Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

'hit &run'

23 Iul 2015, 16:28

Cu parere de rau, azi, iesind din carrefoure, am constatat cu stupoare ca portiera mea spate este lovita, nu sunt daune mari, dupa ce am curatat cu benzina 5 minute au ramas doua ciobituri la lac, dar dupa ce am vizualizat imaginile de pe camera din masina, am vazut si cine e vinovatul, din pacate cred ca este un seat :( mie mi se pare ca are numarul b sau bv 18 HIT,

Am facut cateva printscrean-uri din filmulet, poate ma ajutati si voi, mie imi pare a fi un leon :(

Stiu sigur ca a fost el, deoarece azi am bibilit la masina, si buba nu era, iar de oprit, doar la carrefoure, deci este singurul vinovat.

Daca cineva crede ca scoate mai mult din filmuletul original, il dau si pe ala. Va multumesc de ajutor.

Nu vreau sa ii rup gatul, ci doar sa il gasesc si sa ii bat obrazul...
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Ultima oară modificat 23 Iul 2015, 16:36 de către Andrei, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare poze pe orizontala
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 16:37

Sincer, eu nu vad nimic in poze cum nu inteleg nici unde ai avut masina parcata. Langa el sau cum? Oricum..hotul neprins, e negustor cinstit iar la noi in tara se practica foarte mult si eu mi-am gasit masina zgariata de atatea ori..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 16:43

e mai delicat, nu cred ca poti demonstra in vreun fel ca el a fost cel care te-a lovit, poate a mai fost cineva intre timp parcat pe locul ala. chiar daca il gasesti, sa acuzi fara sa fii sigur e gresit.
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 17:03

Am parcat in locul gol, daca gasesc masina, vreu sa ii verific buza, buzele usilor de pe dreapta, daca au vopsea alba, cred ca este clar... ideea e ca nu putea fi altcineva, nu doresc sa il dau in judecata, nu as avea dovezi, vreau doar sa ii bat obrazul, nu incepeti sa ma judecati, puneti-va in locul meu, daca ati putea afla cine a fost, nu ati face-o?

Ideea acestui topic este sa aflu cat mai multe detalii despre masina. Cine vrea sa ma ajute, astept cu nerabdare parerea, opinia lui. Multumesc.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 17:04

Acuma vad ca numarul poate fi si VIP sau posibil DIP , sper sa nu fie DIP :)))
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 17:06

Andrei, a explicat omul. A parcat in dreapta Seatului. Intre Seat si Tiguan. Dar cum zice si gamer, poate seat-ul a plecat, a parcat alticineva, care a plecat la randul lui sau poate doar a incercat si a renunt dupa ce i-a sifonat masina...etc
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 17:10

Daca nu eram lenes si prindeam camere pe parbriz, acum stiam nr de inmatriculare, dar eu prefer sa arunc camera pe bord si nu sta foarte fix, preia micile vibratii ale motorului probabil, si imaginea este si mai proasta.


Vad ca are jante negre, par mate, folie, nu va fi greu de gasit.
Seat toledo nh 1.2 Tsi

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 17:13

Pune si o poza cu paguba facuta :hi
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 17:23

Am spus, nu este mare, 2 'bube' mici, una de vreo 3mm in diametru, si sub ea la 1 cm alta de 1mm, nu este tabla indoita, doar lacul sarit, si inca vreo 2 urme de vopsea mici, (initial arata urat de tot, dar sa luat 95% din ce se vedea) care nu sau luat cu benzina, dar polish nu mai am in casa...


Ideea e ca nu a fost om... a fost un gunoi... si vreau sa ii vad chipul, sa ii bat obrazul.
Uneori scuzele fac mai mult decat cred unii...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 20:22

Semnul galben deasupra stopului stang... Cred ca este membru 4 tuning... cel mai tare ma enerveaza ca a fost un Seat-ist...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: 'hit &run'

23 Iul 2015, 23:01

Eu cred ca acorzi prea mare importanta unui eveniment atat de neinsemnat. Si eu tin la masina mea, insa un eveniment de genul asta mi se pare neimportant. Daca iti dadea foc masinii mai ziceam, hai sa il caut, hai sa dau filmarea politiei etc.

Stiu povestea.. E masina mea, e noua, sunt bani munciti, am rate / leasing etc, vreau sa o tin ca noua pana o dau la remat, vreau sa stopez nesimitirile din trafic, as fi preferat sa lase un bilet in geam ca m-a lovit si alte variatii pe aceeasi tema.

Nu merita. Mai bine faceai altceva in tot timpul cand ai descarcat filmarile, ai decupat pozele, le-ai pus pe net, ti-ai stors creierii daca e dip sau hit. Stiu cel putin o persoana care s-ar fi bucurat sa-i acorzi ei timpul ala. Cum ar fi fiica-ta.

Impaca-te cu ideea ca o sa se mai intample chestii de genul si pe viitor parcheaza in coltul cel mai departat al parcarii.

:hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 'hit &run'

24 Iul 2015, 00:28

E fix cum zice Cosmin, eu aleg fix cel mai indepartat loc in parcare si eventual langa un perete ceva :) asta cand toti se inghesuie langa usa, clasic...
 
Avatar utilizator
mumus
Subiect Autor
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 'hit &run'

24 Iul 2015, 05:02

Si eu am ales mereu locurile indepartate, exceptand acum, da i-am lasat loc mult... Si degeaba.Nu am rate la ea, nu ma deranjeaza ca a sarit lacul... A mai sarit si in alte locuri de la pietricele, am pe capota un x si o dunga, si nu am facut tam tam, dar daca pot afla cine a fost, voi afla .

Nu e prima mea masina noua, nu sufar, ci pur si simplu vreau sa ii bat obrazul... Probabil daca nu era seat, nici nu ma complicam...

Masina asta a fost zgariata in prima luna de 2 ori, in a 3-a zi sotia a deschis usa si a raschetat-o de un parapet... Nu pun la suflet...
Ma repet puteti ajuta, o faceti, daca nu... nu, nu e cazul sa facem mare caz... Am postat gandindu-ma ca poate recunoaste cineva masina.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: 'hit &run'

24 Iul 2015, 14:29

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie...

Sa zicem ca il gasesti si il opresti sa schimbati doo vorbe. Omul poate fi cooperant, isi cere scuze si iti da RCA-ul. Insa poate fi violent. Daca e violent doar verbal, scapi cu cateva injuraturi, ii zici si tu cateva despre calu' lu' mihai viteazu si ma-sa si asta e.

Daca e violent fizic, lucurile sunt mai complicate. Fie il "dovedesti" tu, si de aici riscul sa il lovesti si sa nu se mai trezeasca niciodata. Daca ii rupi vreo doi dinti, sunt sanse sa te dea in judecata, sa iti pierzi timpul si vremea cu procese si declaratii la politie.

Daca iti rupe el gatul, iar e complicat. Fie nu faci nimic si ai ramas cu vreo doi pumni in freza pe gratis, fie il actionezi in instanta. De aici iar e umblatura cu certificate medico-legale, procese, executari etc. Daca te loveste in asa fel incat sa iti stinga becu' definitiv, pentru tine nu va mai conta. Greul va fi pe familia ta (e umblatura mare cu certificate de deces, adeverinte de inhumare, loc de veci etc - iti spun din experienta). Nu cred ca vrei sa ii deranjezi in halu' asta.

Cam astea sunt toate variantele. Daca tot vrei sa il gasesti si sa ii bati obrazul, mno, ce sa zic. Do it :)
Insa nu stiu cine ar vrea sa isi complice existenta pt un lucru asa marunt. Ca am vrea toti ca lucrurile sa fie altfel, cu asta sunt de acord. Insa abordarea unui spirit justitiar pe cont propriu e periculoasa. SI la propriu si la figurat. Mergi la politie si fa o plangere pe baza dovezilor. Asta e singura cale LEGALA.

PS: Si nu conteaza ca e sofer de SEAT. putea avea orice masina. Contrar aparentelor, posesorii de SEAT nu sunt o casta aparte. (ma rog, membrii in ClubSEAT Ro sunt, dar asta e alta poveste)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: 'hit &run'

24 Iul 2015, 15:14

"Nu suferi" si "nu pui la suflet", dar ai stat ore intregi sa decupezi si sa analizezi videoclipul?
Si serios, pentru ce? Pentru doua "ciobituri de lac"?
Pune o poza cu daunele, sa vedem si noi despre ce e vorba. Apoi iti spun daca merita sa-ti risti integritatea fizica. Asta pe langa timp si benzina sa-l cauti. :yh
Iti zic eu ce mi-a zis mie cineva intelept: "daca te dai jos din masina, neaparat trebuie sa fii sigur pe tine ca-l poti bate, indiferent cat e de mare". Se cam aplica si la tine.

Cosmin, daca ala ce l-a atins ar fi avut bun simt sa-si ceara scuze, o facea printr-un biletel lasat in parbriz. Probabil e o c!0@r# sau un prost crescut, deci autorul risca sa fie si luat la bataie.

Lasa ca nu-i stres. Prima lovitura e cea mai dureroasa. :)
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori