Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Cata7621
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2017, 14:12

Demontare panouri spate alhambra 2003

25 Apr 2017, 15:49

Buna ziua. Am un seat alhambra 2003 si vreau sa ai înlocuiesc difuzoarele din spate din portbagaj. Stie cineva cum ajung la ele , cum desfac panourile? Va multumesc.
 
andrey_f_c
Mesaje: 46
Membru din: 02 Aug 2016, 07:16
Localitate: Arad
Contact:

Re: Demontare panouri spate alhambra 2003

17 Mai 2017, 08:52

Cu siguranta ca nu e treaba grea, dar e migaloasa si in plus, daca nu ai dimensiunile boxelor corespunzatoare, vei avea necazuri. Desfa suruburile laterale. Desfa si suruburile de la plasticul ce mascheaza contactele de usa de pe laterale. Lucreaza cu grija la ele caci se rup repede.
Ai grija ca pe partea dreapta mai ai un surub in plus pentru magaziua de cd-uri.
Trebuie sa desfaci si centurile din spate din suruburi.
Fa poze la fiecare pas inainte sa desfaci ca sa stii cum sa le pui inapoi.
Nu forta nimic caci e dificil d einlocuit daca nu ai cu ce.
Spor in toate
Seat Alhambra; 1,9 TDI, 2003, 115 CP/Arad
 
Cata7621
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2017, 14:12

Re: Demontare panouri spate alhambra 2003

17 Mai 2017, 11:33

Multumesc de informații. Am văzut si ceva asemănător pe you tube. E destul de mult de munca. In fata ca sa scot fata de usa am reusit sa rup câteva clipsuri si acum zornaie ca dracu. Am renuntat la idee ,nu mai schimb nimic o sa iau o stație si un subwoofer si cred ca e mai bine. Multumesc inca o data pentru raspuns. Ps. Nu are legatura cu difuzoarele, la treapta 1 sare din viteza, nu tot timpul dar din ce in ce mai des. Nu se duce pe locul ei de multe ori rontaie si cred ca o sa stric ceva pinioane sau vreun sincron. Asta numai la viteza 1. Celelalte merg fara probleme. Vreo idee?
 
andrey_f_c
Mesaje: 46
Membru din: 02 Aug 2016, 07:16
Localitate: Arad
Contact:

Re: Demontare panouri spate alhambra 2003

17 Mai 2017, 14:16

Da dragule, te invit sa iti strangi bani pentru o cutie de viteze Second. Parerea mea. Pretul, cred ca e undeva pana in 200 euro. (Sper sa nu patesc si eu asa ceva)
Ca sa schimbi un pinion in cutia de viteze iti trebuie ceva talent si experienta.
Seat Alhambra; 1,9 TDI, 2003, 115 CP/Arad
 
Cata7621
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2017, 14:12

Re: Demontare panouri spate alhambra 2003

17 Mai 2017, 14:38

ca
andrey_f_c scrie:
Da dragule, te invit sa iti strangi bani pentru o cutie de viteze Second. Parerea mea. Pretul, cred ca e undeva pana in 200 euro. (Sper sa nu patesc si eu asa ceva)
Ca sa schimbi un pinion in cutia de viteze iti trebuie ceva talent si experienta.
m asa ma gândeam si eu dar momentan sant in austria . Prefer să o fac in tara cam la 200 cum ai zis decât aici . Manoperă foarte mare .

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori