Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

25 Feb 2013, 21:09

Mersi mult Cornel de recomandari. O sa ma uit pe net sa vad ce ma multumeste cel mai mult. Presupun ca pot sa imi pun ce boxe vreau, totul e sa aiba 16,5 cm ca diametru.
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

28 Feb 2013, 03:00

Salutare!
Voiam sa iti zic ca nu poti sa iei chiar orice boxe. Si nu ma refer la marca/dimensiuni neaparat, ci la "properties". Trebuie ca difuzoarele sa aiba o anumita rezistenta in functie de felul cum sunt montate difuzoarele (serie sau paralel) si de rezistenta playerului din dotare.
Nu sunt electronist/electrician sa stiu exact datele, dar ca sa nu iti para rau, mai bine mai intreaba si pe cineva care se ocupa strict cu astea sa te informeze corect.

Gasisem undeva un fel de tabel, dar pentru care nu garantez. Cum ziceam, nu sunt cunoscator.
Vorbim de impedanta, dupa cum am inteles.
a=Ω Player / b=Ω difuzor/-oare / Obs
1.daca Ωa > Ωb =>posibil sa se arda boxele; distorsiuni ale sunetului
2.daca Ωa < Ωb =>sunet "incomplet", dar fara probleme pt player/difuzor

Daca difuzoarele sunt puse in paralel, parca trebuia ca rezistenta de pe un canal sa coincida cu cea data de player. Adica daca ai pe player 8Ω, fiecare difuzor montat in paralel, cate unul pe canal, patru canale/iesiri, ar insemna ca fiecare difuzor sa aiba cate 8Ω. Aici ar rezulta 4 dif a cate 8Ω.
Daca difuzoarele sunt in serie, atunci trebuie ca suma rezistentelor difuzoarelor de pe un canal sa coincida cu rezistena playerului. Adica daca playerul are 8Ω si ai, sa zicem, doua canale de iesire, iar pe fiecare canal cate 2 difuzoare, ar trebui sa ai pe fiecare iesire care doua difuzoare a cate 4Ω, deci 2x4Ω=8Ω, cat are playerul. Per total vom fi avut: 2 difuzoare a cate 4Ω pe un canal si alte 2 dif tot a cate 4Ω, a.i. pe fiecare canal vom avea cate 8Ω, cat are si playerul. => 4 dif pe cate 4Ω.

Deci nu am zis de putere RMS, W. E Ω - rezistenta, impedanta.

Cum am mai scris, nu le lua de-a gata, posibil sa zic prostii. Nu sunt cunoscator in domeniu, dar astea am citit. Daca citeste cateva care cunoaste, va rog sa corectati, completati ce am scris.

Astept raspuns cu ce ai rezolvat.

Numai bine! Drumuri bune!
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

05 Mar 2013, 18:16

@Phlom: Mersi de informatii
Inca un upgrade pe care as vrea sa-l aduc masinii. In toamna acum cumparat o antena tip shark fin aftermarket. Si acum vreau sa o pun, o data cu venirea caldurii :). Ce spuneti, merita sa fac schimbul cu cea originala? Si-a mai pus cineva? Ceva diferente la semnal? Probleme cu apa(etanseaza la fel de bine ca cea originala?). Intreb toate astea ca nu vreau sa fac vreo prostie :) pe care sa o repar mai greu ulterior. Multumesc
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

11 Mar 2013, 22:40

Astazi am hotarat sa ma duc masina la coafat :tongue
Sper sa va placa :drive
Ce am facut la ea: bara fata si grila colantate cu negru, oglinzi colantate cu negru, plafon colantat tot cu negru :))
Si am mai recolantat bara spate cu negru mat.


ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

12 Mar 2013, 08:05

ne place, arata nemaipomenit, agresiv, sportiv, ar merge si niste jante mai de fite zic eu.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

12 Mar 2013, 10:41

momentan am doar jante de aluminiu pe 15 din fabrica, trebuie sa le pun, inca nu am trecut la cauciucurile de vara :)
ma bate gandul sa iau unele pe 16", dar ma gandesc ca trebuie sa investesc si in cauciucuri mai mult si nici confortul nu mai e acelasi.
oricum multumesc de aprecieri :cheers
la exterior as vrea sa imi schimb farurile cu unele cu lupa si bineinteles jante, dupa care trec sub capota, un cip, filtru sport,resoftat si evacuarea. dar toate astea dupa ce iese masina din garantie.
trebuie sa strang mult la pusculita, pana acum au fost maruntisuri :cheers
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

12 Mar 2013, 13:25

nu neaparat confortul nu ar fi acelasi intre jantele de 15 sau de 16, daca ar fi fost facuta comparatia cu jante de 18 spre exemplu atunci da, conta, poti insa sa pui pe 16 cu balon mai mare, estetic se vede diferenta intre 15 si 16, pe 16 da mai bine, costurile intre 15" si 16'' nu sunt chiar asa de mari ca sa te sperie, eu zic ca se merita.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

12 Mar 2013, 18:41

diferenta din pacate la anvelope noi intre 195 55 15 sau 185 65 15 cat ai tu acum la 215 45 16...cat este dimensiunea oficiala pt ibiza 6J, este destul de mare pt ca un astfel de cauciuc costa undeva la 500 ron.
confort....hm, nu e extraordinar de mare zdruncaneala pe 16 fata de 15....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

15 Apr 2013, 17:39

Sambata mi-am schimbat lamele de la stergatoare. Mai mult decat nemultumit. Stergatorul de la sofer lasa o urma destul de mare chiar pe mijlocul parbrizului. :( O sa ma duc sa imi iau un set nou. Daca stie cineva de unde sa imi iau un set original si sa nu dau asa de mult ca la dealer. Stiu ca sunt seturile Bosch, dar sunt la fel de bune ca cele originale?
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: RE: Seat Ibiza alb

15 Apr 2013, 19:08

La real am vazut valeo variau intre 20-25ron bucata......eu zic ca sunt ok si pretul este mai mult decat bun:D

Sent from my Lumia 610 using Board Express
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

15 Apr 2013, 19:44

eu zic sa dai 70 de lei pe un kit de reparatie stergatoare.
inlocuiesti decat lamela....eu asa fac de vreo doi ani, am facut si la retard....deci acelasi model de stergator ca si la tine.
intreaba de kit-ul de reparatie de golf, si am atat ar trebui sa coaste
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza alb

15 Apr 2013, 22:10

78 lei costa, momentan stoc 0.
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

16 Apr 2013, 08:08

despre kit-ul de reparatie pentru golf vorbeam :(
am fost saptamana trecuta la PBN si am luat un kit. dar nu stiu de ce nu merge :(
e posibil sa-l fi stricat eu cand am tras de lamela atunci cand am schimbat-o?
totusi cred ca e de la stergator, fiindca imi lasa urma pe parbriz exact in acelasi loc unde imi lasa si cel vechi
probabil ca o sa incerc sa pun un alt stergator sa ma asigur ca nu e de la bratul stergatorului, cu toate ca nu are de unde, dar sa exclud eu si posiblitatea asta
si apoi sa imi iau un alt set de stergatoare si o sa filosesc un set iarna si unul vara, ca si cauciucurile :lol:
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza alb

16 Apr 2013, 18:00

n-are cum. daca luai fix ce ti-a spus bamse, imposibil sa nu mearga. noi le-am pus acum 1 saptamana 2 maxim si merg perfect. bafta
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
BogdanS
Subiect Autor
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Seat Ibiza alb

17 Apr 2013, 17:00

E posibil sa fiu eu mai ghinionist. Probabil k o sa imi mai iau o alta lamela si o sa incerc sa fiu cat mai bland atunci cand o pun pe stergator. Poate chiar am stricat-o eu atunci cand am pus-o pe stergator. K m-am chinuit putin cu ea.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori