Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cristian.dobrinoiu
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 22 Aug 2017, 06:57

Seat Ibiza 6J Cupra

22 Aug 2017, 07:08

Salutare,

Sunt nou pe forum insa vreau sa achizitionez un Ibiza 6J Cupra din 2009. Masina are undeva la 120.000 de km verificati si as vrea sa stiu cam la ce sa ma astept. Cea mai mare teama a mea este legata de cutia DSG, am auzit foarte multe povesti pe tema asta si toate sunt la extreme fie laudative fie extrem de negative.

Nu ma interesaza atat de tare partea de consum, sunt constient ca masina o sa manance benzina pe paine dati fiind cei 180 de cai. Ideea este ca o vreau ca masina de zi cu zi, circul in medie maxim 15-20.000 de km pe an si m-ar interesa sa stiu cam unde ii sunt bubele din punct de vedere mecanic, electric etc.

Daca ma puteti ajuta dau o bere sau mai multe.

Multumesc!
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

22 Aug 2017, 15:46

presupun ca la asta te referi
https://www.a v i t/anunt/seat-ibiza ... ntact_form#xtor=SEC-81
Anuntul este destul de vechi..dar nu este o masina de nisa..ca idee, eu cand am avut cupra mea 6L la vanzare..am primit decat doua telefoane, si atunci le-am spus la proprietari ca m-am razgandit si ca nu o mai vand..in conditiile in care in poze arata perfect si avea o lista mare de modificari si piese noi schimbate...am scazut pretul de la 5500 la 4000 si tot nu o vroia nimeni :) ( pe mine ma costase ~ 6700e..dadusem 5000 pe ea + 1700 bagasem in diverse chestii - asta intr-un an si 3 luni ) ; masina arata foarte bine..este deosebita..mai multe nu prea putem spune..e greu sa te pronunti despre orice..atata timp cat nu o testezi nu stii ce uzura are..DSG-ul..daca nu face figuri, te duci tu si ii schimbi uleiul la cutie si ii faci o revizie generala masinii ; apoi..cum ti`o fi norocul..este un fier, se poate strica orice, oricand ; eu personal la banii astia as opta pentru Leon FR/Cupra sau Golf 5 GTI..sunt mai puternice, au motoare mai mari, si este alta clasa ; intr-adevar, sansa sa gasesti una in toate mintile nu e foarte mare, dar ai de unde alege ; 6J cupra nu cred ca am mai vazut mai mult de 2 pe piata in ultimii 2-3 ani..ultima era o bocanegra..si se vindea tot asa, f scump ; gandeste-te si la asta, ca poate nu o sa ti-o cumpere nimeni..nu pt ca nu ar fi o masina buna, ci pt ca nu se cauta ; din ce observ eu, se cam incadreaza la masini pt ladies..ca si corsa D sau mazda 2..Repet, e o masina frumoasa, deosebita si f bine dotata, are si padele pe volan..consumul nu o sa fie de speriat, dar nu stiu cat de pretabila mai este la modificat sau cum se descurca acest motoras vizavi de fiabilitate avand cmc asa mic, plus ca nu prea gasesti piese ( cred ) in caz de nevoie ; nu stiu daca este construit la fel ca si motorul de pe golf 5 GT, cel de 170 cp, care are si compresor si turbina..dar daca este asa, am citit cam de rau despre ele.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

22 Aug 2017, 16:12

Bgd, nu stiu de unde ai auzit tu ca ibiza cupra 6j este o masina de "ladies" insa cu siguranta te contrazic ca deh doar le stii pe toate tu :)

Am avut placerea sa merg de cateva ori cu ibiza cupra si pot spune ca datorita greutatii puterea este una suficienta pentru o masina de rangul asta iar dsg-ul isi face treaba cum trebuie fara niciun dubiu.

Ce poti face mai mult decat sa o duci la un test, sa o verifici tot?

Pretul este pe masura asteptarilor, destul de ieftina dat fiind ca pana anul trecut o cupra era minim 9-10k !
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

22 Aug 2017, 18:12

Intre a cere niste bani pe o masina si a ii si primi e diferenta mare ! E vorba de ce prefera lumea, adica GTI-uri..intelegi tu? Care le gasesti la 6000€ ; cu alte cuvinte strica piata ; Nu e vorba ca le stiu eu pe toate si nu e vorba doar de ceea ce cred eu ; te poti uita in trafic la volanul ibizelor si sa tragi o concluzie ; si eu am avut 4 ibize, aia e :) nu ma refer in special la ibiza, ci la ideea de masina mica ; femeile prefera masini mai mici, usor de parcat / manevrat, pe cand majoritatea barbatilor vor sa impresioneze cu masini mari gen passat / A6 / jip ; iar o domnisoara nu prea o sa iti cumpere o masina puternica, rigida si cu roti pe 17. Am vandut ibiza aia 1.4 tdi cheala cu 4500 unei domnisoare, si nu a cumparat nimeni ibiza cupra la 4000 euro, sau macar o oferta, despre asta e vorba ; daca nu te gandesti la revanzare nu isi are rost discutia asta ; dsg-ul si-a facut intotdeauna treaba pe orice motorizare ; eu nu am auzit pe nimeni nemultumit ;)

P.s: cred ca stii prea bine cum e sa dai o masina buna, in care ai investit multi bani, cu putini km, cumparata de noua, pe bani de nimic, pt ca nu se cauta..exact despre asta e vorba si in cazul masinii din anunt. E jucarie frumoasa, ne-ar placea multora dar nu vrem sa dam banii pe ea.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
cristian.dobrinoiu
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 22 Aug 2017, 06:57

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

23 Aug 2017, 09:12

Salutare,

In primul rand nu doresc sa starnesc polemici. Ideea este urmatoarea vreau o masina mica de oras, Leon sau Golf nu ma atrag deloc mi se par deja mult prea comune si putin prea mari pentru nevoile mele. Doi la mana nu sunt un racer, nu am de gand sa merg la curse sau sa alerg pe autostrada cu 200 de km/h, ma incanta cei 180 de cai in ideea de a depasi un camion fara a-ti tremura chilotii pe tine.

Referitor la masina, da este cea din poze partea proasta este ca are numerele scoase si expirate deci nu prea se poate merge cu ea la o verificare. Omul vinde masini de lux, am vazut ce masini mai are si asta este de departe cea mai ieftina. Pretul nu ma deranjeaza cred ca o pot scoate in 7000, pret cu care sunt mai mult decat ok. Ideea e ca vreau sa stiu cam la ce ma inham din punct de vedere al masinii, repet cu motorul sunt ok sunt documentat, cu dsg-ul am auzit opinii pro si contra.

Referitor la revanzare nu ma intereseaza mai am un Smart Roadster Brabus, sunt vreo 3-4 in toata tara deci treaba asta cu masini rare e specialitatea mea :)).

Masina e statuta de cel putin 2 luni, cand am dat o cheie a pronit instant, putin mers prin parcare nu parea sa faca figuri. As putea sa ma risc sa o duc pana la un serive Renault care este foarte aproape de locul unde se afla masina insa ei nu pot face verificare decat mecanica.
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

23 Aug 2017, 10:40

In "lumea" VAG 2 lucruri sunt clare.
1. Evita 1.4 TSI de 160 si 180
2. Fugi de DSG7(uscat).

Din pacate Ibiza asta le are pe ambele.
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
cristian.dobrinoiu
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 22 Aug 2017, 06:57

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

23 Aug 2017, 22:11

saibot scrie:
In "lumea" VAG 2 lucruri sunt clare.
1. Evita 1.4 TSI de 160 si 180
2. Fugi de DSG7(uscat).

Din pacate Ibiza asta le are pe ambele.

De DSG6 ce sti? Mai aveam in calcul un Sirroco 2.0 TSI de 200 de cai.

 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

24 Aug 2017, 09:43

E mult mai frumos vw.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

24 Aug 2017, 10:33

Ai p.m cu un topic util.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Ibiza 6J Cupra

27 Aug 2017, 10:17

DSG 6 este incomparabil mai fiabila decat DSG 7. La o masina SH insa conteaza f mult cum a fost intretinuta(revizii la maxim 60.000km adica) si utilizata
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori