Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
srulz
Subiect Autor
Mesaje: 66
Membru din: 10 Iul 2012, 14:55
Localitate: Ovidiu

Blaupunkt Philadelphia 835

18 Iun 2013, 19:04

Salut... desi ma hotarasem si chiar am comandat Dynavin D99 - DVN-VW, cea de 2800 lei, in ultima clipa am mai gasit pe stoc un Blaupunkt Philadelphia 835 la 2999 lei. Azi l-am montat... e plug & play, se instaleaza foarte usor, are tot ce ii trebuie ca si cabluri, mufe, etc... Dupa a zi de butona la el, am constat:

- are gps cu Igo Primo, harti Full Europa, vin pe un microsd de 4 Gb, majoritatea 2012.Q4, harta Ro este de la TopMap, deci cam praf, cel putin pe zona mea... ramane sa vad daca "inghite" vreo actualizare mai noua... oricum, 30 zile de la prima conectare a gps se poate face actualizare gratuita de pe naviextras, apoi cu bani. Ca si modul de gps merge mult mai repede decat tableta pe care o foloseam inainte, se conecteaza aproape instant la sateliti, nu intrerupe muzica cand face anunturi, cel putin pe moment pare sa fie ok, cel putin eu unul prefer IGO oricarei alternative...
- bluetooth - modelul nou, stie sa citeasca agenda tel, muzica din tel, etc... insa mi s-a parut ca se aude cam slab, adica la volum mic, insa ramane sa ma mai joc la el...
- radio ... eh, aici e revelatie, este mult peste cel oem, in sensul ca, folosind antena masinii, nu mai am probleme cu receptia, de ex. inainte in curte, in stationare nu puteam sa prind anumite posturi, acum se aud toate, foarte clar... lucru de asteptat, totusi e un Blaupunkt...
- dvd player - suporta mp3/wma/dvd/vcd/divx etc...
- SD card reader + usb front (mai are si spate) - sunt sub "butoanele" din fata dreapta care defapt sunt capace... si nu au nici iluminare
- display 7" cu led cred... se vede chiar cu soarele pe el... are posibilitatea de oprire in mers, mai ales noaptea
- toutch screen - se misca bine, fara lag, cam ca un Android bun
- OS are Win CE 6.0 cu update-uri disponibile pe site la Blaupunkt
Ca si accesorii sunt prezente: antena gps, micofon extern (desi are si intern), cabluri A/V in, Aux IN, iesire separate de subwoofer, se poate conecta si camera de marsarier, este CAN, deci poate recunoaste senzorii de parcare daca sunt originali, si statusul la A/C, la climatronic.

Per ansamblu sunt mai mult decat multumit de navigatie... un singur lucru ma deranjeaza, nu pot sa vad video in mers :))... sper sa gasesc o solutie de dezactivare a protectiei... care mi se pare cel putin cretina... nu ma lasa sa ma uit la filme in mers, da pot sa admir hartile de gps... in fine, safety. Nu stiu cum sunt alternativele "dedicate", insa cel putin pe moment, cred ca este mai mult decat ok, ca si o alternativa la navigatia oem. Ma refer la pretul asta noua, cu garantie 2 ani.

Mai multe detalii gasiti la http://www.blaupunkt.de/index.php?id=95 ... ducts2_pi1[view]=2163

Numai bine !
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP
 
Avatar utilizator
srulz
Subiect Autor
Mesaje: 66
Membru din: 10 Iul 2012, 14:55
Localitate: Ovidiu

Re: Blaupunkt Philadelphia 835

05 Iul 2013, 10:01

Deblocare video in motion: dupa 2 saptamani de incercari, anulare functie safety cu vag-com, mergea 2-3 zile apoi revenea mesajul de safety... am cautat in schema de conexiuni din manual, nu exista nici un pin (brake) de legat la frana de mana (varianta clasica). M-am uitat pe net la producatori si am descarcat schema de conexiuni de la modelul New York 830 (interfata identica, acelasi meniu, mai putin suport CAN)... si acolo am vazut ca, pe un conector exista un pin (conector C2 - pin 10) care, legat la masa, activa functia video in motion. Asa ca, m-am riscat si l-am pus la masa si surpriza: acuma merge si video in mers... Apoi, am scris la Blaupunkt si chiar mi-au raspuns, ca, din cauza ca in unele tari ar fi ilegal sa ai asa ceva... au omis sa treaca in schema de conexiuni toate informatiile, insa, la cerere mi-au trimis pe mail ce sa fac (evident acelasi lucru)... asa ca, pentru cine are nevoie sa activeze video in motion, asta e schema completa:

Imagine
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori