Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
forbs
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 02 Oct 2008, 08:56

Usor up-grade media si o insonorizare

19 Noi 2012, 16:08

Salut,

Ma bate gandul sa fac cateva usoare modificari pentru media.
Ideea e ca vreau sa fac cat mai putine modificari asupra celor existente pe masina.
Masina e un Leon 1P Referance cu audio standard fara nici o intrate aux sau usb, dar am bluetooth si BC mare.

Ce vreau sa fac...
Vreau sa pun o tableta, dar nu in locul HU, ci sus in plafon. O tableta de 7", agatata de plasticul microfonului din plafon care il simt foarte teapan ancorat acolo. Din pozitia in care stau eu as putea vedea GPS si sa pun muzica de acolo. Totodata si bebe din scaunul lui ar putea sa vada un desen animat.
Pentru asta as avea nevoie sa schimb unitatea existenta cu una cu intrare auxiliara, audio, nu usb. Pe aici nu vad la schimb/vanzare niciuna cu intrari, dar nu cred ca e o problema sa gasesc.
E adevarat ca fac un compromis calitativ, vreau sa pastrez toate functiile cu comenzile pe volan si bluetooth, altfel as fi optat pe un CD-receiver Alpine simplu ce merge mult mai bine ca HU original. As mai schimba boxele mari cu unele ceva mai bune.

O alta problema insa o vad in insonorizarea habitaclului. Ideea e ca nu zgomotul dieselului e cel mai enervant cat zgomotul de ruliu. Pentru asta a mai facut cineva ceva? Stiu si eu... ceva absorbant prin panourile usilor, ceva prin pasajele rotilor?

Daca aveti ceva idei va rog, precum si pareri despre solutia media gandita.
Referitor la "media", va rog sa tineti cont de cateva idei de baza, modificari cat mai putine si cost mic. Chiar n-as vrea sa ma raportez la costul "nou" al componentelor gen tableta 1500 ron, HU 350, boxe 400, poate in mult mai putin. Ideea e ca o tableta low-cost are unghiuri proaste de vizualizare si vreau sa aibe 3G. Nu navighez pe net, dar radiourile on-line chiar au muzica excelenta.

Ms.
 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Usor up-grade media si o insonorizare

29 Noi 2012, 01:03

LIFEPHORM,aici pe forum,gasesti in topicu lui. a facut exact ce vrei tu si calumea.
partea cu tableta aia...uit-o, e prea aprope de tine si te va incomoda, parerea mea.

sa sti totusi ca nu e treaba usoara si nici ieftina dar cica merita din plin!
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
forbs
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 02 Oct 2008, 08:56

Re: Usor up-grade media si o insonorizare

19 Mar 2013, 15:16

M-am cam apucat serios de treaba asta si am nevoie de unitate cu intrare aux.
Intrebare! Pe unitatea existenta, in ce masura pot pune modulul de intrare aux?
Rog ajutor.

Ms.
 
Avatar utilizator
andimiroiu
Andrei
Mesaje: 332
Membru din: 17 Iul 2014, 23:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Usor up-grade media si o insonorizare

31 Iul 2014, 12:06

forbs scrie:
Pe unitatea existenta, in ce masura pot pune modulul de intrare aux?


Ai rezolvat? Este cam veche postarea :D . Daca ai Aura se poate pune un cablu AUX care il gasesti la 10 lei pe net.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Usor up-grade media si o insonorizare

01 Aug 2014, 07:31

A scris in primul post ca are leon 1p, deci nici vorba de Aura.
 
baracuda55
Mesaje: 6
Membru din: 22 Feb 2012, 22:36

Re: Usor up-grade media si o insonorizare

18 Sep 2014, 07:54

Pentru insonorizarea usilor si a oricarui panou de tabla, Dynamatul face minumi. Pentru a evita sa dai pretul cerut pe dynamat, poti cauta pe piata inlocuitori. Ideea la insonorizare nu este de a pune materiale moi ci sa rigidizezi cu materiale grele ce elimina vibratiile.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori