Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Malaciuca
Subiect Autor
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Statie Si Subwoofer

18 Dec 2008, 15:21

Am o statie Hifonics 400W si Subwoofer JBL 275W acasa de vreo 4 luni.

Problem:

ca sa instalez materialu, am 2 variante:

- Se intercaleaza un adaptor RCA de la fire de boxe prin casetofon Fiind k nu are iesiri RCA. Asta insemna k garantie e pierduta pe partea electrica si e instalatie riscanta ca poate sa ia foc din cauza saracie de adaptoru rca.

- Sa iau alt casetofon performant cu iesiri integrate RCA. Asta insemna sa pierd garantie pe partea electrica dar este o instalatie in regula fara riscuri. Dar, k mereu exista un dar, comenzi Bluetooth si Volume/Schimbat mel o sa le pierd. Stiu k exista casetofoane cu Bluetooth integrat, dar volume si track changer nu sa mai merga. Si stiu k exista un adaptor pt volumu dar nu pt Track Changer.

N-as vrea sa pierd nici una din functii integrate pe volan... si sa pun statie prin RCA-uri direct:

Am ales sa imi pun alt casetofon : ce imi recomandati? Atentie, sa aiba CAN (Control Area Network) integrata k sa nu pierd functiile de pe volant.

Sper c-am fost clar.
Scuze pt greseli de scris, nu sunt roman.

Malaciuca.
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Statie Si Subwoofer

18 Dec 2008, 16:23

ce sa zic...e mai ieftin sa pui adaptor, costa vreo 1 milion, si daca se intampla ceva cu partea electica, atunci scoti subu si toate ce tin d el si te duci la garantii! :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Malaciuca
Subiect Autor
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Statie Si Subwoofer

19 Dec 2008, 13:05

Sincer nu cred k e asa usor...oricum aia de la reprezentanta sunt niste nesimitit si de abia astepta sa iti scoata garantie.

Oricum sa stiti k am gasit o solutie f buna.

Am gasit o interfata de la Alpine: KCE-UNICAN (in jur de 3-4 Milioane).

cu aia poti pastra toate comenzi de pe volant la seat leon 1p, singura problema este k nu exista in Romania, am dat commanda din spania.

Sunt mai mult de fapt:

JVC : KS-RC204
PIONEER : CA-R-PI.221
KENWOOD : CAW-VW1280
ALPINE : APF-S999UN ou KCE-UNICAN
BLAUPUNKT : VW RCI-4A

Dar cu grija sa luati un casetofon cu functia Can (Control Area network).

au fost testat Alpine si cica merge perfect pt seat leon 1p:

http://www.leon2passion.com/electroniqu ... t-t891.htm

Din pacate situl e in franceaza.

Si altceva, dak montati un sub + statie va recomand un f bun service : 12V.

Malaciuca.
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
catalin87
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Re: Statie Si Subwoofer

19 Dec 2008, 19:34

Malaciuca scrie:
Am o statie Hifonics 400W si Subwoofer JBL 275W acasa de vreo 4 luni.

Problem:

ca sa instalez materialu, am 2 variante:

- Se intercaleaza un adaptor RCA de la fire de boxe prin casetofon Fiind k nu are iesiri RCA. Asta insemna k garantie e pierduta pe partea electrica si e instalatie riscanta ca poate sa ia foc din cauza saracie de adaptoru rca.

- Sa iau alt casetofon performant cu iesiri integrate RCA. Asta insemna sa pierd garantie pe partea electrica dar este o instalatie in regula fara riscuri. Dar, k mereu exista un dar, comenzi Bluetooth si Volume/Schimbat mel o sa le pierd. Stiu k exista casetofoane cu Bluetooth integrat, dar volume si track changer nu sa mai merga. Si stiu k exista un adaptor pt volumu dar nu pt Track Changer.

N-as vrea sa pierd nici una din functii integrate pe volan... si sa pun statie prin RCA-uri direct:

Am ales sa imi pun alt casetofon : ce imi recomandati? Atentie, sa aiba CAN (Control Area Network) integrata k sa nu pierd functiile de pe volant.

Sper c-am fost clar.
Scuze pt greseli de scris, nu sunt roman.

Malaciuca.

Daca te duci la ei si iti monteaza subwooferul ,se mai pierde garantia???Eu astazi am luat unul ,dar cred ca o sa-l pun dupa sarbatori ,sa vedem ce zic.Sper ca nu am dat banii degeaba pe el
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Statie Si Subwoofer

19 Dec 2008, 22:33

poti sa iei un adaptor care se conecteaza in spatele HU si-n el poti conecta rca-urile.e vreo 50-70 ron.
nu-mi amintesc exact cum se numeste,dar aflu si postez
vezi ca o sa ai nevoie de un cablu destul de gros pt + de la baterie si tot la fel de gros pt masa
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
catalin87
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Re: Statie Si Subwoofer

19 Dec 2008, 22:51

Partea nasoala e ca eu nu prea ma pricep ,dar daca afli iti sunt recunoscator,vreau mai intai sa trec pe la dealer poate fac eu o afacere cu cineva sa vad daca reusesc sa-l pun astfel incat sa treaca cu vederea la revizii
Cablurile alea le am ca am primit tot kit-ul de instalare cand am luat sub-ul
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
Malaciuca
Subiect Autor
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Statie Si Subwoofer

20 Dec 2008, 10:36

Salut,

Sincer, nu va recommand saracia acea de 70 ron. Este o chestie totala improvizata si ai mare sanse sa iti arzi finale de la casetofon si in cel mai sigur caz, vei pierde garantie pe parta electrica.

Eu unul am fost sa intreb peste la toate servisuri care monteaza asa ceva, si toti se grabeu sa imi instaleze fara imi dea vreo o explicatie: "lasa ca ne ocupam noi" si "nu te costa nimic".

Iti recomand sa iti iei alt casetofon de exemplu Alpine, etc... care au posibilitatea sa iti controleze comenzi pe volant (E functia CAN de care vb mai sus). Dai un mail frumos la firma casetofonului tau, exemplu:

"Buna ziua, am un casetofon Alpine cu tare cu tare (Referente), cu commenzi pe volant dar necessita adaptor special, datele de la masina."

si in intru ora ai primit raspuns cu referenta produsului care trebuie cumparat. apoi dai drumu la commanda ta, iti ajunge aia in 7 zile.

Te duci la reprezentanta, si le ceri tu sa le montezi, si asa nu pierzi garantie.

Dak vrei mergi cu mine la reprezentanta mea, si imi monteaza orice fara sa pierd garantie.

Malaciuca
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!

 
bughy
Mesaje: 120
Membru din: 13 Apr 2010, 21:10

Re: Statie Si Subwoofer

17 Iun 2010, 10:55

Playerul nou de pe Leon Facelift (nu stiu despre ce player era vorba mai sus), tot asa vine fara iesiri RCA? Chiar as vrea sa pun un subw cand vine masina, dar vreau sa las casetofonul ala, ca arata f bine, e integrat. Eu am pe matiz un Pioneer 40MP, care ar fi foarte bine si pe leon, ca are aceleasi culori, e finut, dar imi place mai mult ala stock (colturi rotunjite, latimi inegale, pastreaza linia masinii).

Adaptorul ala chiar asa periculos e?
 
Malaciuca
Subiect Autor
Mesaje: 145
Membru din: 17 Mar 2008, 16:39
Localitate: bucuresti

Re: Statie Si Subwoofer

20 Iun 2010, 13:21

Nu stiu daca casetofonu de leon FL are iesiri RCA. Periculos nu este dar adaptorul ala e o improvizatie si nu cred ca o sa iti convina.

Ciao
Seat Leon 1p 1.9 TDI 144cp RBN-RULZ!
 
Avatar utilizator
AlexBanu
Mesaje: 11
Membru din: 30 Mar 2009, 08:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Statie Si Subwoofer

15 Iul 2010, 14:42

Poti sa cauti pe net si vei gasi cum se scot RCA-uri direct din unitatea OEM fara adaptor.
powered by Alpine DVA-9965 + Alpine CVA-1004R + Alpine F#1 Status Multimedia Manger - PXA-H900/Micro Precision 7.28MKIII/BRAX Matrix 6.1 PP/Brax Matrix X4/Helix A1 Competition/Aliante 10" Black LTD/Power Cell
 
AlexCl
Mesaje: 124
Membru din: 23 Iun 2008, 16:28
Localitate: Brasov/Bucuresti
Contact:

Re: Statie Si Subwoofer

22 Iul 2010, 14:10

Aceeasi problema cu RCA-urile am avut-o si eu. Solutia mi-a dat-o un prieten care mi-a luat semnal de la o boxa din spate si a tras la subwoofer. Parerea mea este ca se aude bine, dar nu sunt eu avizat sa comentez asupra calitatii sunetului :). Oricum eu sunt multumit, desi aveam de gand sa fac asta doar ca solutie temporara acum l-am lasat asa. Singurul regret este ca am lasat cablul din boxa atarnand pe langa usa pt ca mi-a fost lene sa-l bag prin buruduful usii. Dar o sa fac si asta candva :))

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori