Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
alexvld
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 16 Noi 2015, 09:14
Localitate: Galati

boxe auto

20 Noi 2016, 22:37

Saluare! Vreau si eu va rog frumos sa ma ajutati cu o parere! am hotarat sa renunt la statie si subwoofer asta dupa ce era sa imi gasesc masina scrum in parcare gratie unui inteligent care mi le-a montat atat de bine incat a luat foc siguranta la propriu. acum vreau sa schimb boxele cu unele mai bune si am un buget de 400 de lei. acestea fiind spuse sa incep cu inceputul.
1. pot folosi vechile tweetere si sa cumpar doar boxele de jos? (asta daca ati incercat si iese un sunet decent...cred ca la 400 de lei s-ar gasi boxe destul de ok)
2. varianta la care m-am blocat....un sistem nou nout doar ca nu stiu pe care sa il aleg http://www.compari.ro/boxe-auto-c3618/m ... 04765083/# sau http://www.compari.ro/boxe-auto-c3618/f ... produsului.
Daca aveti alte pareri in banii astia astept sa le aud.

Precizez ca sunt constient ca nu se pot auzi ca subwoofer-ul dar imi place bass-ul. :D
Astept parerile voastre. Multumesc!
 
Avatar utilizator
alexvld
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 16 Noi 2015, 09:14
Localitate: Galati

Re: boxe auto

21 Noi 2016, 11:17

Nici o parere?

Trimis de pe al meu X2_Soul folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
alexvld
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 16 Noi 2015, 09:14
Localitate: Galati

Re: boxe auto

21 Noi 2016, 16:50

Mda...cred ca voi merge pe instinct....

Trimis de pe al meu X2_Soul folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: boxe auto

21 Noi 2016, 19:26

:))) Scuze ca rad, da' e super haios... Ti-ai dat singur sfaturi

Am imbatranit p-aci, nu ne mai arde de sugiufere si boxe. Macar zi-ne si noua ce ai ales, poate mai e cineva ca tine..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: boxe auto

21 Noi 2016, 19:29

Nu stiu despre ce masina vorbesti ca sa imi pot face o parere, dar clar Magnat au raspunsul in frecventa mai bun decat Focal.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
alexvld
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 16 Noi 2015, 09:14
Localitate: Galati

Re: boxe auto

21 Noi 2016, 19:47

Vorbesc de un seat toledo 1m. Si nu mi-am dat safturi singur cosmin...dar...indiferent de varsta pe care o aveti...din ce am citit pe aici va vad destul de pasionati. Si doream un sfat tocmai pentru ca eu nu am experienta voastra. Ms de sfat dany. Spre magnat tindeam si eu...doar ca nu au cross-over si focal au...

Trimis de pe al meu X2_Soul folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: boxe auto

21 Noi 2016, 21:59

Nu prea ma dau in vant dupa cross-over, difuzoarele de basi oricum nu au nevoie de filtru. Iar tweeterele...ori le folosesti pe cele originale, ori pui la cele noi condensatoare nepolarizate de 5 mfd in serie cu difuzoarele. Si cele originale au la fel. Chiar poti cauta raspunsul optim variind valoarea condensatorului intre 2,2 la 10 mfd. Condensatoarele sa fie la tensiune de macar 50V.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori