Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Aurash
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 18 Dec 2009, 11:50
Localitate: Slobozia

Fum albastru în mers la schimbarea treptelor de viteza

08 Aug 2022, 17:52

Salutare comunitate ,
Întâmpin o problema recent , Mașina scoate un fum albastru ca un puf scurt la schimbarea vitezelor ( cutie DSG). Când mașina este pe loc și o turez nu scoate pic de fum . Ca și păreri am primit asa , turbina sau segmenți. Mașina are 133 000 de kilometri. A stat mai mult parcata în ultima vreme iar când am scos-o la o tura am observat în retrovizoare fumul în special la plecarea de pe loc iar de atunci nu am mai mers cu ea . Dacă eventual continui sa merg cu masina exista vre-un risc ? Cineva mi-a spus ca dacă este turbina de vina și trece pe ulei se tureaza la maxim și pana nu mănâncă tot uleiul din baie nu o mai pot opri pentru ca este automata . am verificat in vasul de expansiune si este doar lichid de racire , nu este amestecat cu ulei .nu mi.am putut da seama daca "mananca "mult ulei pentru ca nu am condus extraordinar de mult , uleiul este la nivel . Orice sfat este binevenit . Mulțumesc anticipat.

Seat ibiza FR 2012 1.4Tsi 150 cai . Cod motor CAVF
Seat Ibiza 6J 1.4 TSI FR 150cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori