Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

20 Aug 2015, 12:26

Mie-mi place cum arata pt clasa ei :yah
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

26 Aug 2015, 10:48

Si din spate :P
http://i.imgur.com/U3H76fi.jpg

A dreacu', nu vrea sa plece daca nu e bine inchisa usa, nu se decupleaza frana de mana.... si spre deosebire de Logan, chiar nu poti sa pleci de pe loc daca ai frana de mana trasa :D.
Am crezut initial ca e un bug, nu stiam ce sa-i fac ca nu vroia sa se decupleze nicicum... pana am vazut pe bord ca nu e bine inchisa una din usi si mi-a picat fisa.
 
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

26 Aug 2015, 11:22

Da, dar sincer sa fiu ma streseaza ideea... daca vreau totusi sa plec? Nu m-am prins cum as putea decupla frana de mana, fie si manual, am dat de clapeta aia in toate directiile si nimic. Daca e busit senzorul la usi? Daca sunt cu masina supra-incarcata "gabarit depasit" si vreau totusi sa plec cu usa deschisa?

Ma rog, sper ca se poate totusi decupla cumva, si doar nu m-am descurcat eu din cauza ca n-am citit manualul :)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

26 Aug 2015, 11:29

pai atunci faci altfel, nu mai tii masina cu frana de mana trasa cand vrei sa pleci ca in filme cu usile deschise, o lasi doar in viteza :)
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

26 Aug 2015, 13:11

Si daca te urmareste personajul negativ???? Cum o sa poate agentul 007 sa foloseasca masina asta in urmatorul Bond movie? :glasses
 
Avatar utilizator
samson
Mesaje: 1697
Membru din: 29 Ian 2009, 21:30
Localitate: Onesti

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

26 Aug 2015, 14:47

Incearca sa inchizi tu carligul cu mana si vezi daca poti pleca. In incuietoare ai de fapt switch-ul care vede daca carligul este inchis sau nu.
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

26 Aug 2015, 17:43

Frumos exemplar 8) sa-l folosesti sanatos multi km, fara probleme :thumbleft:

vvvvv scrie:
[...]nu e ok sa merg in trepte superioare sub 1500, calculatorul de bord pe drum drept imi zice sa schimb din a 5-a in a 6-a la 1500. Si mie mi se pare ca ma indeamna sa merg cam subturat... dar ma gandesc ca nu ar face-o daca n-ar fi ok pentru motor, nu?


Este posibil ca indicatorul de schimbare a treptelor de viteze din tabloul de bord sa-si faca auto-adaptare,
functie de stilul de condus al soferului... disgust cel putin la alte modele auto am intalnit aceasta functie :tongue4:
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

16 Noi 2015, 15:55

In eventualitatea ca mai are cineva pe viitor problema asta... jantele de pe Alhambra sunt ET39 (citit de pe spatele jantei cu care a venit masina; mi-a fost foarte greu sa gasesc informatia asta, rotile de iarna oferite de la dealer erau ET33, in diverse locuri pe online am gasit ca ar fi ET42/ ET44). Mai precis, sunt 5x112 ET39 cu gaura centrala de 57,1.

Si ca si alta completare la review: schimbarea automata a fazei lungi merge beton. Un pic conservator (trece pe faza scurta si cand nu e cazul), dar e mai bine asa. E o placere sa conduci noaptea pe serpentine cu feature-ul asta :)
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

10 Apr 2017, 12:47

Cauciucurile cu care vine Alhambra (Conti PremiumContact) cred ca au o problema. Intai, mi s-a taiat unul pe lateral - no idea how. Pur si simplu, perete lateral taiat(sau, crapat). A trebuit sa schimb de urgenta cu ce am gasit (niste Michelinuri)... ca nah, nu mai era folosibil, si n-am roata de rezerva, de-abia am ajus la o vulcanizare. La ceva timp dupa, am lovit o piatra pe drum... cand sa pun rotile de iarna, imi zic aia ca "nenea, uite aici, o galma". Noroc ca tinusem cauciucul bun de data trecuta (am luat 2 michelin-uri, ca sa fie cauciucuri identice) - l-am dat baietilor din service, sa-l puna. Acu', am pus de <1luna rotile de vara la loc.. cand, intr-o benzinarie, vad o umflatura la roata. Nu facusem nimic deosebit sa justifice asta dpmdv, i-am injurat in gand pe aia din service ca n-au schimbat anvelopa, i-am sunat sa le zic... merg la ei, surpriza, o chiar schimbasera, mai aveau anvelopa veche in depozit, am chiar recunoscut-o ca era a mea. Pe scurt, 3 din 4 cauciucuri busite, in mai putin de 2 sezoane. Si la 2 dintre ele, habar n-am ce s-a intamplat.

Am cautat acu' "tyre reviews", vad ca mai sunt si altii care au probleme de genul asta cu Continental: https://www.consumeraffairs.com/tires/continental.html

Altfel... masina inca merge foarte ok, n-am ce sa-i reprosez (in afara chestiilor pe care i le-am reprosat deja :P).
 
sandman
Mesaje: 1330
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

10 Apr 2017, 14:31

Se stie ca anvelopele Continental de vara sunt f sensibile. Mai multe cazuri vazute de mine cu galme la diferite masini, modele.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

13 Iun 2017, 09:17

A dreacu', nu vrea sa plece daca nu e bine inchisa usa, nu se decupleaza frana de mana..


Daca e deschis portbagajul, pleaca totusi. asta e de bine :)

In rest, la capitolul "plangeri" (desi cred ca e chestie comuna la Seat-uri, poate chiar la tot grupul VAG), nu ma dau in vant dupa cum e pus marsarier-ul pe schimbator. Mult prea des bag in marsarier in loc sa bag viteza 1 (de obicei, cand retrogradez, de exemplu intr-o intersectie). E din cauza ca schimbatorul e scurt, si probabil il apas fara sa-mi dau seama. Era mai misto sistemul de la Reno, cu inel - nu prea ai cum sa tragi de inel din greseala.

Altfel, still ok, ma paropii de 2 ani, nici o problema notabila (in afara de anvelope). Sa o vedem acu' dupa ce iese din garantie :D
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

05 Aug 2017, 19:09

Mi s-a aprins becul de "check engine", am fost la service, mi-au zis ca e probabil "temprorary glitch" si au sters erorare, au zis sa revin in caz ca reapare. Problema e ca a reaparut, si eu in weekend-ul viitor trebuie sa plec in concediu :( - o sa incerc sa o bag din nou in service, sa vad daca apuc ca pareau "fully booked"

In fine. Eroarea e asa:
G295 - NOx sensor (Rep. Gr. 26)
0001 - Engine Control Module 1
9879 P220900 NOx Sensor Heater Sense Bank 1 Sensor 1 Circuit Range/Performance (11101101 active/static)

Stie cineva detalii de interpretare a acestor erori? (codul pare a fi https://www.yourmechanic.com/article/p2 ... erf-bank-1, dar ma interesa in special partea cu 11101101 active/static, pare ca incearca sa zica ceva, probabil ca e explicat in manualul de service da' eu nu am gasit). Incerc sa-mi dau seama cat de "screwed" sunt - eu am fost la Metrotehnica pana acum, n-am incercat la alt service, da' nici nu stiu ce alt service ar putea sa repare in 5 zile, in cas ca astia de la Metrotehnica ma amana - sugestii?

(masina altfel pare a merge ok/ nu are nici un simptom. Dar nah, nu-mi vine sa merg mii de km cu becul de "check engine" aprins...)
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

05 Aug 2017, 20:28

De aici - http://forums.tdiclub.com/showpost.php? ... ostcount=5 - am gasit pe cineva care sugereaza ca asta ar putea fi cauzat de cristalizarea in exces a AdBlue. A mai patit cineva asa ceva? Am pus AdBllue de la Petrom, nu stiu daca intra in catogria "poor aftermarket DEF"
 
vvvvv
Subiect Autor
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Impresii Seat Alhambra 2016

28 Aug 2017, 18:31

Pana la urma, a doua oara, pana sa ajung in service, becul s-a stins. Am plecat asa in concediu, n-am avut nici o problema cu masina..... pana cand m-am reintors in tara. La intoarcere, cand am oprit la o benzinarie pe A1 langa Sebes, mi-a murit motorul si s-a aprins becul (poate a murit din vina mea, dar mi s-a parut ca s-a comportat un pic dubios). A ramas aprins toata ziua (pana am ajuns in Buc)... azi cand am plecat la servici, s-a stins iar. Miercuri am programare in service (revizie, ITP, verificare mai extensiva a senzorului)...vedem ce zic baietii de acolo, da' incep sa banuiesc ca ar putea avea legatura cu motorina de la noi :|

In alta ordine de idei, doua observatii noi despre masina:
- se comporta absolut remarcabil la viteze mari pe autostrada (Germania, am stat 2 sapt pe-acolo) - am dus-o pana in 190 (nu-s sigur ca am cauciucuri de mai mult), da' nu dadea nici un semn ca ar fi "la limita" in orice fel la viteza aia. Doar pe vant puternic + viteza mare (160) a trebuit sa pun suspensia in modul sport - a fost prima data cand mi s-a parut ca modul "sport" chiar face o diferenta de stabilitate. Anyway, clar la motorizare si tinuta de drum e mult peste Scenic-ul pe care il aveam inainte, care la 160 deja parca incepea sa nu mai fie foarte comfortabil.
- un detaliu mic, pe care l-am observat nu de mult timp: stropitoarele par a fi cumva sincronizate cu viteza masinii - in caz ca niciodata nu bat "prea jos" indiferent de viteza, si nici "prea sus" (e.g. sa dea apa peste masina la semafor). nice touch.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori