Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
DANI_CT
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iul 2016, 16:58
Localitate: Constanta

Subwoofer focal

19 Feb 2017, 00:04

Zilele trecute am achiziționat un subwoofer care se montează sub scaun, de la Focal, modelul ibus 2.0, însă surpriză! Nu intră tot sub scaun din cauza instalației de ventilație care se află sub scan...

Ce vreau de voi?! Aș dori să-mi dați ceva idei pe unde aș putea să-l plantez că nu prea aș vrea să-l dau retur!
Am atașat și câteva poze să vedeți cum stă treaba.

Mulțumesc!
Mașina e un Leon 1p.

Imagine
Imagine
Imagine
 
Avatar utilizator
DANI_CT
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iul 2016, 16:58
Localitate: Constanta

Re: Subwoofer focal

23 Feb 2017, 21:53

Am revenit... Ieri am instalat subwoofer-ul... Postez din nou pentru cei care vor întâmpina vreodată aceeași problemă. Am impresia că vor fi aceleași probleme pe toate mașinile din grupul VAG, pentru că am facut o probă și pe un passat cc și la fel, există acest impediment cu instalația de aer care trece sub scaun.
Așadar l-am montat sub scaunul din dreapta, scaunul ridicat aproape la 2/3, și cumva pe lat (se poate vedea în foto cum). Scaunul demontat, cablajul subwoofer-ului scos pe lângă firele de la scaun (cele de senzori scaun, airbag)... Un lucru important, l-am montat cu difuzorul în jos, asta pentru că vibrația în scaun era foarte greu de suportat și întorcând subwooferul am rezolvat aspectul ăsta. Și parcă se aude și mai frumos așa. Spațiu dintre difuzor și podea este suficient, aproximativ 5cm. Veți vedea acea sticlă de apă pe care am folosit-o ca și sprijin pentru celalalt capăt, care în poziția asta subwooferul rămâne în aer, din păcate ... Însă rezolvarea de moment a fost aia cu sticla până voi face un picior de sprijin din polistiren extrudat...
În poză puteți vedea și reglajul subwoofer-ului.
Imagine


Imagine


Imagine


Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori