Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

27 Noi 2011, 13:14

Nici eu nu fumez in casa,pe geam :lol: .
Insa cand sunt la job si fac o pauza de tutun ies afara,placut nu e acum.
Te invidiez pt performanta,in stilul asta nu cred ca e greu sa te lasi.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

28 Noi 2011, 17:39

Spre surprinderea mea, mi-e destul de greu..Singurul lucru la care mi-e greu sa renunt e tigara de dupa masa..
am avut mai multe tentative sa renunt complet, insa dupa o perioada de timp (mai scurta sau mai lunga) m-am reapucat.

PS: Si eu urasc ziua cand am pus tigara-n gura.. :(
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

28 Noi 2011, 17:43

Pe principiul :dupa o masa copioasa,o tigara canceroasa! :roll:
Nasol e ca noi fumatorii suntem predispusi mai mult la viroze respiratorii.

O sa incerc si varianta electronica,poate asa reusesc.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
AlexR
Mesaje: 69
Membru din: 09 Oct 2011, 14:02
Localitate: Bucuresti

Re: O alternativa la tigari

30 Noi 2011, 00:07

Frate la 2-3 tigari pe zi,e foarte usor sa te lasi,incearca sa fumezi 2-3 tigari supe slabe un timp,dupa care renunta complet,si nu face greseala sa le inlocuiesti cu ceva,gen guma de mestecat sau ciocolata etc.,pentru ca ai sa vii dependent de ele,am trait-o pe pielea mea.
Seat Leon ECOMOTIVE 1.6 TDI CR 105CP-----BZ 91 RAD
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: O alternativa la tigari

30 Noi 2011, 18:33

Am incercat si cu tigari slabe.. M-am lasat o perioada, dupa care m-am reapucat. Mai mult de 6 luni nu am reusit.
Cum am mai zis, la mine dependenta fizica de nicotina nu e asa mare.. E mai mult o dependenta psihica..Imi place sa tin tigara in gura si sa scot fum.. Stupid..
Sper sa reusesc anul asta sa renunt de tot.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
timberland0910
Mesaje: 59
Membru din: 28 Sep 2011, 16:07

Re: O alternativa la tigari

30 Noi 2011, 18:39

tigara intinereste ....este o vorba...cat oi vrea sa te feresti cand ti-e gata, gata esti...
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

30 Noi 2011, 20:55

Daca esti obisnuit cu tigari tari,vei fuma mai mult din cele usoare.Simplu si logic.
Organismul iti cere o doza mai mare de nicotina,deci pufai mai mult.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
Soso-CKX
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O alternativa la tigari

17 Ian 2012, 00:17

Hai ca asta cu tigarile e misto! Eu am pus prima tigara in gura la 15 ani si jumatate pentru ca vroiam sa vad cum e. Mi-am cumparat singur tigari si bricheta si m-am invatat singur sa fumez corect! Acum am aproape 22 de ani. La un moment dat, cred dupa 2 ani de cand ma apucasem de fumat, ajunsesem la fabuloasa performanta sa cumpar 2 pachete de tigari pe zi. Adevarul e ca era si ziua lunga: de la 6 dimineata pana la 12-1-2 noaptea:| cand m-am apucat eu de fumat era 50-55 de mii pachetul de Marlboro Lights si acum fumez Dunhill negru la 13,20 de ron pachetul. Halal afacere! Oricum nu am mari probleme, spre exemplu nu am mai fumat de sambata noaptea de cand am ramas fara tigari si nici nu vreau sa-mi iau acum. Singura problema e ca, pe langa fumat mai am un viciu si mai costisitor. Si nici nu vreti sa va imaginati cate seminte si cata mancare bag in mine toata ziua! :)) Oricum stiu ca primele 2 lucruri pe care o sa le fac maine sau poimaine cand o sa ma duc sa plec in Bucuresti sa ma vad cu iubita or sa fie in urmatoarea ordine: sa opresc la benzinaria de la iesire din sat ca am ajuns acasa cu rezervorul cam sec si sa ma opresc sa-mi iau tigari. Si intr-o ora dau gata 5-6 tigari dupa ce n-am mai fumat atata. Si acuma miros hainele si mai tare a tigari ca sunt mai multe, mai groase, miros si mainile mai puternic a tutun. E naspa rau sa fii fumator iarna. Ca sa nu mai zic in masina cum mirosea pana inainte de revelion. Am stat cu putoarea aia in masina cateva luni! Nu prea am avut pana acum experienta cu cafeaua si tigara dimineata, si presupun ca e mai bine ca n-am astfel de obiceiuri. Tigara aia electronica e chiar naspa, ma dor falcile sa trag din aia. Si nici nu tigarile obisnuite nu-mi e rusine de cand cu hartia-minune. La un moment dat trebuie sa tragi ca idiotu din ea ca sa nu se stinga, nu prea are importanta ce tigara e!
Cerbule ma sparg de ras cand ma gandesc cum stai si rulezi tigari simple. Si nu, nu ma gandesc ca faci joint-uri pentru ca nu sunt de acord cu verdeata pentru ca e foarte naspa! Nu-mi place sa ma sperii singur si sa ma simt ca atunci cand aveam 6 luni( cu pipi in chiloti! ) :| Mie-mi place sa pun altceva in Marlboro rosu, cea mai mare tarfa din viata vreunui om! Dar nu e de zis pe forum, si ma pot lauda ca si pe-aia o tin in frau, si tin si fumatul, si-mi vad si de facultate si mai fac si cate ceva pe la masina, si imi fac si iubita fericita, si prietenii. Poate ca pana la urma viata e frumoasa, si poate ca vreunul din manifestantii din Bucuresti detine vreun gand metalic pe teava pentru teasta lui Basescu! Scuze ca am scris atat, credeti-ma ca nu ma plang foarte tare! Sunt sigur ca sunt altii printre voi carora le merge mai greu decat mie. Deci, zambiti! Maine va fi mai rau!
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: O alternativa la tigari

10 Iun 2012, 00:03

Intre timp am incercat si varianta cu tigarile "injectate". In caz ca nu stiti, mai e un aparat care iti umple tigarile. Maine o sa pun si poze, daca sunt doritori. Ideea e ca iti cumperi tutun si se gasesc pe la toate tutungeriile (inclusiv Inmedio) tuburi de tigari (filtru si foita, goale). Apoi, functie de fiecare si abilitatile de a folosi gugalul, se gaseste tutun de la 110 la 250 lei kilogramul. Aparatul asta, pui in el tutun si ii asezi la un capat tubul si cu o singura miscare a mainii, il umple.
Scurt efect, ca erau incomod de carat tigarile, ca si cele rulate (tabachiera=greutate in plus in buzunar). Asa ca am incercat si tigara electronica (tot maine, poze). Ma ajunge 45 lei pe luna, insemnand 15 lei o sticluta de lichid care tine cam 10 zile. O sticluta are 10 ml lichid si folosesc 1 ml pe zi. Partea naspa mai e ca la 2 luni trebuie schimbat atomizorul, adica chestia aia care iti transforma lichidul in abur (inca 25 lei). si mai e o parte naspa, ca odata pe zi trebuie sa incarci bateria, adica vreo doua ore nu fumezi. De asemeni, partea buna e ca la pachet vin doua tigari, asa ca daca esti atent si iti incarci la timp a doua baterie (de la a doua tigara), nu ramai in pana. Total, 50 lei pe luna. Efectul e OK, ca imi iau tutun concentrat, cu 24 mg nicotina.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: O alternativa la tigari

10 Iun 2012, 06:45

exact azi am facut o luna de cand nu am pus tigara in gura...si nu simt nevoia si ma simt si super bine. si nu am incercat tigara electronica (desi am vazut peste 20 de modele) sau alte dracii. si totusi fumam de 21 de ani. deci vointaaaaaaa :yah :yah
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

10 Iun 2012, 10:03

Cerbu cat dadeai pe luna pe tigari?Mai exact cat fumai pe zi?
La 50lei +atomizator tot esti sub pretul unui cartus de tigari. Eu pufai cam mult... 3cartuse/luna.
Chiar te rog sa pui poze cu tigara electronica cat si marca.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
boditza
Mesaje: 334
Membru din: 14 Feb 2012, 13:00
Localitate: Craiova
Contact:

Re: O alternativa la tigari

10 Iun 2012, 15:11

Allen Carr-Metoda usoara a mers la mine, dar audiobookul. Ideea e sa fii atent la ce spune acolo, adica sa nu conduci in timp ce asculti sau mai stiu eu ce. Eu a trebuit sa o ascult de 3 ori :tongue .Ultima oara a fost cu noroc cand mi-am dedicat o intreaga dupa-amiaza de duminica pentru treaba asta si nu am trecut prin vreun sevraj sau ingrasat. Cine nu ma crede poate incerca :hi
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: O alternativa la tigari

10 Iun 2012, 20:35

Nu e o ''reteta'' care sa garanteze reusita.
La unii functioneaza daca vad anumiti oameni cu afectiuni cauzate de fumatul excesiv.
Am vazut printre cele mai urate forme de cancer pulmonar,am asistat la autopsii pe perioada pregatirii medicale...nu m-au speriat :roll: .
Pt mine a devenit o obsesie ideea de a fuma,de regula ce mi-am propus am realizat.Exceptie cu fumatul.
Trebuie doar sa renunt la gestul psihic de a mai ajunge la magazin cu scopul de a lua asa ceva.Aparent e banal de simplu,esenta e alta.
Carti am citit cu nemiluita pe acest subiec,toti autorii se bat cu pumnul in piept ca ei au descoperit calea. Metodele pot fi diverse,insa nu toate se potrivesc cu un om in cauza.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
boditza
Mesaje: 334
Membru din: 14 Feb 2012, 13:00
Localitate: Craiova
Contact:

Re: O alternativa la tigari

10 Iun 2012, 21:07

Am zis mai sus ca trebuie sa fii atent... la fel am zis si eu dar la insistentele prietenilor am ascultat-o si a 2-a oara si a 3-a oara. Trebuie sa fii concentrat la vorbele lui Marius Vintila si are efect. El s-a lasat in timp ce o nara :))... Nu ii fac reclama dar la mine a avut efect si imi doresc sa fie cat mai putini fumatori. Cu bolile nu o sa te sperii ca la fel de simplu faci cancer la plamani si daca nu fumezi. Are un impact psihologic pozitiv renuntarea la fumat ;)
 
Avatar utilizator
cerbu
Subiect Autor
Mesaje: 186
Membru din: 29 Mar 2010, 21:39
Localitate: Constanta

Re: O alternativa la tigari

12 Iun 2012, 20:18

Tibi, eu fumam 4 cartuse pe luna, adica un cartus pe saptamana. In medie, trageam cam 1.5 pachete la zi. Daca mai era vreo bericica, saream la 2 pachete pe zi. Cu tigarile rulate sau injectate, am mai redus fumatul, pentru ca nu imi luam mereu tigari cu mine, in ideea de a nu fuma. In oras, pe strada, in masina nu fumam deloc, nu aveam tigari la mine. Cu asta electronica, fumez cam 1 ml pe zi, lichid cu concentratie de nicotina de 24 mg (cel mai tare), cu aroma de caramel (foarte ok, dulceag). Deci fumez o sticluta de 10 ml la 10 zile. Asta inseamna 45 de lei pe luna (sticluta poate costa 12, 15 sau 17 lei, respectiv regular, silver sau gold, diferentele fiind cantitatea de abur pe care o scoti dupa inhalare). Odata pe luna trebuie sa schimbi atomizorul, care costa 25 de lei. Deci te duce la 70 de lei pe luna. La mine chiar are efect. Nu vreau sa fac reclama in nici un fel, pentru ca nu comercializez asa ceva si nimeni din familia mea nu e in bransa. Tigara mea se numeste eGo-W, se gaseste pe la toate magazinele de tigari electronice (carefour, real, etc). Asta e ce am cumparat eu http://www.mahoarca.ro/tigara-electronica-ego-w/tigara-electronica-ego-w-kit-duo. Se gaseste si cu baterie mai mare, eGo-T. De o luna nu am mai pus tigara normala, cu tutun, in gura. Succes tuturor!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori