Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

12 Iun 2012, 21:12

Pai se simte considerabil.
Voi incerca si eu varianta asta.
Multumesc
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: O alternativa la tigari

12 Iun 2012, 21:14

Lasa-le-n colo de tigari...pune plinul pe luna la motorina si gata cu tigarile :cheers
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

13 Iun 2012, 09:56

Ionut, nu e chiar asa usor. Sau ma rog, e usor daca esti suficient motivat.

Toti fumatorii sunt dependenti fizic de nicotina. Trebuie sa bagi doza (mai mare sau mai mica, in functia de cat fumezi de obicei), altfel intri in sevraj. Efectele sevrajului sunt usoare si se poate trece peste fara prea mari probleme. E acceasi situatie ca si dependenta de alcool, cocaina, heroina etc, doar ca sevrajul nu e asa de agresiv in simptome.
La unii (si la mine inclusiv) mai exista si o dependenta psihica..De multe ori cand tin un pix in mana il tin ca pe o tigara :)

Eu m-am lasat de vreo 3 - 4 luni. Nu am insemnat cu cruce-n calendar pt. ca nu m-a interesat. Pur si simplu nu am mai vrut sa fumez, m-am luptat cu creierul care cerea doza zilnica. Am invins pana la urma. Nu am facut nici burta, nici chelie. Nu ma simt nici mai bine, nici mai rau. In casa nu fumam, deci nu pot sa zic ca miroasa mai frumos acolo. E..ca inainte, doar ca nu mai fumez. Nu stiu cum sa explic mai clar.

Motivatia nu a fost una financiara in principal (eu fumam un pachet la 3-4 zile, mai mult la servici sau pe strada, acasa deloc). De fapt nici nu stiu de ce m-am lasat. Probabil ca 10 ani in care am fumat mi-au fost de ajuns. In ultima luna, am mai aprins vreo 3 -4 tigari, pe care doar le-am pufait, mai mult pt. dependenta psihica. Absorbtia nicotinei la nivelul mucoase bucale e aproape inexistenta fata de absorbtia la nivelul alveolelor pulmonare. Mi-era frica sa nu devin iar dependent. Vad ca nu a fost cazul.

In fine..ideea ca oricine se poate lasa. Trebuie doar sa te lupti oleaca cu organismul
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: O alternativa la tigari

13 Iun 2012, 22:56

Asa Cosmine, tot timpul mi-ai lasat impresia de tip ambitios. :) Pufaiala placuta in continuare. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 09:45

:)))))))))))))
Shame on me, i'm on ecstasy..and it makes me happy :))))

Numele meu e Cosmin si sunt dependent de nicotina.. Sunt 3 luni, 5 zile, 18 ore, 34 de minute, 13 secunde si o infinitate de milisecunde de cand n-am mai fumat o tigara... :))))
Noaptea visez doar fum, sunt incojurat de fum, peste tot doar fum..Ma trezesc si vad ca imi arde casa..Trag adanc fumul in piept, dar nu imi potoleste dorinta...
Vin pompierii..Imi pun o masca de oxigen pe fata..Cu ultimele puteri ii rog sa aprinda o tigara si sa o bage in recipentul cu oxigen :))))

Mai zic? :tongue

Apropo de pufait..Am vazut la o farmacie niste tigari facute din nu stiu ce ierburi. Nu contin nicotina si sunt scumpe (vreo 30 de lei pachetul). A incercat cineva?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 12:40

mai bine o narghilea :tongue :tongue
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 13:01

Cosmin scrie:
:)))))))))))))

Apropo de pufait..Am vazut la o farmacie niste tigari facute din nu stiu ce ierburi. Nu contin nicotina si sunt scumpe (vreo 30 de lei pachetul). A incercat cineva?


Eu am incercat :tongue , nu-ti recomand. Mai bine pufai frunze de porumb sau canepa :tongue .
Intamplator,la bunica mea , am dat de un pachet de tigari Carpati(pus in dulap impotriva moliilor)...hartia galbena,dar tari rau de tot. Am fumat diverse marci,diverse arome si tarii,dar ca astea nimic... :lol:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 15:16

Hehe..Carpati am fumat si eu..:)
Alea erau tigari adevarate, facute doar din frunze de tutun, fara aditivi si alte prostii.

Cu narghileaua e complicat, ca trebuie sa pufai in casa..Eu nu fumez in casa, nu-mi place mirosul de fum impregnat in perdele, canapele etc...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 15:56

cine a fumat odata Lucky strike fara filtru...stie ce misto erau...dar s-a dus naibii topicul :yh :yh :yh :yh :yh :yh
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 16:01

Nu s-a dus naibii topicul :wink: ,abia cine e interesat de ce s-a discutat aici va fii nevoit sa citeasca pagina cu pagina,nu fugitiv cum o fac multi.
In tot raul e si un bine,nu? :tongue
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 19:54

Am fumat eu LS fara. Da' nu am gasit niciodata in Romania.
Mi-au mai placut Gauloises Blonde fara filtru.
Acum, daca tot am ajuns la tigari, eu am facut intr-o vreme colectie.

Da, stiu, e stupid, mai bine colectionam timbre sau chiloti de femei. Umblam dupa chestii exotice, care nu se gaseau la noi. De fiecare data cand vreo cunostinta pleca din Ro, il rugam sa imi aduca un pachet de tigari. Preferam tigarile fara filtru. Nu stiu de ce, dar alea imi placeau.
Fumam can 17-18 tigari din pachet (respectiv 16-17 cand pachetele din Germania au devenit de 19) si lasam cate una, doua in pachet.

Intr-o vara (eram in liceu, nu mai tin minte exact anul), a venit un var de-al meu la Sibiu. AI mei erau plecati, aveam apartamentul liber. Am chemat niste fete, ne-am betivit oleaca (deh, eram flacai ) :) si fiecare s-a retras cu o domnisoara intr-o camera ca sa le ascultam povestea vietii si sa numaram impreuna stelele ce se vedeau prin geamul deshis :tongue .
Varu' a luat camera mea, eu am luat camera alor mei.
A doua zi pe la pranz, cand ne-am trezit, intru la mine in camera. Putzea ingrozitor..Am avut ocazia sa revad pe covorul meu ce a mancat don'soara lu' varu' cu o seara inainte (de fapt mai mult ce a baut, ce de mancat - mai nimic) si sa vad un morman mare de chistoace de tigari in vreo 3 scrumiere. Va imaginati probabil mirosul de fluide stomacale, vodca, fum de tigara plus alte gaze si mirosuri pe care le elimina un organism uman.
Ce facuse de fapt docitocu'.. A ramas fara tigari si mi-a fumat toata colectia. Ba a mai corrupt-o si pe factuca aia (sa ma ierte, insa nu mai stiu cum o cheama - daca citeste aici sa imi bata obrazul :) ) si a fumat saraca pana i s-a facut rau.

M-am suparat asa de tare ca n-am vorbit nimic cu el pana seara. Apoi am mers intr-o carciuma si ne-am impacat. In plus, el s-a ocupat de curatenia in casa. I-a placut atat de tare sa faca curat ca si acum se bate cu nevasta-sa pe asiprator si pe carpa de sters prafu'. Macar un lucru bun a iesit din chestia asta...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 20:06

mai bine mai facem un topic cu ce tampenii am facut fiecare :tongue :tongue :tongue
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: O alternativa la tigari

14 Iun 2012, 20:34

sa spun si eu tampeniile mele :tongue
LS fara filtru :yh
Gitanes fara filtru :yh
Gauloises fara filtru :yh
si acum LS dar cu filtru :yah
nu ma laud cu asa ceva,si nici nu incurajez pe nimeni sa fumeze
si sa raman on topic,si eu incerc sa ma las de fumat.deocamdata le-am rarit,pana la 1 pachet pe zi,in conditiile in care cateodata ajungeam si la 2.si o sa incerc si eu cu tigarea electronica.sper sa gasesc una potrivita si sa ma las......pana imi pun ambitia sa ma las de tot.
bafta la lasat,tuturor fumatorilor.....care-si doresc asta :cheers
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 02:33

Deci, in afara de Cosmin, s-a mai lasat cineva cu succes? :)

Intreb, pentru ca eu astept sa-mi spuna doctorul: "volvol, daca mai fumezi ..." ... si ca sa previn asta, am trecut pe Kent 1.;)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

15 Iun 2012, 07:47

s-a mai lasat luci, a scris ceva mai in urma..
kent 1 care sunt? alea cu nicotina putina?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori