Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gabriel-v
Subiect Autor
Mesaje: 437
Membru din: 17 Oct 2012, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Comparatie difuzoare

18 Iul 2013, 23:14

Bunaziua. Vreau sa stiu si parerea altora in legatura cu boxele mele si eventual daca stiti niste difuzoare mai performante.

Am pe masina un cd-player alpine, pe fata am difuzoare+tweetere din fabrica iar in haion am pus 2 difuzoare MTX Audio Roadthunder RTC-693.

Ma intereseaza niste difuzoare mai performante din punct de vedere al sunetului, referindu-ma la sunete joase si medii.
Deoarece in portbagaj nu am loc de subwofer si statie,doresc achizitionarea unor difuzoare sa inlocuiasca (oarecum) subwoferul.
Ma gandeam la urmatoarea configuratie: difuzoare ovale pe 2 cai(pentru joase si medii) montate in haionul leonului 1m + tweetere in usile spate pentru inalte.

Ceva recomandari pentru un set de diguzoare pentru haion pentru ce imi doresc?

Multumesc anticipat. :cheers
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Comparatie difuzoare

20 Iul 2013, 11:24

Parerea mea este sa renunti la cele de pe haion ( presupun ca te referi la cele de pe pollita spate care sunt la capul pasagerilor )...majoritatea o numesc " tiganie " :hi plus ca daca pui niste boxe de fabrica in usile spate ( boxe+tweetere ) o sa ai un sound foarte frumos si echilibrat..sau poti sa pui un sistem audio Focal pe usile din spate..eventual pui un subwoofer mic ( dar bun ) + o statie si ai sa simti diferenta...sau daca ai banuti insonorizeaza si usile si vei ramane socat...plus ca sunetul va fi de calitate...

daca pui cum zici tu doar tweetere in usile din spate.....o sa ai sound ca la cort..o sa iti zapaceasca urechile atatea inalte plus ca pasagerii din spate vor simti un mare disconfort..odata tweeterele care le ascut urechile si boxele de pe polita spate care le zapacesc creierii...dar tu faci cum crezi, asta e doar parerea mea :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
gabriel-v
Subiect Autor
Mesaje: 437
Membru din: 17 Oct 2012, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comparatie difuzoare

22 Iul 2013, 16:19

am avut niste boxe alpine pe usile spate..iar eu,ca sofer, nu auzeam mare lucru. nu merg mereu cu pasageri in spate..deci nu deranjeaza pe nimeni. doresc niste boxe ovale care sa fie mai bune decat mtx-urile specificate de mine. ma refer sa produca mai mult bass(caci nu am loc de subwofer.. avand montat gaz pe masina)
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Comparatie difuzoare

22 Iul 2013, 16:58

Treaba cu sonorizarea e una destul de complexa...pentru boxe ovale eu nu iti pot da niciun sfat pentru ca nu recomand asa ceva..sunetul trebuie sa fie de calitate nu cu mult bass pe spate si inalte pe fata sau invers...poate te vor ajuta alti colegi :hi eu unu prefer sa nu "ma laud" cu muzica la maxim dar sa aud ceva frumos nu sunete aiurea de la care sa ma doara capul :tongue nu bat niciun apropo si nu am nimic cu cei care au asa ceva pe polita..spun doar ca se poate si mai bine :)
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Comparatie difuzoare

23 Iul 2013, 20:00

Si eu zic sa montezi boxe+tweetere Oem in portierele din spate si vei fi placut surprins ce bine se pot auzi mai ales daca ai si un player de calitate,la fel am procedat si eu cand m-am hotarat sa montez boxe in portierele din spate pentru ca nu aveam din fabrica si chiar nu imi pare rau ca am optat pentru cele Oem care in combinatie cu Clarionul pe care il am montat pe masina scot un sunet foarte frumos.
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
Avatar utilizator
gabriel-v
Subiect Autor
Mesaje: 437
Membru din: 17 Oct 2012, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comparatie difuzoare

24 Iul 2013, 01:13

nea.. vad ca nu intelegeti la ce ma refer. va asigur ca daca ati ajunge in masina mea si ascultati cum se aude in configuratia de fata, imediat ati renunta la cele de pe usile spate. eu folosesc fader R+2 cam asa. imi place sa aud sunetul putin din spate. am avut boxe montate in usile spate si cu faderul aproape de maxim nu auzeam mai nimic....

mie imi place sa se auda muzica CLAR si TARE.... deci.. niste boxe ovale mai "tari" decat mtx-urile specificate de mine..stiti :D?
 
Avatar utilizator
gabriel-v
Subiect Autor
Mesaje: 437
Membru din: 17 Oct 2012, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comparatie difuzoare

24 Iul 2013, 01:24

ca sa va faceti o parere.. eu ascult mai mult acest gen de muzica.. si imi place atmosfera de la concert.. adica muzica de calitate... auzindu-se CLAR si TARE :D
http://www.youtube.com/watch?v=jXOgYxUf6Ts

 
zaytsuca
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Comparatie difuzoare

24 Iul 2013, 06:18

Eu am incercat toate combinatiile posibile, atat pe seat cat si pe golful avut anterior. NU as mai pune difuzoare pe placa porbagaj niciodata, gandeste-te ca daca tu nu auzi boxele din usi oare cum o sa le auzi pe alea din portbagaj?

Acum pe masina am pioneer deh 6500 si boxele OEM, iti garantez ca daca mergi pe un seat ce are sistemul audio original si cu player de calitate o sa te indragostesti...daca nu ai nimic prin usi care sa vibreze atunci poti linistit da muzica tare fara sa deranjezi vecinii dar tu sa nu te intelegi cu prietena de pe scaunul de langa. Deasemenea un player mai bun are iesire speciala pentru subwoofer deci poti monta unul de audi sub scaun.

Daca esti si mai mofturos poti opta pt un sistem bose de audi cu subwoofer care se monteaza sub scaun sau in laterala portbagajului, noile sisteme audio sunt facute ca sa ocupe cat mau putin spatiu deci sunt sigur ca gasesti ceva potrivit.

Ca exemplu:
http://www.ebay.com/itm/360692535835?ss ... 1435.l2649
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Comparatie difuzoare

24 Iul 2013, 11:50

renunta la modelele cu iesiri pe 2-3 cai,axeaza-te pe cele componente cu amplificare....gen http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare ... /GZHC_16X/
sunetul o sa fie mult imbunatatit,eventual daca tii neaparat sa le montezi pe placa ramforseaz-o cu un pfl mai gros sa nu distorsioneze foarte tare si pune niste difuzoare legate la amplificator pt o calitate mai buna a sunetului :hi
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
gabriel-v
Subiect Autor
Mesaje: 437
Membru din: 17 Oct 2012, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comparatie difuzoare

25 Iul 2013, 19:24

din ce am auzit... am inteles ca nu se merita sa montez statie doar ca sa amplific boxele .. in schimb,da.. intentionez sa pun boxe cu filtre, insa as vrea unele ovale,caci deja am gaura data in haion ....

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori