Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 08:19

Cosmin,gata,te-ai lasat?pai si daca mai trec prin Sibiu...sa mai activam ceva la masina,nu mai facem noi o pauza de o tigara?LS cu filtru? :tongue
oricum,bravo tie ca ai reusit.....sper sa-ti urmez si eu exemplul :hi
kent 1 sunt alea slabe rau de tot....cu cel mai mic nivel de nicotina.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 08:27

:))) Facem pauza, da' nu de tigara..

Da, am reusit intr-un final. :)
Dupa multe tentative. Sunt zile in care sunt tentat sa aprind o tigara si sa o fumez pana la filtru, da' pana acum doar am pufait vreo 3-4..

E greu sa te lasi, trebuie sa recunoastem, insa sunt convins ca o poti face. Succes!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 08:44

eu cand am avut o tentativa sa ma las...eram in concediu vreo 3 luni. in casa nu fumeaza nimeni...deci ar fi trebuit sa imi fie usor. cred ca o saptamana am rezistat. Numai la tigari imi era gandul...nu am reusit sa le las. In schimb, la servici...cu toti fumatorii din lume langa mine, nu simt nici cea mai mica pofta de a fuma...si singura chestie care am facut-o sa contracarez efectele lasatului este sa merg la sala. Am colegi care s-au lasat de tutun...in schimb toata ziua trag din aia electronica...o fi si ea buna la ceva :hi
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 10:55

Kent 1 - Nicotina 0.1 mg, dar mai important este Gudron 1 mg (cel care se depune pe vasele sanguine). :) Ce-i drept, trecand pe Kent 1 acuma luni de zile bune, a trebuit sa cresc numarul tigarilor fumate zilnice (datorita dozei mai mici de nicotina). Daca inainte fumam 10-15 tigari zilnic, acuma am ajuns la 15-20 zilnic. Deci per total costurile sunt mai mari acuma, dar parca nu ma simt atat de saturat de la Kent 1 (de exemplu, atunci cand la un chef fumezi mai multe intr-o perioada scurta de timp).
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 11:44

Cu tigarile slabe nu e o solutie buna(implicit nu renteaza).La fel nu sunt bune nici tigarile scurte.
Am incercat-o si p'asta acum ceva vreme.Tragi din ele si nu simti nimic.
Eu fumez numai tigari tari si lungi,tocmai pt a nu fi tentat sa maresc nr de tigari fumate/zi .Am ajuns in postura in care ma limitez la cafea si la bere,tocmai pt a nu mai fuma excesiv.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 13:56

Cu tigarile slabe este o chestiune de obisnuinta. La inceput intr-adevar nu simti mare lucru, insa dupa 2-3 saptamani ti se par exact ca si cele pe care le fumai inainte. Daca dupa perioada de obisnuinta cu tigari mai slabe incerci din nou altele mai tari, simti ca te deranjeaza la gat/plamani (mai ales daca fumezi mai multe intr-un timp relativ scurt).

Daca nu sunt eu prost informat (Tibi trebuie sa stie mai bine), cauza principala a deceselor cauzate de fumat nu este cancerul (gat, plamani etc) provocat de substantele cu care este tratat tutunul de catre producatorii de tigari. Majoritatea fumatorilor ajung sa sufere de afectiuni ale aparatului circulator cauzate de gudron, care in timp se depune pe vasele sanguine si se poate ajunge la infarcturi miocardice, atacuri cerebrale etc. Din punct de vedere al cantitatii de gudron, 6-7 tigari Kent1 sunt echivalente cu 1 tigara de tarie medie (nu cea mai tare).

Nu am incercat niciodata sa ma las de fumat pentru ca imi place ... si mi se pare am prea putine alte vicii. :) Deduc de aici ca si daca as incerca, nu as reusi sa renunt complet la tigari. :) In schimb incerc sa minimizez probabilitatea de a ajunge sa sufar de afectiuni cardiace. Tigarile slabe nu reprezinta neaparat o faza intermediara catre renuntarea la fumat, insa in teorie sunt mai putin daunatoare sanatatii.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 14:21

Da ,nu este cancerul motivul nr 1.
Un fumator inrait care dobandeste diabet(spre exemplu) si nu se lasa, cu siguranta nu va mai apuca ziua sa se investigheze pt o forma de cancer...de tratat nici gand.Daca mai e si betiv...

Pt mine este culmea ironie :roll: ,faptul ca stiu efectele nocive ,insa nu pot sa ma las.

Cosmin , felicitari pt reusita si sa te tina departe de vreun pachet. Evita stresul,el te poate impinge sa te reapuci.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 16:56

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=d8KBoWKpWLM&feature=relmfu[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3QIIC5HFKCc&feature=relmfu[/youtube]
nu am vazut documentarul...nu stiu ce spune in el...dar imi dau seama. poate ajuta totusi pe unii
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 19:34

Tibi, eu nu fumam cand eram stresat. Am observat ca plictiseala mai degraba imi provoca dorinta de a fuma. Sper sa reusesc sa stau departe.
Alte vicii (cu potential letal, ca in rest am o gramada :) ) nici eu nu mai am (cafea nu am baut niciodata, la alcool in cantitati industriale am renuntat acum vreo 3 ani - am mai baut asa, un spritz ocazional)

E corecta si vorba aia "un spritz nu, o tigara nu, o dama nu..pai pt. ce traiesc?" :))) Insa sanatatea zic eu ca e cea mai importanta. Evident, nu toti oamenii fac boli din cauza fumatului..
Bunicu-meu ('mnezau sa-l ierte) a fumat de la 8 ani pana a murit, la 91. Mai ca a murit cu tigarea-n gura.
Era sanatos tun. Dimineata, indiferent de vreme (vara - iarna) iesea in curte la bustul gol si se spala cu apa rece. Bea un paharel de rachiu, manca o pita cu slana si-o ceapa si isi vedea de treburi. Era foarte punctual in ceea ce priveste mesele. Dimineata la 6, la ora 12 pranzul, ora 20 cina si inainte de culcare o cana de lapte de vaca nefiert, muls prospat. N-a fost in viata lui o zi in spital. E drept ca pe la 89 de ani si-a cam pierdut mintile..:)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 20:38

Am mai spus-o,pe mine nu ma impresioneaza cele doua clipuri(nu ca n-as fi empatic privind suferinta acelui om).Pt mine sunt d'ale casei.
Candva prin facultate mizam ca o sa ma sperie ceva si ma voi lasa.N-a fost asa :roll: .
Interesante mi s-au parut afisele/posterele de pe sectia de pneumologie din Victor Babes.(de cazuri nu va povestesc).Alea consider ca ar fi avut un impact mai mare decat ''animatiile'' de pe pachetele din comert.

Cosmin pe vremuri si tutunul era mai rafinat,cum si mancarurile erau mai sanatoase.Mai vezi acum vreun produs fara sa contina cel putin un ''E''?
Ca sa nu te plictisesti si sa te apuci iar de fumat,nu vrei sa-ti las la mesterit un set de faruri? :tongue
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

16 Iun 2012, 08:53

:))
Iau farurile la mesterit, da' baga in colet si-un cartus de "chent"..Asa, doar in caz ca ma ia plictiseala :)))
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: O alternativa la tigari

17 Iun 2012, 20:13

M-am lasat si eu acum 3 ani, foasrte in scurt. Eram pe la calculator si butonam un joc si brusc, m-am intors cu capul spre nevasta-mea si i-am spus ca ma las de fumat. din momentul ala, 4 luni nu am mai pus tigara in gura. Apoi, eram pe mare si la o bauta m-am apucat din nou. Inainte fumam Kent 8, dupa, am trecut pe Rothmans si camel, adica nicotina la maxim.
La momentul ala eu am lansat trendul in familie. prima s-a lasat mama, la vreo saptamana dupa mine. Fuma de la 21 de ani, deci avea 30 de ani de fumat in spate. Apoi dupa vreo 6 luni, s-a lasat si tata, care fuma de la 12 ani, deci el avea vreo 40 de ani de tigareala. Ei nu mai fumeaza acum, au reziztat. Eu fac tot posibilul sa ma las de ideea de a trage in gura dintr-o chestie pe care o am in mana. Am reusit sa ma las de automatismul de a iesi la chiosc indiferent de vreme sau ora, sa imi cumpat tigari. Deci sunt bune de ceva si electronicele. Daca am stash-ul de lichid facut, nu am stres. Si sper sa reusesc sa le las si pe astea.
Felicitari tuturor care au reusit, si grija mare la tentatii. Un amic doctor mi-a spus ca organismul isi revine cam la 5 ani dupa ce te lasi de fumat (in cqazul celor ca mine, care fumez de 17 ani), si nu isi mai revine in proportie de 100%. Bineinteles, alaturi de o alimentatie cat mai sanatoasa, fara excese, etc. Succes tuturor!
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

03 Iul 2012, 07:58

Ieri am luat si eu o tigara electronica(de fapt 2 erau cutie). Pana se descarca-incarca complet ,mai fumez din tigarile ramase.
Pot sa spun ca e super,nu are miros si pufai oriunde :!: Incet incet se duce vorba ''hai la o tigara'' :tongue
Ce ma deranjeaza e faptul ca nu-mi incape in gentuta,in buzunar nici nu se pune problema sa incapa.
Am ramas uimit de cate arome erau,ce am ales eu are gustul ca si kent lung
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
just
Mesaje: 162
Membru din: 13 Mai 2009, 14:17
Localitate: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: O alternativa la tigari

04 Iul 2012, 10:23

Eu am inceput sa fumez pe la varsta de 15 ani mai din joaca/teribilism/prostie. Ideea este ca pe la 18 ani deja fumam undeva pana in 2 pachete de Rothmans pe zi.
Prin anul 2 din facultate am decis ca ar fi mai bine sa ma las. Problema mea, ca si la Cosmin, era legata de dependenta psihica, adica de nevoia de a trage din tigare si mai putin de nevoia de substantele aferente unei tigari. Mi-am facut un plan de atac dupa ce m-am documentat putin si am gasit o metoda care, pentru mine, a functionat. Metoda pe care am folosit-o este o combinatie de ambitie cu ceva sanatos. In primul rand din ziua in care am decis sa ma las am aruncat toate tigarile si am dat o fuga la cumparaturi( sitxuri, ceaiuri si mere, multe mere). Metoda mea era simpla: de fiecare data cand imi venea pofta sa fumez inlocuiam tigarea cu cateva stixuri/un mar/un ceai. Pot spune ca dupa 2 saptamani deja nu mai simteam de nevoia sa fumez si toata treaba a durat 2 ani de zile in care nu am mai fumat deloc. Dupa 2 ani m-am mutat in Bucuresti si din nou m-am apucat de fumat (de aceasta data pot spune in mod clar ca DIN PROSTIE). Probabil in momentul in care voi decide ca vreau sa ma las (eventual cand voi avea de gand sa incep o familie), voi folosi aceeasi metoda. Am vrut sa impartasesc cu voi acest lucru poate ajuta pe cineva :)
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: O alternativa la tigari

03 Aug 2012, 20:50

Tibi, recomand sa iei numai lichid SEC, adica fara vreun fel de aroma. Cele cu arome contin mai multe chestii, gen zaharuri si coloranti, care scurteaza considerabil viata rezistentei din atomizor. Si gasesti SEC cu diferite concentratii de nicotina.
Eu am 2 luni si un pic de cand pufai, si ma simt ok. Adevarul e ca nu am incercat inca sa trec la urmatoarea concentratie de nicotina, adica mai mica, am ramas tot la 24 mg. Dar tot un adevar e ca nu prea vreau sa ma las de fumat. Deocamdata, vreau sa cred ca e o chestie proviuzoriue cu tigara electronica, pana imi revin financiar.
In voiaj, in ianuarie, mi-am luat un cartus de Gitanes. Am tot tras din ele, dar mai aveam si Marlboro rosu pe langa. Am ajuns acasa cu 2 pachete de Gitanes, unul i l-am dat unui prieten bun care si acum ma mai imbie cu o Gitanes. Tigari adevarate, dar pentru un plaman tabacit. Mai pot enumera Lucky Strike sau Camel galben fara filtru.
Cosmin, felicitari pentru reusita. Sigur o sa ne intalnim pe la Sibiu, ca in toamna vreau sa imi iau airbox pentru Clima si la tine o sa vin sa il montam, impreuna cu un panou comanda clima pe care il tot urmaresc la tine in bazar (sper sa ne ajunga o zi si sa il mai ai pana atunci). Si atunci, in loc de o tigara o sa te servesc cu bere rece sau Cola, sau tuici, sau ce preferi (shaorma, hot-dog, senvis cu parizer).

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator