Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Cafenea Timisoara

07 Dec 2012, 18:14

Da, mi-e si teama Cosmin sa discut despre urmatoarea masina ... si sa va dezamagesc. :)

Imi doresc un hot hatch in 3 usi si nu mai pot astepta sa apara in 2013/2014 noul FR/Cupra cu varianta asta de caroserie, iar Golf 7 GTI va aparea la un pret exorbitant (pentru mine) si imi lasa impresia ca se apropie deja prea mult de clasa premium (Mercedes Clasa A 2.0 turbo-benzina de 211 CP si cutie 7G-tronic este 35.000, cam cat un GTI cu cateva optionale mai "fancy": bi-xenon, keyless entry etc).

Asa ca daca insanatosirea va merge bine, ii voi scrie de sarbatori lui Mos Craciun sa-mi aduca masinuta din poze. :) + ca-mi place asa de mult cum arata (love), incat nici nu-mi mai pasa de alte aspecte (gen fiabilitate, calitate interior etc). Probabil ca-mi va lipsi DSG-ul.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Ultima oară modificat 12 Dec 2012, 12:27 de către mususk266, modificat 1 dată în total.
Motiv: aranjare poze
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: Cafenea Timisoara

07 Dec 2012, 18:57

Trebuie sa avem o discutie serioasa deseara... :yh
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
adi_repulse
Mesaje: 590
Membru din: 06 Iun 2011, 17:35
Localitate: Hamburg
Contact:

Re: Cafenea Timisoara

12 Dec 2012, 12:20

renault ovi? mai bine iesi cu loganu :)) :cheers
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cafenea Timisoara

12 Dec 2012, 12:27

dar de o ibiza cupra sau chiar bocanegra ce zici?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cafenea Timisoara

12 Dec 2012, 14:18

E ok "renou"..
Si mie imi place, cel putin exteriorul arata intr-un mare fel. Singurul minus ar fi interiorul, si ma refer aici la plansa de bord, pt. ca altfel materialele sunt mai calitative decat in leon.
Nu prea pot sa ma impac cu displayul ala deasupra gurilor de ventilatie, probabil m-am obisnuit ca toate informatiile sa fie afisate intr-un singur loc: ceasurile de bord.

In rest, masina e foarte ok, judecand impartial. RS-u' "tace si face". Cel mai bine ar fi sa o lasi stock, inclusiv pe partea de soft.
Noua ne-au spalat astia de la VAG creierii, suntem cam reticenti la alte branduri :)

Si apropo..vrei neaparat masina noua? Ca ai face o afacere mai buna dpdv financiar luand una second..Eu m-am jurat sa nu mai iau masina noua, urmatoarea clar va fi una second.

Iete cateva poze cu renou' ce le aveam prin calaculator..

ImaginexImaginexImagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cafenea Timisoara

12 Dec 2012, 16:59

si eu la fel cu masina noua, e prea mult sa dau 24% tva statului roman, e prea mare valoarea.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Cafenea Timisoara

13 Dec 2012, 15:22

La TVA se mai adauga si taxa de prima inmatriculare de aproximativ 2.000 lei pentru un motor de 2 litri Euro5 (bani care merg tot la stat pentru a fi cheltuiti cu cap de catre cei care ne conduc). Nu am tinut neaparat sa cumpar o masina noua, insa am vazut ca este destul de dificil sa gasesti o masina second bine intretinuta si care sa fie dotata aproximativ asa cum ti-ai dori. M-am uitat pe site-urile specializate pe masini second cat timp am fost in ghips (3 luni), iar concluzia dupa mai multe telefoane a fost ca majoritatea celor care isi vand masina o dau ca sa scape de ea pentru ca are ceva probleme ascunse/ciudate sau au fost lovite tare si apoi reparate. Cel putin asa a fost pentru genul de masini la care m-am uitat eu (+200 CP si anul 2009+). Mai sunt si persoane cinstite care dupa 1-2 ani de folosire isi permit sa puna la vanzare o masina de acest gen, insa acolo pretul se apropie prea mult de o masina noua (daca se iau in calcul promotiile pe care un dealer le are la un moment dat). Plus ca majoritatea masinilor de acest gen se afla spre vanzare in Bucuresti si mie imi este destul de greu sa ajung sa le vad. Nici prin Germania nu am chef sa ma trambalez si sa imi petrec zile in sir vizitand autohaus-uri cu patroni turci/polonezi.

Daca stie cineva un hot hatch coupe bine intretinut (nu din auzite sau vazute pe autovit fara sa cunoasca proprietarul), ofer si comision la tranzactie. :) Eu am renuntat sa mai caut, considerand ca am pierdut suficient timp.

Daca ar fi totusi sa joc ruleta ruseasca si sa aleg o masina second, atunci mi-ar placea un Type R FN2.
http://www.a v i t/honda-civic-C27240583.html

Pe scurt, Type R FN2 second (nu se mai fabrica nou) sau Megane RS nou. Atat second cat si noi, am analizat toate posibilitatile (Scirocco, Beetle, Ibiza FR/Cupra, Astra OPC etc) si doar aceste doua optiuni mi-au mai ramaspe pe lista (luand in calcul bugetul meu, pentru ca altfel mi-ar placea un TT RS). Exista si o varianta de rezerva, dar care sper sa ramana doar varianta de rezerva. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cafenea Timisoara

28 Dec 2012, 00:22

Am trecut azi pe la Gilly...e din nou posesor de Cupra, de data asta, varianta Black :)
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Cafenea Timisoara

31 Dec 2012, 20:55

Un an nou fericit!

Polonicul :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cafenea Timisoara

03 Ian 2013, 18:35

esti VAG... :yh
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Cafenea Timisoara

11 Ian 2013, 17:08

Cafeneaua este adormita. :)

Teaser "mic":

Imagine
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cafenea Timisoara

11 Ian 2013, 17:16

Eu vad niste Interlagos in poza aia..
Hai, scuipa tot.. Unde e renou' ? :tongue
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: Cafenea Timisoara

12 Ian 2013, 18:34

lau_03 scrie:
Tot in grupul VAG ramane! Nu-l lasa inima sa aleaga altceva. Doar gura e de el.

... :yh ...
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Cafenea Timisoara

17 Ian 2013, 01:13

Cosmin, defectul meu (sau calitatea) este ca sunt influentabil/maleabil. :) Colegii din Timisoara au reusit sa ma convinga sa aleg tot o masina din gama VAG, iar voi (Cosmin si mususk) ati reusit sa ma convingeti ca nu merita o masina noua (cel putin nu atata timp cat nu reprezinta masina "visurilor"). Asa am ajuns la un Scirocco 2.0 TSI second hand, ca si solutie temporara pana cand va aparea un model de care sa ma "indragostesc". :) Sau cine stie, poate am sa ma atasez de noua masina si atunci am sa o tin mai mult timp.
Daca am vreme, am sa-i fac si un topic de prezentare. Poate in felul acesta voi si avea mai mult noroc cu ea. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori