Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

O alternativa la tigari

27 Oct 2011, 11:35

Am vazut cateva topicuri pe forum legate de fumat, gen 'nu pot sa ma las' sau 'tigara electronica'. Pe langa cei care incearca sa se lase sau s-au lasat, mai suntem si cei pentru care fumatul, pe langa o dependenta, un viciu, reprezinta si o placere. Si cunoscatorii stiu despre ce vorbesc (ce placere e mai mare ca dimineata, cu o cafea fierbinte, sa iti ungi si sufletul cu o tigara?).
Datorita accizarii si reaccizarii tutunului, pretul pe un pachet de tigari a ajuns foarte mare, comparativ cu salariul mediu din tara. Si, probabil, urmeaza sa mai creasca, tendinta fiind sa se alinieze la preturile europene. Preventiv, am descoperit o alternativa zic eu buna la tigari.
Pana acum vreo 2 saptamani cheltuiam o suma pe tigari. Sa incerc sa fac un calcul... apoape 1,5 pachete pe zi, cu bataie la 2 cand ma intalneam cu prietenii la un sprit. Fumam Camel sau Rothmans, deci 12 lei pachetul. Sa zicem, o medie de 50 de pachete pe luna, cu 12 lei pachetul -> 600 de lei pe luna. Sotia deja ma sacaia sa le las, suma destul de mare echivaland cu ingrijirea copilului pe o luna. M-am documentat initial de metode de a renunta, desi nu vroiam. Dar am descoperit o metoda cu care am impacat si capra, si varza: am cumparat tutun de rulat, foite, filtre, roller. Astfel, am redus substantial cheltuielile.
Tutunul de rulat l-am luat pe cel mai tare, pentru ca oricum fumam tigari tari. Si credeti-ma, e tare. Asta pentru ca fumez in jur de 8 tigari rulate pe zi, deci organismul isi are necesarul de nicotina luat. Primul pachet de tutun mi-a ajuns 10 zile, ceea ce mi se pare super ok. Sa fac si un calcul: 34 lei pachetul de tutun de 40 de grame, Bali Shag. 1,2 lei pachetul de foite (50 buc) OCB; 4,2 lei o punga de filtre OCB; 9 lei rollerul (pe asta il iei doar odata, deci nu va intra in calcul). Rezulta 41 de lei, in mare, cu doua pachete de foite. Asta la 10 zile, deci in jur de 125 de lei pe luna.
Dezavantaje ar fi ca nu poti sa cari mereu dupa tine toate cele necesare, dar iti poti face tigari de acasa si sa le iei intr-o tabachiera. Tigarile nu sunt asa de aspectuoase, dar pana la urma, asta conteaza mai putin. Si dezavantajul in sine al fumatului, ca dauneaza grav sanatatii.
Avantaje ar fi ca, in functie de cat de densa faci tigarea, fumezi din ea mai mult decat din una conventionala (si se stie bine ca Kent Blue se fumeaza singur). Fumul emanat nu miroase asa de greu ca cel al unei tigari normale. Daca lasi tigarea in scrumiera, se stinge singura si o poti reaprinde mai tarziu.
Se gasesc deasemeni filtre Slims, foite 100s, tutun de diferite arome si tarii.

Nu vreau sa fac reclama la firmele pe care le-am metionat mai sus, si daca e vreo problema, rog un moderator sa le stearga numele. Deasemeni, nu incurajez fumatul, asa ca daca e vreo problema, rog un moderator sa imi stearga topicul. Ceea ce am prezentat mai sus e testat pe propria piele. Deja am trecut la al doilea pachet de tutun. Tigarile sunt la fel de nocive ca si cele conventionale, tutunul este tratat la fel. Pe langa asta, tutunul este perfect legal si il poti cumpara cu factura de la tutungerii.

O sa pun si poza cu toate nebuniile, in care apare si tigara rulata.

http://postimage.org/image/9nw69iva3/
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: O alternativa la tigari

27 Oct 2011, 12:37

o sa devina din ce in ce mai practicata metoda asta, din cauza pretului pachetului de tigari. am vreo 2 prieteni care o ard cu tutunul in buzunar de ceva vreme, au ajuns maestri shaolini in rulat :roll:

hai ca la noi mai e cum mai e, dar sa te duci in anglia sa dai 6-7 lire pe un pachet... bla bla, aia au bani, etc, dar tu ca roman cand te duci acolo si le cumperi te sperii
 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: O alternativa la tigari

27 Oct 2011, 12:44

6-7 lire la un salar de minim 1.500 pe luna, nu mi se pare mult. Raportat la salariile noastre, da, e enorm!
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: O alternativa la tigari

27 Oct 2011, 12:51

Dar in Spania, unde salariul minim e 748.3 euro pe luna si un pachet de tigari e 6-7 euro? In SUA un pachet de tigari ajunge la 10-12 USD? Si prin tari mai dezvoltate, pretul pe un pachet de tutun e mai scazut; stiu ca in Franta am dat pe un pacht de Drum (tutun pentru rulat de calitate mai buna) 4 euro, iar la noi e apox. 10 euro. Ramane totusi o alternativa.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

28 Oct 2011, 08:27

Si eu am o problema cu tigarile..Ma rog, eu fumez un pachet la 2-3 (chiar si 4) zile, deci cheltuiala nu e asa mare. Acasa nu fumez deloc, ma deranjeaza fumul de tigara in spatii inchise si neventilate..
Problema mea e ca vreau sa las..Am reusit o perioada, insa din cauze mai mult sau mai putin stupide, m-am reapucat.
Din ce am observat, la mine dependenta fizica nu e asa accentuata (in sensul ca pot renunta cu putin efort la nicotina), insa am o dependenta psihica..Gestul de a duce tigara la gura si a scoate fum..

Am incercat acu' ceva vreme tigari din ale cu plante, fara tutun si implicit, fara nicotina si alte mizerii.. Sunt tigari din alea ce se folosesc in filme de catre actorii nefumatori in filme.. Au un gust super ok, insa e un mare dezavantaj..Pretul..Costa cam 25 de lei pachetul in farmacie.Si adevarul e ca p-astea iti vine sa le pufai una-ntr-una :)

Am si cartea aia (imi scapa numele acu) - aia de se lauda toti ca s-au lasat de fumat dupa ce au citit-o..Psihologie ieftina made in USA (din genul cum sa devii un lider, cum sa faci primul milion de dolari si alte balarii :) )..Insa n-am citit-o pana acum..Am citit 3 pagini si m-am plictisit..

A citit-o cineva?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: O alternativa la tigari

28 Oct 2011, 09:06

alen carr - "bla bla bla". da, am citit-o, chiar de vreo doua ori. prima data a tinut vreo 2-3 luni asta cu lasatul, pana a venit petrecerea clubseat 2 ani (prima la paltinis) unde vineri seara, cand eram trotilat, am pus iarasi gura pe tigara. tin minte ca in acelasi timp cu mine se lasase si florineatza, dar el a fost mai tare, si nici pana acum nu s-a reapucat. eu de atunci am mers la din ce in ce mai multe pe zi...

pe scurt, cartea aia iti pune pe o foaie toate motivele rele pentru care nu ar trebui sa fumezi. foloseste metode clasice de marketing "nu, nu o sa-ti spun ca iti strici sanatatea, nu, nu o sa-ti spun ca dai o gramada de bani" repetate de 5000 de ori. si da, e o singura chestie care mi s-a parut interesanta acolo. iti explica ca practic fumatorii fumeaza ca sa se simta normal, la fel ca ceilalti, nu ca sa simta ceva deosebit. ceea ce e adevarat. eu daca nu fumez cateva ore ma ia sevrajul grav, daca nu fumez juma de zi deja sunt lesinat, functionez in slow motion. lipsa de nicotina chiar duce la sevraj fizic, pentru cei care fumeaza de ceva ani...

daca la inceput puteam sa ma las oricum, ziceam ca gata, nu mai fumez 3-5-7 zile, puteam fara nicio problema. acum nu mai tine vrajeala, practic asta e cea mai mare buba cand vreau sa ma las - sa trec prin sevrajul ala de rahat, sa am cumva "o fereastra" de macar 1-2 sapt in care sa pot fi leguma, sa nu trebuiasca sa fiu 100% eficient la munca, sa imi permit sa fiu irascibil cu ceilalti, sa fiu sociabil fortat cand ies undeva, etc...
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

28 Oct 2011, 10:18

Mi se pare cea mai mare ineptie posibila cand cineva afirma ca e o placere in a fuma.E lipsita de orice logica.
Pare o solutie,insa pt cine are timp. Cand am o pauza scurta,mai mult mi-ar lua sa fac tigara decat sa trag din ea.
Poate ca in felul asta as reusi sa ma las.E o varianta pt asta.
Legat de pretul tigarilor... in Tenerife a fost ''raiul pe pamant'' ,10-15euro cartusul(pall-mall,camel,kent lung nu aveau :( ) ,mai ieftin decat in aeroport.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: O alternativa la tigari

29 Oct 2011, 20:06

Tot arhipelagul Canare e "porto franco" - regim de duty free. Este echivalentul oricarei zone libere dintr-un oras port, de exemplu. De-aia erau tigarile asa de ieftine. Si eu iau de la vapor cand sunt in voiaj cu 7 euro cartusul de LM si 12 cel de Marlboro Lights (cumparate prin ship chandler, bineinteles, si tigari originale, Made in USA).
Cred ca ai putea sa te si lasi cu tigariele rulate, ca dintr-un punct de vdere ai dreptate, si eu mentionata ca asta e un dezavantaj: timpul in care o rulezi e timp pierdut. Dar de dragul portofelului, imi sacrific in jur de 2 minute pe tigara sa o fac.
Nu stiu cum e pentru voi, ineptie sau nu, dar pentru mine chiar e placere sa trag o tigara la cafea dimineata (pe bune, chiar o savurez).
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

31 Oct 2011, 09:27

De acord cu tine ca berea si cafeaua merg altfel in asociere cu tutun.Insa e o falsa impresie.
Tu ai putea chiar sa faci o afacere daca iei la scoruri mici :wink: ,evident cu un comision de transport.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: O alternativa la tigari

01 Noi 2011, 10:44

Pe piata asta nu cred ca mai e loc de afaceri. Pe langa asta, tigarile pe care le cumperi din duty free nu pot fi vamuite. Sunt fara taxe si nu se pot percepe taxe in nici o tara, deci afacerea ar fi ilegala. In aeroport eu as putea teoretic sa intru cu 10 cartuse de tigari, dar plec de acolo doar cu 2, asta fiind limita legala admisa pentru transport intre vami cu tigari duty free.
Si daca stau sa ma gandesc, sunt atatia care aduc tigari de prin alte tari (Moldova, Ukraina), si cand apuca sa dea politia in ei...
 
Avatar utilizator
AlexR
Mesaje: 69
Membru din: 09 Oct 2011, 14:02
Localitate: Bucuresti

Re: O alternativa la tigari

25 Noi 2011, 04:09

Intradeva tutunul de rulat este o alternativa foarte buna,eu fumez tutun de rulat de vreo 3 luni si avantajele ar fi ca ma simt mai bine,tutunul are cu totul si cu totul alt gust si miros fata de tigarile normale.Insa am fumat ce este pe piata la noi si nu mi-a placut asa ca imi iau tutun din italia de care vreau si cand vreau,daca sunt doritori dati un pm,si ne intelegem :tongue .
Eu unul fumez Golden Virginia este un tutun cu renume mondial,atat pentru pipa cat si pentru tigari,insa cel mai bine ar fi sa ne lasam,am avut vre-o 5 tentative care toate m-au tinut in jur de 3 luni,si dupa 3 luni m-am ingrasat 30 de kg,asa ca pana gasesc o alta alternativa la ele.Smoke rules :glasses
Seat Leon ECOMOTIVE 1.6 TDI CR 105CP-----BZ 91 RAD
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

25 Noi 2011, 11:03

Zilele trecute discutam cu un amic care n-a mai fumat de 6luni.Si-a luat omu tigara electronica.Pe luna da 35lei pe un flacon cu lichid pe care-l toarna in rezerva. A incercat diverse arome,tarii.Evident il poti termina mai repede,depinde de cat pufaie fiecare.
Ma voi baga si eu la asa ceva,aloc pe luna o suma mult prea mare pt o prostie de viciu,obsesie as putea zice.
Vad numai avantajele...mai multi bani in buzunar,poti sa pufai oriunde,nu mai miros hainele ca o scrumiera.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
AlexR
Mesaje: 69
Membru din: 09 Oct 2011, 14:02
Localitate: Bucuresti

Re: O alternativa la tigari

25 Noi 2011, 11:28

Am incercat si eu tigara electronica acum vre-o 2 ani cand deabea aparusera pe meleagurile noastre dupa 2 saptamani m-am lasat de ea imi facuse gatul praf,ma ustura tot timpul cand trageam din ea si are un gust neplacut.:puke:
Am prieteni care fumeaza zi de zi electric si se simt foarte ok,depinde de organism.
Seat Leon ECOMOTIVE 1.6 TDI CR 105CP-----BZ 91 RAD
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

25 Noi 2011, 12:04

Eu am probleme cu gatul cand pufai tigari de foi.
Poate ca acela era momentul sa te lasi :wink:
Eu cel putin asta caut.Cand luam zilnic un pachet,nu era bine;acum ca imi iau la cartus tot nu e bine :roll:
Ma oftic crunt pe ziua cand am facut prostia de a fuma :cry:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

27 Noi 2011, 11:05

Decat tigara d-aia electronica, mai bine imi cultiv singur tutunul sau imi usuc menta si o pufai (asta daca nu ma pot lasa). Lichidul ala care se toarna in tigara e apropape identic cu lichidul ala care "face fum" in discoteci..

So, no way din partea mea. Mai bine (vorba vine) bag "iarba dracului"..
Sper sa ma pot lasa acum ca a venit frigul (eu nu fumez in casa, si acu' pe frigu asta pana ma imbrac sa ies afara..imi trece cheful). Am ajuns de la 5 tigari fumate pe zi la 2-3..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori