Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Condusul Agresiv in Romania - Cercetare psihologica (2)

09 Ian 2014, 09:57

Nu l-am sters pentru ca lasand la o parte testarea aia, ar putea iesi ceva constructiv dintr-o dezbatere. Evident, atat timp cat nu se sare calu' si nu se ajunge la jigniri si alte mizerii. Insa nu cred ca e cazul , avem in club doar oameni civilizati. Pana la proba contrarie :)

LE: Am postat in acelasi timo cu Baltazar :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Condusul Agresiv in Romania - Cercetare psihologica (2)

09 Ian 2014, 10:02

Pe unul din forumuri, le-a raspuns userilor.
http://forum.clubmazda.ro/index.php?/to ... /?p=137875
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Condusul Agresiv in Romania - Cercetare psihologica (2)

09 Ian 2014, 10:29

Da Cosmin, postul contine o gramada de greseli gramaticale. Cu siguranta.
Explicatia este simpla : nu am decat 4 ani de scoala facuta in Romania, restul de scoala este facuta in Austria, deci pot spune ca am fost nevoit sa mai incep odata sa invat o alta limba in clasa a cincia. Sry, atata pot, atat am putut prinde de la televizor, strada, etc. Shame on me :(

Nu am pretins ca trebuie sa mergi mai repede in primul an de carnet. Era cu semnul intrebarii.
La acea categorie , stiu de la mine, se intampla sa fi mai "agresiv" . Probabil naivitatea varstei.
Mai tarziu , apare experienta, si intelegi pericolul real. Nu mai dai "blana" oricand si te intreci cu toate frunzele.

Totusi, de unde intrebarea ca ar trebui ridicate toate limitele de viteza?
Cele mai multe te protejeaza de iesirea in decor, probabil ca sa nu fi nevoit sa incerci cat de repede poti trece printr-un anumit pasaj de sosea.
Altele au ca si scop linistirea, incetinirea traficului.
Dar unele chiar sunt absurde.
Da, sofatul este o aptitudine dobandita si invatata la scoala de soferi, dar si instinctul individual se adauga la aceasta. Unii au mai mult spirit de observatie in spatiu, prevad mai bine sau mai rapid unele situatii ce vor urma in urma unor manevre. Deci exista oameni cu instincte mai bune/rapide, ceea ce ii face sa se deplaseze cu mai mare usurinta in trafic decat altii.
Dar introducerea unui termen de sofat agresiv, este peste intelesul meu. Vrei nu vrei , cand conduci esti si te expui multor pericole posibile, ba chiar esti mereu cu un picior in "puscarie".
Doar sa-ti sara un nebun in fata masinii, si ai dosar cu vatamare/omor din culpa !
Eu am ce am cu autostrada, mi-as dorii, daca tot facem autostrazi europene, sa avem cel putin o viteza de 160 km/h ca si restrictie.
Si da, nu imi doresc un oras intreg cu restrictii de 30km/h.
Accentul este pe ce mi-as dorii , nu ce vreau !
Ahh si da, NU vreau sa mai vad asemenea studii de caz cu intrebari aberante.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Condusul Agresiv in Romania - Cercetare psihologica (2)

10 Ian 2014, 09:24

Mihai, chill. Eu sunt un pui de grammar nazi, imi sar in ochi toate mizeriile. Nu am facut referire la tine. In cazul tau e de aplaudat faptul ca ai invatat singur. Altii nu invata nici in 30 de ani.


Exact cum ai zis tu (si cum am spus si eu mai sus), sunt mai multe categorii de soferi. De asta trebuie sa existe un numitor comun - si asta se reflecta in limitele de viteza. Care sunt impuse, pe langa situatiile enumerate de tine, si pentru rationamente de siguranta a celoralti participanti la trafic.

Spectrul participantilor la trafic e destul de larg, cuprinzand pe langa autovehicule si pietoni, biciclisti etc. Toti trebuie sa circule in siguranta. E drept ca particularitatile circulatiei pe drumurile publice din localitati nu se regasesc pe celelalte categorii de drumuri (drumuri judetene, nationale, europene, autostrazi etc), insa situatiile de limitare a vitezei maxime sunt adaptate pentru ficecare categorie de drum in parte.

Partial sunt de acord cu tine - ar trebui modificate anumite limite pe autostrada, insa doar pentru anumite categorii de soferi, bazate pe experienta tradusa prin numarul de ani de la obtinerea permisului (insa si aici pot fi interpretari). Insa asta ar fi discriminare.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Condusul Agresiv in Romania - Cercetare psihologica (2)

10 Ian 2014, 10:27

Ce poate fi mai frumos, simplu si elegant, decat sa faci sondaje de opinie moca, postand pe forumuri? Eu nu am nimic impotriva acestor topicuri, mai ales ca nimeni nu te forteaza sa participi, insa initiatorii ar trebui sa fie corecti si sa spuna concret ceea ce urmaresc. Iar daca exista intrebari legate de acel sondaj sa aiba macar bunul simt sa intre pe topic si sa raspunda!

Mai era o domnisoara(asta daca numele e adevarat), care a impanzit toate forumurile auto cu tot felul de sondaje, fara ca macar sa zica un multumesc sau sa raspunda intrebarilor..Asa ceva nu se face, pentru ca din moment ce faci un topic pe un forum ai datoria morala sa il si intretii intr-un fel sau altul!
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews
 
Avatar utilizator
Christian07
Mesaje: 126
Membru din: 04 Noi 2012, 16:08
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Condusul Agresiv in Romania - Cercetare psihologica (2)

10 Ian 2014, 11:39

+1

Bogdan scrie:
Ce poate fi mai frumos, simplu si elegant, decat sa faci sondaje de opinie moca, postand pe forumuri? Eu nu am nimic impotriva acestor topicuri, mai ales ca nimeni nu te forteaza sa participi, insa initiatorii ar trebui sa fie corecti si sa spuna concret ceea ce urmaresc. Iar daca exista intrebari legate de acel sondaj sa aiba macar bunul simt sa intre pe topic si sa raspunda!

Mai era o domnisoara(asta daca numele e adevarat), care a impanzit toate forumurile auto cu tot felul de sondaje, fara ca macar sa zica un multumesc sau sa raspunda intrebarilor..Asa ceva nu se face, pentru ca din moment ce faci un topic pe un forum ai datoria morala sa il si intretii intr-un fel sau altul!
Proud owner of : Seat Leon 1M , 1.6 16V , AZD ! 105 HP! Black !

"Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim, ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori