Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

18 Apr 2013, 14:26

sa pui capacelele originale inapoi....si sa fii atent ca de la schimbare sa nu se intercaleze bucatile de metal si sa stea stramba lamela :)
asta poti sa te uiti si acum la ele.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

18 Apr 2013, 17:47

Capacelele sunt cele originale. Iar lamelele metalice nu sunt intercalate. Presupun k nu aveam cum sa bag lamela din cauciuc daca erau. :?:
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

18 Apr 2013, 18:56

se intercalau ulterior! :)
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

18 Apr 2013, 19:35

Aham :) Asta e; probabil k ori am stricat eu lamela de cauciuc cand am pus-o ori e stergatorul stricat. Strang bani si i-au stergatoare noi.
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

26 Mai 2013, 21:00

Ieri seara an observat un lucru ciudat la masina. cand pun frana scartaie frana de spate. Mi-am dat seama ca este pe spate pt ca atunci cand am frana de mana trasa nu mai face. A mai patit cineva asa ceva? Ma gandesc ca o fi din cauza faptului ca e frana pe tambur.
 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Ibiza alb

31 Mai 2013, 12:17

Salut Bogdan,
Parca masinile noastre ar fi gemene. :yh
Mi-au cedat si mie stergatoarele pe rand: primul a cedat cel de pe partea pasagerului si i-am inlocuit lamela cu una de la un stergator Alca normal care m-a costat 10 Ron dar m-am chinuit ca naiba pana a intrat pe tijele acelea metalice, m-au durut degetele 2 zile. Ulterior am aflat de pe un forum ca trebuia sa ud intai lamela(mai exact canalul acela care intra pe tije) si intra fara probleme. Sunt insa multumit de el, nu face zgomot, sterge cu o mica urma care nu ma deranjeaza ptr. ca nu e compatibil 100%. Am avut Alca pe loganel si au fost destul de rezistente.
Cand a cedat cel de partea soferului, saptamana trecuta mai exact, am comandat un refill de VW la 35 ROn/buc. Treaba este ca acest refill nu este 100% compatibil cu vechea lamela deoarece are cauciucul mai gros si mult mai rigid. Am incercat sa-l introduc pe tije pe uscat si nu a mers asa ca i-am facut o baie si apoi a intrat fara probleme. Ieri l-am montat si am vazut din prima ca partea orientata spre plafon nu calca cum trebuie pe geam, am actionat apoi stergatoarele si a fost cum am banuit: dezastru total, chiar in dreptul ochilor imi lasa o dara imensa, nu mai vedeam nimic. Azi l-am probat din nou si surpriza dara a inceput sa se micsoreze. Ma gandesc ca tijele din stergator nu sunt facute sa suporte un cauciuc mai rigid ca la acest refill dar cu timpul cauciucul se lasa si o sa inceapa sa stearga bine sau nu, vom vedea. Oricum se vede ca refill-ul de VW este mai de calitate fata de vechea lamela care acum mi se pare anemica(subtire si moale).
Deocamdata pastrez refill-ul pe partea soferului poate se mai lasa dar cand cedeaza trec pe Alca deoarece cauciucul este apropiat ca si consistenta si structura de lamele cu care a venit masina si in plus este convenabil si la pret. Cu 20 Ron si un pic cu apa mi-am rezolvat stergatoarele fata de refill 70 Ron sau stergatoare 100-200 Ron.
Astea stoc au cedat tot din prostia mea deoarece am actionat stergatoarele cand aveam gheata pe parbriz si asa le-am nenorocit.
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

31 Mai 2013, 16:15

Salut,

eu am luat pe partea soferului un stergator nou original si sa stii ca pe mijloc tot lasa o dara, dar aproape insesizabila, asa ca nu o sa fiu carcotas :tongue
dar la fel si la mine cu refilul imi lasa o dara de 10-15 cm exact in fata ochilor si simteam sa innebunesc. m-a prins o ploaie pe DN si din cauza farurilor de la masinile din fata care luceau si mai mult pe dara aia nu vedeam nimic.
eu am avut refill-ul vreo 2 saptamani si nu s-a lasat deloc.
am si stergatorul ala vechi in portbagaj. probabil ca la iarna o sa il folosesc pe ala ca sa il menajez pe asta nou ca m-a costat 120 de lei :shock:
dar tu cu frane de spate ai sau ai avut problema mea? sa iti scartaie?

 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Ibiza alb

01 Iun 2013, 09:04

In general nu am observat scartait dar am observat ca dupa ce dau in marsarier si pun frana trosneste ceva sub masina dar nu-mi dau seama unde...
Cateodata nu-mi intra in viteza intai dar m-am obisnuit, iau piciorul de pe ambreiaj, calc iar ambreiajul si apoi intra.
Dar sti ceva, m-am saturat sa mai iau in seama toate chestiile astea pentru ca ma stresez foarte tare si atata timp cat functioneaza cum trebuie ii bag benzina si imi vad de drum...
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza alb

01 Iun 2013, 09:30

alexandru.rogozea scrie:
Salut Bogdan,
Parca masinile noastre ar fi gemene. :yh
Mi-au cedat si mie stergatoarele pe rand: primul a cedat cel de pe partea pasagerului si i-am inlocuit lamela cu una de la un stergator Alca normal care m-a costat 10 Ron dar m-am chinuit ca naiba pana a intrat pe tijele acelea metalice, m-au durut degetele 2 zile. Ulterior am aflat de pe un forum ca trebuia sa ud intai lamela(mai exact canalul acela care intra pe tije) si intra fara probleme. Sunt insa multumit de el, nu face zgomot, sterge cu o mica urma care nu ma deranjeaza ptr. ca nu e compatibil 100%. Am avut Alca pe loganel si au fost destul de rezistente.
Cand a cedat cel de partea soferului, saptamana trecuta mai exact, am comandat un refill de VW la 35 ROn/buc. Treaba este ca acest refill nu este 100% compatibil cu vechea lamela deoarece are cauciucul mai gros si mult mai rigid. Am incercat sa-l introduc pe tije pe uscat si nu a mers asa ca i-am facut o baie si apoi a intrat fara probleme. Ieri l-am montat si am vazut din prima ca partea orientata spre plafon nu calca cum trebuie pe geam, am actionat apoi stergatoarele si a fost cum am banuit: dezastru total, chiar in dreptul ochilor imi lasa o dara imensa, nu mai vedeam nimic. Azi l-am probat din nou si surpriza dara a inceput sa se micsoreze. Ma gandesc ca tijele din stergator nu sunt facute sa suporte un cauciuc mai rigid ca la acest refill dar cu timpul cauciucul se lasa si o sa inceapa sa stearga bine sau nu, vom vedea. Oricum se vede ca refill-ul de VW este mai de calitate fata de vechea lamela care acum mi se pare anemica(subtire si moale).
Deocamdata pastrez refill-ul pe partea soferului poate se mai lasa dar cand cedeaza trec pe Alca deoarece cauciucul este apropiat ca si consistenta si structura de lamele cu care a venit masina si in plus este convenabil si la pret. Cu 20 Ron si un pic cu apa mi-am rezolvat stergatoarele fata de refill 70 Ron sau stergatoare 100-200 Ron.
Astea stoc au cedat tot din prostia mea deoarece am actionat stergatoarele cand aveam gheata pe parbriz si asa le-am nenorocit.


Salutare,

Vad ca gasiti anumite metode ca tot romanul dar eu personal nu am auzit de stergatoare ALCA. Eu am schimbat cu lamele de VW Golf 5 luate de la Seat si am fost foarte multumit...nu imi lasa nici macar 1 dara cum zice nenea Bogdan...in alta ordine de idei...am vazut ca nu iti intra in viteza 1...e o chestie de moment...o mica problema de la ei insa nu afecteaza cu nimic...
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Ibiza alb

02 Iun 2013, 18:59

Salut Andrei,

Si eu sunt multumit de Alca, se gaseste in toate supermarket-urile mai ales in Carrefour.
Si refill-ul pe care l-am luat este de vw dar nu stiu daca de golf 5 si l-am luat de pe mercador nu de la Seat. Eu l-am luat doar de de curiozitate insa m-a dezamagit dar probabil ca nu este compatibil , cine stie pentru ce tip de vw o fi. Cand se duce refill-ul ii bag un un Alca, mi se pare mult 70 Ron pentru 2 bucati de cauciuc.
Chestia cu treapta 1 a aparut cam dupa un an de folosire, nu am avut probleme de noua cu ea. Nu afecteaza daca te porti finut cu ea dar cateodata ma enerveaza la culme imi vine sa rup levierul si sa-l arunc pe geam ptr. ca face exact cand am nevoie rapid sa introduc treapta 1.
Dar asta e, la cat de frumoasa este ii respect si eu toanele. :drive
Eu unul imi canalizez banii in altele nu in masina si daca metodele sunt functionale si mult mai ieftine de ce nu? Pana la urma face fiecare cum crede, noi sa fim sanatosi. :glasses
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
Avatar utilizator
alexandru.rogozea
Mesaje: 176
Membru din: 18 Iul 2011, 18:27
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Ibiza alb

16 Iun 2013, 18:37

Salut,

S-a lasat refill-ul, sterge bine acum si calca cum trebuie pe parbriz. L-am primit inghesuit intr-o cutiuta si probabil i-a trebuit un timp pana sa-si revina la normal.
Ateca 5FP 2023 1.5TSI150CP(DXDB)
Arona KJ7 2021 1.5TSI150CP(DPCA)
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

17 Iun 2013, 09:16

eu am apucat sa imi iau un stergator nou.
pt iarna il pastrez pe ala cu refill
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

01 Aug 2013, 10:19

Ce spuneti?
Merita sa imi schimb volanul cu cel din link-ul de mai jos?
M-ar costa 110 Euro. Cel putin asa scrie pe site

http://mercador.ro/oferta/volan-seat-ib ... b4465b8fc4
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza alb

01 Aug 2013, 11:42

DA DA DA :yah mai ales daca pe al tau il vinzi cu ~50 euro..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori