Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
 
Avatar utilizator
cristi_bv
Mesaje: 13
Membru din: 02 Iul 2014, 11:27

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

24 Noi 2015, 16:07

Salutare!

Ma bucur ca v-at strans deja cativa pe tema asta, ma gandeam eu ca ar trebui sa existe un topic deja creeat. Sa vedem ce se mai anunta din partea lor si in ce masura ne vor influenta aceste masuri performanta si pretul de resell al masinilor noastre.
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

24 Noi 2015, 16:28

Cred ca esentialul este sa se dovedeasca concret ce norma de poluare au efectiv cu softul actual si dupa sa intervina eventualele remedieri,eu nu cred ca prin schimbarea injectoarelor se rezolva problema.
Pe americani cica le-au oferit vouchere de 1000$ pentru revizii&stuff insa nu se stie cum o sa ii taxeze statul pe proprietari......asteptam si vedem :)
Iar partea cu devalorizarea masinii nu cred sa fie un impact prea mare la revanzare....diferenta taxei de mediu intre euro5 si4 cred ca este de 100euro

Sent from my HTC One using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
cristi_bv
Mesaje: 13
Membru din: 02 Iul 2014, 11:27

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

25 Noi 2015, 10:01

Da si sunt sigur ca lucreaza si la un accept tacit ca atunci cand iti vei face update-ul pe cheltuiala lor iti vei pierde dreptul de a riposta prin lege. Pana la urma este interesul lor ca si companie sa supravietuiasca. Din punctul meu de vedere si a multor alti oameni pe plan mondial ce au facut ei este echivalentul la a vinde biberoane usor radioactive cu gust de capsuni. In cazul in care se duce unul din noi la service sa isi faca vre-un update, il rog sa posteze un scan cu hartiile care le primeste.
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

26 Noi 2015, 10:06

LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

26 Noi 2015, 22:52

0-100.hotnews.ro scrie:
Pentru diesel-urile de 1,6 litri va fi necesara instalarea unui convertor, iar intreaga actiune corectiva ar dura o ora in service.
autoinformatii.ro scrie:
Volkswagen a anunțat că în Europa motorul EA 189 de 1,6 litri va fi echipat cu un mecanism care-i va îmbunătăți eficiența, iar instalarea va dura cateva ore

Imagine
 
Avatar utilizator
cristi_bv
Mesaje: 13
Membru din: 02 Iul 2014, 11:27

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

30 Noi 2015, 11:29

Bune articole! Suna mai ok decat schimbarea injectoarelor, acum sa vedem cine sa ofera sa testeze primul solutia oferita de ei. Sunt curios care sunt serice-urile care vor a aplica aceste patch-uri, cand va incepe toata actiunea si cum vor diferentia pe cei care au fost in service de cei care nu vor/nu au fost.

 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

30 Noi 2015, 14:12

Normal toti reprezentantii marcii trebuie sa faca operatia,nu cred ca o sa faca diferenta ca ai fost in service sau nu ori ca masina a fost achizitionata sh din alta tara.
Probabil la anul o sa demareze recall-ul insa pana atunci trebuie sa se asigure ca furtunul de aspirator ce se monteaza e ok si nu alta magarie :))

Sent from my HTC One using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
 
bogdancos
Mesaje: 13
Membru din: 28 Dec 2015, 18:24

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

16 Ian 2016, 12:18

sunt curios: este cineva care a actionat cumva impotrive seat/skoda/vw ?? nu stiu, reclamatie la protectia consumatorului ???
 
Avatar utilizator
xtcr1st1
Mesaje: 85
Membru din: 17 Oct 2014, 18:04
Localitate: Brasov

Re: Dieselgate / scandal emisii VW - cum ne afecteaza pe noi ?

05 Mar 2017, 13:48

Salutare,
am fost cu masina la ITP(reprezentanta SEAT) si am fost instiintat de update-ul de soft pentru DIESELGATE. Stie cineva ce implica accest soft?
Am intrebat exact cum functioneaza sau ce implica dar nu au putut sa imi dea detalii pe motiv ca nu stiu.

Mersi.
Cristi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori