Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Beni.4
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iul 2017, 22:25

țeava de freon

21 Iul 2017, 22:59

Salut, am un Seat Alhambra fabricat în anul 2002 decembrie, îl am de jumate de an, şi am observat că s-a crăpat o țeavă din aluminiu, țeava care transportă freon, ştie cineva cum se cheamă furtunul din imagine?? Am mers la un mecanic şi mi-a dat-o jos. Țeava a mai fost sudată de cineva dar s-a crăpat în două, se mai poate suda?

Imagine

Imagine
Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: țeava de freon

22 Iul 2017, 17:14

Nu, trebuie inlocuita. Cauta pe la dezmambrari, noua e foarte scumpa.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
andrey_f_c
Mesaje: 46
Membru din: 02 Aug 2016, 07:16
Localitate: Arad
Contact:

Re: țeava de freon

24 Iul 2017, 08:42

Trebuie sa vezi si de ce s-a rupt... ca sa nu mai patesti la fel. Verifica sa fie bine prinsa in suruburile instalatiei. De asemenea, verifica suporturile de sustinere a motorului sa nu fie uzate. recomand schimbarea lor daca este necesar. Sa ne spui te rog cum ai solutionat problema. pentru noi ceilalti este important sa invatam unii de la altii.
Seat Alhambra; 1,9 TDI, 2003, 115 CP/Arad
 
Beni.4
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iul 2017, 22:25

Re: țeava de freon

24 Iul 2017, 09:07

Pei să vezi că nu avea aer rece adica AC şi intra aer călduț, m-am interesat de teava de la freon pentru că freonul răceşte aerul, am urmarit-o să văd de unde pleacă, legăturile, suporți, era totul ok, şi ce să vezi, în fața motorului era ruptă, se vedea cu ochiul liber fără să mă complic, eu cred că s-a lovit de ceva pentrucă a crăpat tubul ăla de aluminiu. Şi de sugerat mi-a spus cineva că se poate înlocui sau se poate suda înapoi. După părerea mea e mai bine să iau una de la dezmembrări de la un Alhambra sau un Sharan (piesele se potrivesc) să nu mă trezesc cu ea ruptă din nou. Mersi de răspunsuri, Salut.
 
Beni.4
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iul 2017, 22:25

Re: țeava de freon

27 Iul 2017, 13:42

Salut, am rezolvat problema, nu am găsit la dezmembrări şi 1 țeavă de freon nouă a costat 450 lei.Mersi de răspunsuri.
 
andrey_f_c
Mesaje: 46
Membru din: 02 Aug 2016, 07:16
Localitate: Arad
Contact:

Re: țeava de freon

27 Iul 2017, 14:08

ma bucur ca ai rezolvat. insa e interpretabil solutia ta: Ai cumparat teava noua sau doar te-ai interesat cat costa? Ti s-a recomandat sa iei din dezmembrari deoarece, eu din experienta iti spun ca majoritatea pieselor noi sunt chinezarii. Am scris majoritatea.... e fapt stiut: Chinezii sunt singurii care nu se pot plange ca au piese contra-facute.... :) (e o gluma, trateaz-o ca atare). Kiloimetri infiniti fara incidente iti doresc
Seat Alhambra; 1,9 TDI, 2003, 115 CP/Arad

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori