergi si parchezi prin bucuresti.ca sa iti repare ala si sa nu se vada ft tare trebuie sa vopseasca toata usa.eu personal mi-as vedea de treaba mea.
O zi buna!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

10 Apr 2011, 15:42

nu mai baga in seama toate semnele , mai ales daca mergi in bucuresti , asteapta sa apara mai multe(fii fara grija vor aparea) si repari mai multe , Ca un sfat , incearca un polish, desi pare destul de adanca , poate merge.De exemplu la a mea , in 5 ani de bucuresti o sa o bag in curand la revopsire totala , nu a scapat nici un element nezgariat lovit(si nici una din vina mea , culmea)
 
Dunky
Mesaje: 933
Membru din: 25 Ian 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

10 Apr 2011, 17:00

ma baieti dati sfaturi ce naiba chiar asa? :tongue sper sa nu te superii nu m-am putut abtine :cheers
Viata-i grea dar trece!
 
Avatar utilizator
Mihai-Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Iul 2009, 23:09
Localitate: București și județul Vrancea

Re: Noul meu Seat Ibiza rosu

11 Apr 2011, 14:19

[quote="Mihai-Cosmin"]Acum 2 zile, la show-room i-am pus inapoi anvelopele de vara la masina mea (sunt noi ca si masina din vara trecuta) inlocuindu-le pe cele de iarna si azi am observat ca anvelopele arata cam ciudat, partea de jos e cam dezumflata la roata spate stanga... De ce oare ?



Gata, am descifrat misterul rotii dezumflate... A intrat un surub subtire si ascutit in el. Curat ghinion am putut sa am !!! Of...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori