Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
zengy
Subiect Autor
Mesaje: 187
Membru din: 21 Mai 2009, 16:01
Localitate: Sibiu
Contact:

Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

05 Mar 2010, 00:00

Pentru o rigidizare cat mai buna si pentru a elimina vibratile din portiere e necesar ca difuzorul sa fie prins pe portiera - ci nu pe fata de usa in cochilia de plastic cum este la leon 1p - si portiera sa fie insonorizata, intrebarea mea este daca si-a instalat cineva difuzoarele direct pe portiera cu ajutorul unor inele adaptoare / distantiere din MDF sau orice alt material ma gandesc la o asemenea provocare si incerc sa aflu daca e posibila fara prea multe stricaciuni :)
 
Avatar utilizator
lexus
Mesaje: 117
Membru din: 19 Oct 2008, 14:29

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

05 Mar 2010, 22:02

Ce spui tu acolo in prima propozitie in principiu e corect, insa trebuie sa iti dau o veste nu tocmai buna.

Pe fata de usa de la 1P e prins mecanismul de deschidere/inc. al geamului, mecanismul de inchidere/desc. a portierei, sunt cleme, e manerul, e fata textila prinsa si ea cu cleme. Toate astea impreuna creeaza o simfonie de vibratii. Ideea e ca nici daca reusesti sa prinzi difuzorul direct pe portiera nu cred ca rezolvi situatia, si crede-ma ca m-am confruntat cu asta. 1P e o masina relativ ieftina si asta se vede. Unul dintre cei mai buni romania care se ocupa cu car audio (genul ala de om cu multe cupe castigate la show-uri audio) mi-a zis ca nu are efectiv ce sa ii faca.

Solutii sunt doua, prima;

1. Prinzi difurozul de metal si faci fata de usa custom, insa s-ar putea sa te coste cam mult si probabil iti va da batai de cap.
2. Tai toate joasele din portiere si iti instalez un subwoofer. Dupa aia te duci la un profesionist (de ex. sa il regleze ca sa nu se anuleze frecventele intre ele).

Bafta!

LE, sper sa nu imi fi tocit tastatura degeaba si sa iti fi schimbat macar difuzoarele . (Sony Explode se considera biloi negru)
Leon 1.6 8V 102 CP
 
zengy
Subiect Autor
Mesaje: 187
Membru din: 21 Mai 2009, 16:01
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

05 Mar 2010, 22:33

Da ai dreptate si sa sti ca nu ti-ai tocit tastatura degeaba, inelele pe care am prins boxele sunt facute custom, din aluminiu si pot sa zic ca vibratia de la basi se aude doar cand volumul este un nivel inainte de a incepe sa distorsioneze, am pus si o garnitura de 5mm din cauciuc inainte sa le prin pe inel si rezultatul crede-ma ca este peste orice asteptare, ideea era ca eu sunt perfectionist si as fii vrut sa storc tot ce pot insa e ok si asa, adica ma multumesc sa ascult aproape de maximul posibil pana la distorsionare si sunetul este aproape exceptional, basul este foarte placut, comprimat si curat, asta probabil si din cauza inelelor cat si a boxelor -focal access - si nu in ultimul rand al player-ului - alpine cda-117ri- am facut azi o proba pe aceleasi boxe cu player-ul de fabrica, rezultatul total nesatisfacator, se aude ca din tufis, numai baraieli si bas spart, cred ca daca fac niste insonorizari calumea, mai castig ceva, si cum ai spus daca chiar vreau sa elimin 100% vibratile, las numai medii si inalte in portiere si pun sub in portbagaj, mersi de raspun!
 
zengy
Subiect Autor
Mesaje: 187
Membru din: 21 Mai 2009, 16:01
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

05 Mar 2010, 23:38

Lexus, la ce te referi cand spui sa tai toate joasele, sa reglez din egalizatorul player-ului frecventele si anume sa elimin joasele si sa las doar medii si inalte sau pur si simplu sa scot coaxialele din spate si difuzoarele de bas de pe fata si sa pun alte boxe care sunt mai speciale pentru medii, sau raman boxele asa cum sunt si pur si simplu reglez din player sa permit numai medii si inalte in portiere?
 
tibetan_afurisit
Mesaje: 955
Membru din: 10 Ian 2009, 16:53
Localitate: Braila

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

06 Mar 2010, 10:58

desi(pradoxal)coaxialele reprezinta difuzorul ideal(sursa punct)cred ca tot la vorba mea revii si ai sa instalezi componente separate cuplate cu un crossover pentru a limita frecventa reprodusa pe fiecare difuzor in parte si un sub in portbagaj.
PS
e doar parerea mea de novice in domeniul audio.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.
 
Avatar utilizator
livache'87
Mesaje: 443
Membru din: 29 Apr 2009, 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

06 Mar 2010, 11:05

lexus scrie:
Unul dintre cei mai buni romania care se ocupa cu car audio (genul ala de om cu multe cupe castigate la show-uri audio) mi-a zis ca nu are efectiv ce sa ii faca.



la cine te referi cand spui asta? se mai ocupa cu sonorizari auto?
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
zengy
Subiect Autor
Mesaje: 187
Membru din: 21 Mai 2009, 16:01
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

06 Mar 2010, 11:48

tibetan_afurisit scrie:
desi(pradoxal)coaxialele reprezinta difuzorul ideal(sursa punct)cred ca tot la vorba mea revii si ai sa instalezi componente separate cuplate cu un crossover pentru a limita frecventa reprodusa pe fiecare difuzor in parte si un sub in portbagaj.
PS
e doar parerea mea de novice in domeniul audio.


Am facut astazi proba si din player pot sa scot frecventele joase fara nici un fel de probleme, am HPF plus 2 egalizatoare grafic pe 7 benzi si parametric pe 5 benzi, am o multitudine de optiuni si o gramada posibilitati sa imi setez frecventele dupa bunul plac, recomand cu toata incredere un astfel de player pentru ca puteti sa "stoarceti" totul din sistemul audio si boxele din portiere, nu vor mai fii probleme cu baraitul portierelor de la basi garantat, deci sunetul este senzational numai cu medii si inalte, se aude foarte tare, mult mai tare decat am nevoie si incredibil de clar, mai pun un sub calitativ in portbagaj si mi-am rezolvat problema cu vibratile ce ar putea sa apara in timp in portiere daca las frecvente joase in difuzoarele din usi!

 
tibetan_afurisit
Mesaje: 955
Membru din: 10 Ian 2009, 16:53
Localitate: Braila

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

06 Mar 2010, 11:55

:P stiu ca ai setarile si al meu le are,din cauza asta te intrebasem ce ai gasit mai bun decit alpine-ul cind te-ai hotarit sa-l vinzi.am vazut ca nu ti-a placut playerul original si ai revenit la sentimente mai bune pastrind alpine-ul.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.
 
zengy
Subiect Autor
Mesaje: 187
Membru din: 21 Mai 2009, 16:01
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

06 Mar 2010, 12:02

Da, asa este nu exista cale de intoarcere la player-ul de fabrica dupa ce am avut alpine-ul si am vazut ce poate si cum se aude mai ales, nu exista grad de comparatie, daca nu ai la ce sa te raportezi poti sa spui ca sistemul de fabrica se aude bine, insa aceasta afirmatie se schimba complet daca asculti si alte surse, eu am schimbat boxele de fabrica si palyer-ul insa nu am avut ocazia sa ascult aceleasi boxe si la player-ul original si nu am crezut ca diferenta e asa mare, am vrut sa ascult cu urechile mele sa imi dau seama daca merita sau nu un player after market, credeti-ma pe cuvant sau daca nu incercati, veti fii uimiti de "calitatea" sistemului de fabrica in comparatie cu o sursa mai dedicata pentru a furniza semnalul si care permite si ceva reglaje, chestia e ca m-am obisnuit cu sunetul din alpine si odata ce te obisnuiesti cu ceva ajungi sa nu mai pretuiesti calitatea asa mult, eu unul m-am convins de ce "nu poate" un player original / de fabrica!
 
Avatar utilizator
lexus
Mesaje: 117
Membru din: 19 Oct 2008, 14:29

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

06 Mar 2010, 22:21

Player-ul intr-adevar este bun, si eu tot Alpine am. Mai regleaza din butoane, iti spun, un sub. de 100 RMS ieftinache, cu amp. incorporat iti rezolva toate problemele.

In legatura cu mesterul care a umblat la masina mea, e vorba de Relu (Tottalmoto). :D Cheers!
Leon 1.6 8V 102 CP
 
zengy
Subiect Autor
Mesaje: 187
Membru din: 21 Mai 2009, 16:01
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

07 Mar 2010, 10:30

Da acuma intampin o alta problema ca m-am informat cate tipuri de subwoofere sunt si am gasit asa: activ, pasiv si apoi mai conteaza si tipul incintei: sealed, bandpass si bassreflex, na ideea era ca m-am cam descurajat referitor la sub activ din cate am citit, toata lumea "fuge" de el, cica se aude cel mai nasol si majoritatea sau cele care le-am intalnit eu sunt de tip bassreflex din nou considerate cele mai neindicate, cele mai ok par a fii cele pasive cu carcasa sealed si amplificator separat, voi ce ziceti?
 
tibetan_afurisit
Mesaje: 955
Membru din: 10 Ian 2009, 16:53
Localitate: Braila

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

07 Mar 2010, 11:08

:) parerea mea o stii deja,pasiv,incinta sealed,daca vrei SPL (bubuiala,sa auda si ala de afara si sa faci impresie)mergi pe basreflex.
Si daca zici ca nu gasesti sealed,parere proprie,incearca sa-l faci singur cu putin efort si munca,dif,material, gasesti,un programel de calculat volumul incintei de asemeni gasesti pe net,ce sa zic?spor la treaba!
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.
 
zengy
Subiect Autor
Mesaje: 187
Membru din: 21 Mai 2009, 16:01
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

07 Mar 2010, 11:59

O sa merg pe pasiv + sealed, incerc sa gasesc ceva la pachet cu amplificator prins cumva de carcasa ca sa nu dau gauri...
 
zengy
Subiect Autor
Mesaje: 187
Membru din: 21 Mai 2009, 16:01
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

07 Mar 2010, 12:47

Cred ca m-am hotarat deja in mare parte, am gasit solutia de compromis care sincer la cate avantaje are nu o pot refuza, http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer ... /TS-WX11A/ : avantaje:
1. e in carcasa sealed
2. se poate instala sub scaunul pasagerului astfel economisesc spatiul din portbagaj + costurile insonorizarii portbagajului + riscul sa apara tot felul de sunete ciudata datorita elementelor de caroserie si de ce nu a obiectelor ce le transport sau se gasesc prin portbagaj
3. pare construit din elemente de calitate
4. putere este suficienta pentru nevoile mele 50 RMS nu vroiam bubuieli
5. are telecomanda cu destule functii
6. filtru plus cateva setari care imi vor permite sa obtimizez jucaria sa sune acceptabil
7. pretul e avantajos

O sa incer acuma sa gasesc ceva opinii de la posesori, insa sunt convins in proportie de 90%, ce ziceti de aceasta solutie?
 
tibetan_afurisit
Mesaje: 955
Membru din: 10 Ian 2009, 16:53
Localitate: Braila

Re: Instalare difuzoare leon 1P pe portiera

08 Mar 2010, 20:41

la 50w nominal clar trebuie amplasat in interior,din portbagaj nu-l auzi,sub scaunul pasagerului nu cred ca e cea mai fericita alegere,personal am la servici un Mercedes Vito cu sub.amplasat sub scaunul pasagerului orientat cu membrana in lateral datorita suportului inalt al scaunului care permite asta,sincer,nu m-a dat pe spate,poate asta o fi mai bun,cine stie.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori