Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Travis
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 08 Noi 2008, 02:20
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Inca un Citrus

06 Feb 2009, 19:21

Update cica ... azi am aflat ca masina va sosi in saptamana 11(asta e undeva catre mijlocul lui martie). Comanda a fost facuta in data de 31 octombrie cand am dat o prima transa de avans(in jur de 60% din avans), urmatoarea transa am dat-o la inceputul lui ianuarie.

@bamse: se obisnuieste de obicei ca livrarea sa se faca in termen de peste 4 luni?
 
Avatar utilizator
BIG MAX
BESTIUȚA
Mesaje: 421
Membru din: 06 Dec 2008, 02:29
Localitate: Cluj-Napoca ROMANIA

Re: Inca un Citrus

07 Feb 2009, 12:01

Bun venit in Club Seat!
Drumuri bune si te tuc!
LEON 1.4/16 V
 
twisterel
Mesaje: 39
Membru din: 12 Aug 2008, 22:26
Localitate: bucuresti

Re: Inca un Citrus

07 Feb 2009, 13:10

Salutare si bine ai venit printre noi in primul rand!!
Eu am asteptat cu aproximatie cam 4 luni pana sa imi vina , stiu cum te simti si eu eram la fel de nerabdator :D. AM facut comanda in luna iulie si a venit in noiembrie. CU greu au trecut aceste 4 luni, dar a meritat asteptarea. Sa o stapanesti sanatos si fara probleme.
Seat Ibiza (New 2008) Stylence, 1.4i, 85 HP
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Inca un Citrus

07 Feb 2009, 19:04

Salutare! Asteptare usoara in primul rand, felicitari pentru alegere in al doilea rand! Sa o stapanesti cu mare placere, sa ai parte de ea. Asteptam poze si mai ales impresii despre acest model ceva mai controversat.
Multa bafta! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Inca un Citrus

06 Apr 2009, 23:26

si????a venit masina?
poze...impresii...planuri cu ea?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Travis
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 08 Noi 2008, 02:20
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Inca un Citrus

08 Apr 2009, 17:59

mususk266 scrie:
si????a venit masina?
poze...impresii...planuri cu ea?


Update: In sistem la ei masina apare pe trailer din data de 02.04.2009. Masina NU a venit inca!!! Maine, 09.04.2009 o sa am 5 luni si 3 saptamani de asteptare. Inca nu mi-au spus motivul pentru care a intarziat atata masina. Am fost acum doua saptamani sa discut un eventual discount si mi-au zis ca nu prea pot sa faca discount din cauza actelor, dar mi-au oferit 'o revizie gratis'(pur si simplu bataie de joc). Am observat ca in contractul de vanzare-cumparare exista o clauza de penalitate pentru depasirea termenului de livrare, prin care am dreptul de un discount de 0.1%/zi din pretul masinii dupa depasirea termenului de livrare, in limita a maxim 5%. Mi-au zis ca vor trimite dosarul spre analiza sa vada cine va plati.

Am trimis ieri un mail la Seat Customer Care Spain in care le-am explicat situatia mea si mi-au zis ca au forwardat mailul spre Porsche Romania si ca ma vor contacta in scurt timp.

In conditiile in care in oferta lunii aprilie a Iberica Auto Oradea - daca iti cumperi un Audi A5, A6 sau Q7 primesti noul Seat Ibiza GRATIS -, nu cred ca ma voi multumi cu un discount de 5% ... mai ales daca se implinesc 6 luni de asteptare.

Sincer sa fiu, ma bate gandul sa imi iau avansul inapoi si sa incerc noul Ford Fiesta ... daca "se trag pa cur" sa imi faca un discount decent, n-au decat sa o dea gratis, ca vad ca mai nou asa fac ...

Pan acuma ... Iberica Auto Oradea are un MINUS foarte mare din partea mea ...
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inca un Citrus

08 Apr 2009, 22:30

e posibil ca cei de la iberica sa nu iti fi comandat masina decat in momentul cand ai adus a doua transa de bani
deci de aia e posibil ca sa vina tocmai acuma.

doar cred!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

 
Avatar utilizator
Travis
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 08 Noi 2008, 02:20
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Inca un Citrus

09 Apr 2009, 07:41

bamse scrie:
e posibil ca cei de la iberica sa nu iti fi comandat masina decat in momentul cand ai adus a doua transa de bani
deci de aia e posibil ca sa vina tocmai acuma.

doar cred!

Prima transa a fost undeva la 13% avans, iar in conditiile in care mi-au zis ca au nevoie de minim 10% ca sa plaseze comanda, se pare ca m-au mintit daca ce zici tu e adevarat. Oricum, am factura pe avans din data de 31.10.2008, iar ca termen de livrare au 12 saptamani de la data platii avansului + alea 8 saptamani de siguranta.
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Inca un Citrus

09 Apr 2009, 10:54

nasol... :(
dar daca te-ai "comis", cred ca trebuie sa mergi mai departe cu Ibiza
masina e frumoasa, si motorul ala pe Ibiza cred ca face toti banii, trage de discount si insista sa iti scada din pret...e bataie de joc...
poate au vandut-o pe a ta altcuiva care a avut toti banii si au facut alta comanda identica ulterior...
 
Avatar utilizator
Travis
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 08 Noi 2008, 02:20
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Inca un Citrus

09 Apr 2009, 17:06

Bubulutza scrie:
nasol... :(
dar daca te-ai "comis", cred ca trebuie sa mergi mai departe cu Ibiza

Daca s-ar stradui si ei putin, da ... da nu pot sa-i las sa-si bata joc de mine chiar asa. Daca ii las, probabil vor face si cu alt client la fel ...

Totusi, cred ca am fost destul de rabdator si rezonabil pana au expirat cele 20 de saptamani, acuma e randul lor sa fie rezonabili ca eu unu' nu mai imi permit :).
 
Avatar utilizator
Travis
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 08 Noi 2008, 02:20
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Inca un Citrus

06 Mai 2009, 17:23

Azi am scos-o de la dealer, finally :D. Poze in curand, sa treaca norii astia doar :).
Prima impresie: inca nu am cuvinte, deoarece diferenta e una enorma pentru mine(de la Dacia 1310 din '95 la Ibiza, va dati seama ce "soc").

Mai multe detalii in curand.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Inca un Citrus

06 Mai 2009, 17:27

eu unu, sincer ma bucur ca dupa n-spe mii de ani ai reusit sa o ai pe mana ...
si ... ti-a iesit ceva in plus la afacerea asta?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Travis
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 08 Noi 2008, 02:20
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Inca un Citrus

07 Mai 2009, 22:45

marian_iam scrie:
ti-a iesit ceva in plus la afacerea asta?

8% discount din pretul masinii.
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Inca un Citrus

13 Mai 2009, 16:48

multi km inainte fara probleme si asteptam pozele. 8% discount e bun, dar cred ca puteai si mai mult. Oricum, e bine ca ai ramas rabdator, eu nu cred ca as fi reusit. E lipsa de respect de fac unii dealeri. De obicei cand se intampla asa ceva cu cate o masina, e din cauza ca masina comandata initial e data la altcineva care a venit urgent cu toti banii si vroia masina imediat.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
monoxid
Mesaje: 33
Membru din: 03 Mai 2009, 06:56
Localitate: Iasi/Bacau
Contact:

Re: Inca un Citrus

13 Mai 2009, 22:03

S-o folosesti sanatos si fara incidente. Spor la condus si multi multi km! Asa ma simteam si eu acum 2 ani cand am trecut de la Dacie la Ibiza. Ai grija totusi. Eu am pocnit-o in prima sapt. Viteza bat-o vina! :)
Rock on!
Ibiza 1,4 85 cai.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori