Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cashonly
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 06 Dec 2016, 09:25

Sfaturi achizitie Ibiza Combi 1.2 TDI

06 Dec 2016, 09:45

Salut, tot caut de ceva timp sa o inlocuiesc pe Fabia Combi 1.4 16v.

Bugetul de care dispun in momentul asta se invarte undeva la ~5000e. In gama asta de pret nu am prea multe optiuni pentru masini mai noi.

Pot spune ca m-am indragostit de Ibiza de dupa 2012 combi.

Cel mai comun si laudat motor observ ca este 1.2TDI diesel. Ceva impresii despre el, o sa fie mai slab ca 1.4 16v ce-l am pe Fabia? Legat de consum stiu ca e destul de mic, dar fiabilitatea, este predispus sa pice cate ceva?
 
sandman
Mesaje: 1330
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Ibiza Combi 1.2 TDI

06 Dec 2016, 09:49

vezi ca ibiza combi nu se mai fabrica. asta daca nu te deranjeaza sa o iei si sa o tii pana o dai la remat.
sa verifici istoricul bine, km reali, sa nu fi fost avariata.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
cashonly
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 06 Dec 2016, 09:25

Re: Sfaturi achizitie Ibiza Combi 1.2 TDI

06 Dec 2016, 16:32

Am inteles, dar de ce ar fi o problema ca nu se mai fabrica, te referi ca nu o sa gasesc piese? Banuiesc ca atunci cand va fi nefericitul moment sa pice o piesa speciala de combi o sa gasesc la dezmembrari. Masina vreau sa o tin mai mult decat pe Fabia (ce o am de 2 ani), banuiesc ca 4 ani o sa-mi fie de ajuns.
Caut o masina mai speciala.
Despre motorul asta nimic de reprosat? Am vazut ca are cuplu mult mai mare incepand de la turatii joase fata de ce conduc acum. Despre fiabilitate nu gasesc nimic de rau.
Singurul meu dubiu ar fi daca sa caut cu 1.2 tdi ecomotive sau cu 1.2 tdi simplu. Am vazut ca cel simplu consuma o idee mai mult si noxe un pic mai mari dar n-o sa mai investesc in bateria speciala de start&stop si banuiesc ca este si mai simplu construita (nu are franele regenerative si nici "frana automata").

Banuiesc ca daca gasesc o masina buna la pret bun, nu o sa mai tin cont ca are sau nu ecomotive.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori