Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
LTZ
Subiect Autor
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

08 Mar 2010, 22:15

sunt incepator la capitolul asta, dar as vrea sa stiu ce tipuri de boxe ar trebui sa cumpar pentru a le inlocui pe cele din fabrica, pt ca bazaie deja,ce tip(Custom Fit,Type-E,Type-G,Type-R,Type-X) ce diametru si tot asa,daca pot sa leg un subwoofer la playerul stoc de la masina, si ce fel de subwoofer. Suporta bateria?
Precizez ca nu vreau sa duduie pana nu mai poti, dar as prefera sa pot avea la indemana asa ceva, just in case :D nu de alta, dar ,daca se cere, sa il acopar pe vecinu de la semafor care a scapat volumu la maxim cu ultimu hit a lui adi minune sau mai stiu eu cine :D
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

09 Mar 2010, 18:16

vezi la sectiunea Leonul meu...este un coleg mai "maniac" cu muzica...iti da el relatii despre incinte ce si cum :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
LTZ
Subiect Autor
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

09 Mar 2010, 22:45

ok mersi, ma uit si acolo, dar speram ca poate a incercat cineva deja pe ibiza asta noua pt ca nu stiu daca se potrivesc chiar toate dimensiunile de la leon pe ibiza
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

09 Mar 2010, 23:57

De ce nu desfaci usile si masori difuzoarele?, daca nu esti sigur de ce au folosit altii?, eventual vezi ce spatiu ai disponibil pentru a baga ceva mai mare...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
LTZ
Subiect Autor
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

10 Mar 2010, 00:01

iti dai seama ca as fi desfacut usile de mult, dar nu stiu cum si de unde, pt ca, trebuie sa scot toata fata de usa, si in afara de 2 suruburi pe care le-am vazut undeva in partea de jos a usii, stiu ca sunt niste cleme care se pot rupe si nu stiu unde sunt, ce bine era daca faceau si ei cum era pana acum, locul unde era difuzoru se putea detasa separat fata de restul usii dar...
 
Dunky
Mesaje: 933
Membru din: 25 Ian 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

18 Mar 2010, 22:22

pana acum cand ca si la modele ma i vechi de ibiza la fel ajungeai la difuzoare dadeai fata de usa jos
Viata-i grea dar trece!
 
alicia
Mesaje: 486
Membru din: 25 Mar 2009, 11:28

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

20 Mar 2010, 01:05

pt orice sistem de muzica , cu subwoofer eu recomand o baterie de litium o litio(nu stiu cum ii zicezti voi).... eu am pus si nu regret :D

 
Avatar utilizator
LTZ
Subiect Autor
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

21 Mar 2010, 00:16

mersi , o sa tin cont, dar intai sa vad ce fac cu boxele :roll:
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

13 Feb 2012, 15:52

Poate te ajuta cu ceva, ai diametrele difuzoarelor:
Aparatul radio are o putere de ieşire de 4 x 20 W.
Difuzoarele sunt instalate în uşile din faţă, respectiv spate (în funcţie de autovehicul: 3 sau 5 uşi) şi câte un difuzor în partea superioară a „stâlpilor A” pe ambele părţi ale autovehiculului.
1. Antene cu execuţii pentru aparate radio Low: AM/FM, AM/FM+GSM şi AM/FM+GSM+GPS.
2. Amplificator în suportul al antenei, cu tijă filetată antifurt.
3. Difuzoare -Woofer- în ambele uşi din faţă Ø 168 mm.
4. Difuzoare -Full- Range- în ambele uşi din spate, respectiv în capitonaj la autovehiculele cu trei uşi Ø 168 mm.
5. Difuzoare -Tweeter- în ambii „stâlpi A”- Ø 25 mm.
6. Conexiune pentru intrarea audio, nu se montează la autovehiculele dotate cu MDI.
7. MDI interfaţă pentru porturile USB / iPod, conexiune la CAN Confort.
 
Avatar utilizator
LTZ
Subiect Autor
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

15 Feb 2012, 08:21

mersi pentru dimensiuni, am incercat sa scot masca de la usa dreapta fata pt ca imi bazaie o boxa dar m-am lasat pagubas pt ca nu stiu unde vin clemele exact si care sunt etapele desfacerii :(
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

17 Feb 2012, 18:57

Ai PM. Sper sa te ajute
 
gadgeto.ro
Mesaje: 2
Membru din: 02 Apr 2012, 23:57

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

03 Apr 2012, 00:10

Poti lega amplificator + subwoofer sau subwoofer activ (cu amplificare integrata) la player-ul stock. Ai nevoie insa de un convertor de semnal high-low - detalii la http://gadgeto.ro/magazin/accesorii-ins ... r-high-low (asta in cazul in care statia sau subwoofer-ul activ pe care le alegi nu au deja intrare de semnal inalt).

Legat de difuzoare, daca pastrezi player-ul stock, iti recomand sa mergi pe o solutie entry-level cu o sensibilitate cat mai mare - personal ti-as recomanda pentru a te si incadra intr-un buget decent Alpine Type-G - detalii la http://gadgeto.ro/magazin/difuzoare-aut ... ria-type-g sau Mac Audio MP - detalii la http://gadgeto.ro/magazin/difuzoare-aut ... o/seria-mp

De asemnea, pentru a aduce usile cat mai departe de ideea de "galeata de tabla" si cat mai aproape de cea de "incinta acustica", incinta caracterizata prin masa si rigiditate, iti recomand un tratament cu material insonorizant - detalii la http://gadgeto.ro/magazin/accesorii-ins ... sonorizant

Pentru orice detalii suplimentare iti stau in continuare la dispozitie.
Gadgeto.ro - electronice auto la cele mai bune preturi
http://gadgeto.ro/magazin
 
Avatar utilizator
LTZ
Subiect Autor
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

03 Apr 2012, 07:30

mersi pentru sfaturi, boxele chiar trebuie sa le schimb ca bazaie in ultimu hal uneori. Tinem legatura.
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

03 Apr 2012, 22:11

Ai rezolvat cu difuzoarele?
 
Avatar utilizator
LTZ
Subiect Autor
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Refacere sistem audio Seat Ibiza new version

09 Apr 2012, 21:38

nu am rezolvat pt ca...nu stiu cum se intampla de tot timpu tre sa fac altceva cu banii pe care ii am....

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori