Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
c0sti
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 07 Dec 2018, 18:20

Probleme lichid parbriz

07 Dec 2018, 18:30

Salut, am un alhambra din 09.2013 si de careva zile nu mai imi merge apa la parbriz/luneta, doar cea de la faruri, a mai avut cineva asemea probleme? in tabloul de sigurante nu am gasit nici o schema
 
andrey_f_c
Mesaje: 46
Membru din: 02 Aug 2016, 07:16
Localitate: Arad
Contact:

Re: Probleme lichid parbriz

11 Dec 2018, 11:06

NU a inghetat? poate ca ai pus lichid de spalare parbriz cu concentratie mica si a inghetat. Am patit eu la a mea asa ceva.
Am remediat prin faptul ca a trebuit sa astept zile cu soare afara si apoi am stropit-o pe toata pe parbriz... dar ATENTIE : nu tine continuu pe flush pentru ca este posibil desi nu stiu sigur, sa se arda pompa de la rezervorul de lichid de spalare.
Dupa ce am dat afara toata apa ce era pentru sezon de vara, am pus din cel pentru sezon de iarna. (-20 grade am luat de la real si sper sa fie ok);
Acum... de ce merge pompa pentru spalat faruri iar cea de spalat parbrizul nu...? Nu stiu daca ai doua pompe separate pentru asa ceva. Daca ai 2 pompe separatem identifica sa vezi care cum este si apoi vezi daca functioneaza ambele (pui pe cineva sa apese clapeta de la volan si tu esti atent sa vezi daca scoate vreun sunet).
Daca e de la ghiata, du masina intr-o incapere unde este cald... ceva garaj cu incalzire la vreun prieten si las-o macar de seara pana dimineata.
Sper sa rezolvi asa.
Inca ceva: posteaza rezolvarea aici pe site (sunt multi care se confrunta cu probleme, cer ajutrul, nu primesc raspuns, afla solutia si nu mai scriu aici cum au rezolvat problema).
Succes maxim
Seat Alhambra; 1,9 TDI, 2003, 115 CP/Arad
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Probleme lichid parbriz

11 Dec 2018, 11:12

c0sti scrie:
nu mai imi merge apa la parbriz/luneta, doar cea de la faruri,


Sunt singurul care a citit ce s-a scris mai sus? Exista un SINGUR rezervor pt lichid curatare parbriz / faruri. Daca merge la faruri, e exclus ca lichidul sa fi inghetat.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
andrey_f_c
Mesaje: 46
Membru din: 02 Aug 2016, 07:16
Localitate: Arad
Contact:

Re: Probleme lichid parbriz

11 Dec 2018, 11:28

Cosmin, ma bucur ca este un "admin" care chiar citeste ce se scrie pe forum.... eu nu prea am primit raspuns la postarile mele.
Masina mea nu are si circuit pentru spalarea farurilor, de aceea nu stiu daca sunt 2 pompe pentru asa ceva.
Daca zici ca nu sunt 2 pompe separate pentru faruri/parbriz, in mare, cred ca poate fi obturat undeva furtunasul care duce la parbriz.
Poate e prins la capota sau in alta parte.
Ceea ce am descris eu mai sus este din experienta mea asa cum am patit eu.
La fosata masina (opel astra F) am ars pompa pentru ca am tinut prea mult si continuu pe clapeta de aruncat apa pe perbriz si a tras si aer.. (nu stiu daca de la asta dar eu a trebuit sa o schimb - repet: vechea masina opel astra f);
c0sti, neaparat sa ne spui cauza si solutia.
Succes maxim
Seat Alhambra; 1,9 TDI, 2003, 115 CP/Arad
 
c0sti
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 07 Dec 2018, 18:20

Re: Probleme lichid parbriz

24 Dec 2018, 22:20

Salut, in primul rand vreau sa iti multumesc de raspuns, dar cu multa documentatie a reusit sa ii dau de cap. Am lasat masina in garaj, nu a fost nici inghetat pe furtun sau pompa. Am avut siguranta arsa(cea de la motor) problema a fost ca dupa ce am schimbato mergea lichidul doar la faruri pe parbriz/luneta NIMIC. Dupa ce am incercat de mai multe ori bratul de la stergatorul de la luneta a "murit" si el, din rau in mai rau....pe tester nici o problema, nici o eroare.....Am consultat foarte multe forumuri si intr-un final am gasit : trebuia pur si simplu deconectata bateria.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori