Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Cristigrs
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2017, 21:50

Sfat achizitionare motor SH 1.4 tdi

27 Ian 2017, 22:15

Salut, am nevoie de cateva sfaturi prinvind achizitionarea unui motor second-hand! Am un seat ibiza din luna 12/2008 model 6j5 1.4 tdi BMS 59 kw, care in ajunul craciunului, s-a hotarat sa-mi faca o surpriza! S-a gripat motorul in mers pe autostrada undeva pe langa Milano.(unde si locuiesc momentan).Pe scurt masina dusa in service, desfacut, constatat ca cea mai buna varianta este inlocuirea motorului cu unul second hand!
Am cautat 1 luna la toate firmele de dezmembrari, site-uri, din Romania, Italia, Germania, Intr-un final am gasit un motor cu acelasi cod BMS, la un pret rezonabil dar care vine de pe o ibiza 6L din 2007 si nu stiu daca exista posibilitatea sa nu se potriveasca,
- Mecanicul m-a intrebat daca motorul pe care l-am gasit vine de pe o masina cu filtru de particule (n-am stiut sa-i raspund )
-Daca vine de pe o masina fara filtru si-l montez pe masina mea poate sa functioneze?
Daca este de pe modelul anterior poate sa nu se potriveasca la tampoane ?
Precizez ca motorul se afla intr-un alt oras si nu am posibilitatea returnarii lui in cazul in care nu-l pot monta la mine.
Stie cineva daca codul motor este acelasi care pot fi diferentele intre motoare ? sau daca acestea exista ? Nu stiu ce sa fac, daca sa risc sa cumpar acel motor sau sa mai caut pana gasesc unul de pe o ibiza 6j.
 
Cristigrs
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2017, 21:50

Re: Sfat achizitionare motor SH 1.4 tdi

27 Ian 2017, 23:16

intre timp am facut putin research si am aflat ca exista 2 motoare 1.4 tdi BMS montate pe seat Ibiza unul intre 2005-2008 si unul 2008-2010 singura diferenta intre ele fiind ca al doilea are filtru de particule, si atunci revin cu intrebarea, site cineva daca pot monta un motor de pe o masina fara filtru de particule pe masina mea care are filtru ?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori