Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
danezu2013
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 25 Mai 2017, 20:42

Demontare fata interioara usa

25 Mai 2017, 21:45

Buna seara !

Am un ALHAMBRA 1.9 TDI - 96 kw din 2005 si nu functioneaza macaraua usa dreapta spate si nu stiu cum se desface masca interioara a usii.
Va multumesc !
 
andrey_f_c
Mesaje: 46
Membru din: 02 Aug 2016, 07:16
Localitate: Arad
Contact:

Re: Demontare fata interioara usa

26 Mai 2017, 12:16

Te salut,
Eu am facut aceasta operatie. inainte de a scoate masca interioara a usii (tapiteria), scoate caucuicul ala care mascheaza firele de la stalp la usa. eu am avut intrerupte firele pe acolo (am inteles ca e o "buba" veche la astfel de masini). Poate reusesti fara sa scoti tapiteria.
Daca tot trebuie sa scoti tapiteria, din cate imi amintesc, are si ceva suruburu cu torx. Ai nevoie de o surubelnita lata mai subtire pe care o introduci intre tapiterie si usa si o plimbi pana unde vezi ca nu mai trece (de aici iti dai seama ca acolo este clipsul care trebuie sa iasa din usa. trage usor surubelnita spre tine cu scopul sa desprinzi tapiteria de pe usa.
DAR, repet: incearca sa scoti acel cauciuc si sa vezi situatia firelor de acolo.
Eu am desfacut tapiteria de pe stanga spate iar la dreapta am rezolvat fara sa scot tapiteria.
Ca si materiale, eu am avut nevoie de cuter, banda de izolat, surubelnita.
Atentie la cum scoti cauciucul, sa ii nimeresti pozitia la fel.
Spune rezultatul aici.
Succes.
Seat Alhambra; 1,9 TDI, 2003, 115 CP/Arad

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori