Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sebi_pop
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Up-grade sistem audio Leon 1P

21 Iun 2015, 15:24

Buna tuturor. Vreau sa imi fac un upgrade la sistemul meu audio de pe Leon 1P- Style, 2011. Are difuzoarele originale din fabrica, 4xbas+tweeter de 13 cm, player Seat Media System 2.0 (RNS 310).

Imagine

Ce nu imi place: difuzoarele nu prea coboara in frecventa iar tweetere au un sunet destul de strident, metalic, nu urca foarte mult in frecventa si nu au finetea si detaliul pe care mi l-as dori.
Nu stiu ce putere are playerul si ce SPL au difurile de fabrica dar mi se pare destul de slabut. Pe melodii cu bas aplificarea intra repede in limitare.
Un singur lucru imi place la difuzoarele din fabrica. Mediile se aud destul de bine pe ele, mult mai bine decat la multe sisteme audio pe care le-am auzit pe alte masini. Au o dinamica foarte buna si un sunet cald pe medii, in special in zona vocala.

Ce as dori sa schimb difuzoarele de fabrica cu 4xbas+tweeter care sa coboare foarte bine in frecventa, fara a fi nevoie de subwoofer separat, dar in acelasi timp sa aiba macar calitatea celor de fabrica la reproducrea frecventelor medii. Imi place sunetul cald pe medii, cu dinamica cat mai buna, iar tweeterele sa fie capabile sa urce mai mult in frecventa decat cele de fabrica , sa aiba un sunet mai detaliat si mai "crispy" fara tenta metalica si stridenta a celor de fabrica.
Difuzoarele ar trebui suporte putere marisoara fiindca vreau sa pun amplificare cat mai sanatoasa pe ele, de aceea as avea nevoie si de recomandari pentru niste aplificatoare fiabile si puternice, cat mai compacte fiindca va fi o problema destul de dificila la montare. Am nevoie de fiecare centimetru din volumul portbagajului deoarece la sfarsit de saptamana rabatez bancheta spate si car niste scule audio pe la diverse evenimente.. (acesta e unul din motivele pentru care nu vreau subwoofer separat, ca sa il tot scot si sa il pun la loc). Prin urmare va fi destul de dificil de gasit un loc pentru montarea amplificatoarelor... :(

Sistemul ar trebui sa fie suficient de puternic ca sa se auda cat de cat si in afara masinii cu geamurile lasate... :D Deci as avea rugamintea sa imi recomandati niste amplificatoare si niste difuzoare conform cerintelor mentionate :P
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
sebi_pop
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

22 Iun 2015, 22:23

Nici o recomandare? :cry:
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

24 Iun 2015, 08:58

Cerintele tale extrem de specifice nu cred ca o sa isi gaseasca raspuns pe forum. Apeleaza la o firma specializata pe asa ceva, comunica-le preferintele si bugetul si sunt (in mare parte) convins ca vei gasi ce cauti.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

24 Iun 2015, 09:10

Cred ca e mai ok sa iti pui un subwoofer de dimensiuni reduse dar puternic in portbagaj (de obicei incintele sealed sunt mai mici in dimensiune decat bass-reflex)

Din boxele de pe usi nu o sa obtii mare lucru, mai ales la 13 cm..

Daca tweeterele sunt separate (ca la 1M) le schimbi doar pe ele si gata.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
sebi_pop
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

24 Iun 2015, 23:31

Da voi apela la o firma specializata, dar vroiam sa aud inainte si niste pareri de la oameni care nu au nici un interes sa imi bage ceva pe gat.

Stiti cumva daca playerul meu are iesiri pre-out, fiindca inca nu am desfacut bordul? In caz ca nu, se pierde mult din calitatea sunetului daca folosesc adaptoare hi>low?

Adriannn, nu mai retin ce diametru au difurile de fabrica, stiu ca am dat odata fata de usa jos, oricum se pot pune de 16.5 cm in usi
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
rodelxxx
Mesaje: 172
Membru din: 09 Mar 2010, 14:56

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

24 Iun 2015, 23:39

Poți sa intri pe be-loud.ro și poți sa iei legătură cu un consultant .Pentru păreri avizate.sunt oameni care știu cu ce se mănâncă și nu este nevoie sa cumperi de la ei;).suces.
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

25 Iun 2015, 07:22

Chiar daca nu are pre-out playerul tau tot nu e nevoie sa il dai jos, poti lua semnal de la boxele din spate, desfaci fetele de usi si te legi acolo.

Nu se pierde calitate cu semnal high (poate nu e nevoie de adaptor hi-low daca statia are intrare high).

Singurul dezavantaj e ca nu ai asa multe posibilitati de reglaje din player

Eu am avut la 1M legat asa o perioada pana am schimbat playerul cu unul cu RCA-uri (din mai multe motive)
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006

 
Bussu
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 15:32

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

24 Mar 2016, 14:34

Asa cum spune si Adriannn opteaza pentru un subwoofer activ,eu mi-am montat un Pioner TS WX 610A sunt foarte multumit nu iti ocupa spatiu si nu mai trebuie schimbate difuzoqrele din fabrica,le ti basu din setari mai slab si subwooferul o sa isi faca treaba de a vibra toata masina
Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

24 Mar 2016, 22:14

Bussu scrie:
subwooferul o sa isi faca treaba de a vibra toata masina


Care e farmecul cand iti vibreaza tabla de pe masina? Sau oi fi io batran si senil...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Bussu
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 15:32

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

25 Mar 2016, 23:33

Salut Cosmin,,pentru mine sincer un subwoofer nu trebuie sa iti faca masina sa tzopaie ,era un mod d a spune oricum acest subwoofer care am zis mai sus il pti regla asa cum vrei tu daca esti tanar si iti place basul puternic il dai la maxim ,daca esti batran si senil il dai la un volum in asa fel sa nu vibreze nimic Salutari
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

26 Mar 2016, 17:44

Aham. Ma gandeam ca asa trebuie sa faca un subwoofer, sa vibreze pana crapa pipota-n tine... Nu am avut niciodata subwoofer si boxe cu mega power, sunt fan fidelitate in locul galagiei. Singura masina in care mi-a placut cum se aude cu sistem audio aftermarket e asta:

Imagine

Dar e din alt film din cauza a j'de mii de euro bagate in ea. Dar asta nu vibreaza, nu baraie, nu bazaie, nu macane. Cu volumul la blana, ai impresia ca ala canta sta in fata ta.

In fine, ma bagam si eu in seama aiurea...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
mariustoica
Mesaje: 5
Membru din: 11 Apr 2016, 14:14

Re: Up-grade sistem audio Leon 1P

12 Apr 2016, 15:18

Bussu scrie:
Asa cum spune si Adriannn opteaza pentru un subwoofer activ,eu mi-am montat un Pioner TS WX 610A sunt foarte multumit nu iti ocupa spatiu si nu mai trebuie schimbate difuzoqrele din fabrica,le ti basu din setari mai slab si subwooferul o sa isi faca treaba de a vibra toata masina
Imagine


Imagine


salut,

poti sa imi spui te rog ce player ai pe masina ? eu am unul clasic de 1P si nu stiu daca pot conecta subwoofer la el.

multumesc!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori