Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
odor4fun
Subiect Autor
Mesaje: 121
Membru din: 13 Apr 2014, 09:05

Ce mai inseamna astazi "Made in Japan" ?

01 Mai 2015, 17:26

Despre produse durabile.
Ce spuneti, mai e de actualitate ? ... in societatea de consum ?
Care e durata de viata a unui produs ?
Scrieti fiecare ce doriti, de la radioul VEF al bunicului .... pana in zilele noastre.
 
odor4fun
Subiect Autor
Mesaje: 121
Membru din: 13 Apr 2014, 09:05

Re: Ce mai inseamna astazi "Made in Japan" ?

01 Mai 2015, 17:31

Laptop-ul bun la toate. (de toate zilele)
Am luat unul bun, zic eu, care din pacate nu se mai produce.
Laptop Dell StudioXPS i7 cu ecran 16" Full-HD RGB-LED ce poate reproduce aproape 100% din nuantele de culoare si are capacitatea de dimm-ing (adica acuretete mare a culorilor si contrast mare). La vremea respectiva erau doar 2 modele care aveau ecran RGB-LED. De calibrat ... poate ne invata mumus :hi (AdobeRGB, sRGB)
Peste 4-5 ani trebuie sa-l schimb ? Pai eu voi rula cam aceleasi programe care le rulez si acum!
Windows 7 ultimate, VMware (virtual machine, pentru xp, linux), Chief Architect, Adobe (foto-video), Corel, Office, multimedia, etc.
 
odor4fun
Subiect Autor
Mesaje: 121
Membru din: 13 Apr 2014, 09:05

Re: Ce mai inseamna astazi "Made in Japan" ?

01 Mai 2015, 18:41

Camera de filmat
M-am folosit de batranul Panasonic miniDV (made in Japan) ani la rand, forma perfecta, baterie extinsa (7,2v 2800mAh), stabilizare optica a imaginii, zoom optic 12x, ecranul generos de 3,8 inch. Functioneaza si acum (pe functia de redare fiindca n-am mai filmat cu el de ani buni), am si telecomanda.
Am avut un galaxy note 2, ciudat, am facut doar poze cu el si nici macar un film. Camera de 8Mpix. focalizeaza mai bine (de aproape) decat cea de la note 3 - care are 13Mpix. Si sunetul era mai placut, stylus mai bun.
Note 2 insa trebuia tinut in tocul adaptor, altfel il scapai din mana, era alunecos si se incalzea destul de tare.
Note 3 in schimb are un grip mult mai placut, nu am nevoie de husa sau toc iar ecranul e luminos. Filmeaza bine, focalizarea continua e buna, pentru foto nu-mi place. Mi-as fi dorit sa aiba senzorul de imagine de cel mult 5Mpix.
Asta e, ma impac cu el asa cum e, deocamdat e singurul cu care pot face filmulete.
Pana unde duce goana asta dupa Mpixeli ??
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Ce mai inseamna astazi "Made in Japan" ?

01 Mai 2015, 23:24

In ziua de azi 'made in X' nu cred ca mai are vreo valoare.

Fabricile nu mai fac componente de la A la Z, ele fac doar un modul sau asambleaza module facute in zeci de alte locatii si tari. Plus ca societatea e orientata spre consum in mare parte deci si modelele de business s-au schimbat ( scoti modelul nou la timp iar eventualele bube se rezolvi pe parcurs in functie de feedback).

Piata de telefoane e cel mai bun exemplu de urmarit. Toate telefoanele lansate ca fiind 'de top' au avut diverse gherle la primele versiuni.. fie de soft, fie de hardware. Pentru asta exista upgradeurile si updateurile.

Nu se faceau service pack-uri la windows daca totul era facut bine din prima. Nu exista versiunea de android 5.0.1 daca nu ar fi gafat tare la 5.0. Si exemple din astea sunt in toate domeniile.

Chiar si piata de masini e plina cu campanii de rechemari.

Legat de durata de viata a electronicelor, cei de la Consumer Electronics Association au facut diverse studii in care estimeaza cam cand ne vom debarasa noi de ele.
Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Ce mai inseamna astazi "Made in Japan" ?

02 Mai 2015, 00:09

* gluma semi offtopic. Am deja 5.1 pe nexus de o saptamana, deci au fost gherle si in 5.0.1 :))

Nici eu nu mai cred in 'made in xyz'. Se merge pe o piata de consum cu durata de viata scurta pt orice, de la device electronic la masini etc
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ce mai inseamna astazi "Made in Japan" ?

20 Apr 2022, 15:29

Nu stiu la masini caci nu sunt cu japonezele(imi place Hillux si LC) insa la ceasuri Made in Japan este rezervat acum pentru ceasurile cele mai bune, de obicei ceasurile scumpe, serii limitate, serii speciale sau ceasuri de lux.
Da, Made in Japan la ceasuri chiar este ceva deosebit.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori