Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Phlom
Subiect Autor
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Ibiza 2011 - cum sa atasez o conexiune USB la player?

13 Feb 2012, 17:04

Salutare!
Eu am Ibiza din 2011, cea din semnatura. Din ce am cautat pe net playerul din dotare este:
"
Seat Ultra Low SE250 BVX - 6J0 035 153 B - Blaupunkt 7 648 215 366
"
Am gasit pe alte siteuri ca e posibil sa fie Technisathttp://www.carcommunications.technisat.com/?modul=produkte&seite=1 (Seat Audiosystem - Original Seat MP3 CD radio - Serial production for Seat Ibiza since 2008, since 2009 additionally for Seat Leon and Seat Altea).
Cel de pe masina are doar intrare AUX, caci nu am optat si pentru optiunea
RB7 (Port combinat intrare auxiliara/USB + Sistem Bluetooth)
, costand DOAR 398Euro!!!! Numai noi suntem asa smekeri, ca la altii:
It costs 274€ here in Finland.

Optiunea asta RB7 adauga de fapt un
MDI(Mobile Device interface)(J650) 6J0-035-342-B



Ca informatii generale, in manual gasesc asa:
Sistemul de comunicaţie al modelului Ibiza 2008 este format dintr-un model de bază radio/CD cu conexiune externă „Aux-In”. Sunetul se va transmite prin intermediul a patru difuzoare, câte unul în fiecare uşă, plus încă două în stâlpii A. Pe coloana de direcţie se află unitatea de comandă pentru radio, respectiv radio + telefon.
Ca dotare suplimentară, este instalată o interfaţă cuplată la radio/CD. Această unitate se numeşte „MDI” (Mobile Device interface) şi oferă o conexiune USB, precum şi o conexiune Aux-In.
Cu un cablu extern adecvat pentru conectarea unui iPod cu o conexiune USB, se poate conecta şi un iPod.
Noul sistem de telefonie Bluetooth cu protocol BAP (Bluetooth Access Point) permite comanda prin staţia de bază şi afişarea informaţiilor de la staţia de bază pe afişajul radioului.
Comunicarea cu celelalte sisteme ale autovehiculului se realizează prin magistrala CAN, respectiv Infotainment şi prin unitatea Gateway SG/BCM. Butoanele de pe coloana de direcţie sunt conectate la radio prin intermediul CAN-Confort.
Anumite aparate sunt disponibile numai ca dotare suplimentară, dar dotarea de serie include o preechipare pentru aceste sisteme.


Aparatul radio de a 3-a generaţie „Car Stereo MP3” este compus dintr-un radio cu CD/MP3 şi difuzoare de parametri corespunzători.
Aparatul radio are o putere de ieşire de 4 x 20 W.
Difuzoarele sunt instalate în uşile din faţă, respectiv spate (în funcţie de autovehicul: 3 sau 5 uşi) şi câte un difuzor în partea superioară a „stâlpilor A” pe ambele părţi ale autovehiculului.
1.  Antene cu execuţii pentru aparate radio Low: AM/FM, AM/FM+GSM şi AM/FM+GSM+GPS.
2.  Amplificator în suportul al antenei, cu tijă filetată antifurt.
3.  Difuzoare -Woofer- în ambele uşi din faţă Ø 168 mm.
4.  Difuzoare -Full-  Range- în ambele uşi din spate, respectiv în capitonaj la autovehiculele cu trei uşi Ø 168 mm.
5.  Difuzoare -Tweeter- în ambii „stâlpi A”- Ø 25 mm.
6.  Conexiune pentru intrarea audio, nu se montează la autovehiculele dotate cu MDI ( eu doar pe asta o am).
7. MDI interfaţă pentru porturile USB / iPod, conexiune la CAN Confort.



Ok, pana aici sunt lamurit.
Insa:
1. Problema vine de la faptul ca nu stiu ce marca este casetofonul. Daca e Technisat ala, e nasol, ca citisem ca nu are suport pentru MDI, deci nu merge USB....:(
Daca e Blaupunkt...e bine, doar trebuie sa fac rost de MSI si montat.
Am gasit pe net fel si fel de variante, cu 2 USBuri, cu suport SDHC, kit bluetooth, la pret muuult mai mic decat cel disponibil la Seat(398E??? :O).
Nu as fi vrut sa il demontez ca nu stiu cum si nu vreau nici sa fac vreo prostie sa am belele la garantie.
2. Din ce am inteles, functia asta USB trebuie activata in meniul playerului, printr-un cablu VAG-COM si softul de rigoare. Exista vreo sansa sa pot face asta fara sa apelez la dealeri? Am gasit pe forumuri:
don't have the USB/IPOD option, we have to update the S.W at the dealer to enable it.

3. Un raspuns de la producatorii MDI Blaupunkt IF Apple® iPod / USB C'n'C Interface[url]http://blaupunkt.de/index.php?id=946&no_cache=1&L=1&uid=5891&tx_ddfservicedoku_pi1[view]=single[/url] este: "Sorry - not compatible with factory-fitted head units (even those originally manufactured by Blaupunkt)"

Alt produs: ARCS DIGITAL MUSIC BOX USB SD MP3 CD Wechsler CDC Adapter für VW Audi Seat Skoda 12-PIN Quadlock http://www.arcs-automotive.de/home/index.php?Itemid=27&option=com_zoo&view=item&category_id=9&item_id=36 si raspunsul producatorilor:
the interface fits in evey original radio in the Seat Ibiza. The Id3-tags will be shown if the radio generally supports this function in the changer-mode. The interface works as well with the steering wheel controls.

4.Ce iesire ar fi necesara la MDI: Quadlock (12 pin)??


USBul ar fi bine sa fie compatibil cu unitatile HDD externe, alimentate direct din USB. E ce mai buna varianta.

Decat sa dau aproape 400E pe o cutiuta neagra cu cateva circuite, de banii astia gasesc un player DVD in toata regula cu suport USB si SDHC, mai pun 100-200E si deja vorbim de navigatiehttp://dvd--auto.ro/DVD-Auto-Seat-Ibiza_2.aspx De asta mi se pare cam jar la drumul mare.

Am deschis threadul asta ca sa aflu daca exista solutii mai economice, poate unii dintre voi au rezolvat-o cumva pe Ibiza. Astept parerile voastre.
Numai bine!
 
Avatar utilizator
Phlom
Subiect Autor
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ibiza 2011 - cum sa atasez o conexiune USB la player?

03 Apr 2012, 22:35

Nu a incercat mai chiar nimeni? :confused2: Nu stie nimeni chiar nimic? Ma mir.... :scratch:
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Ibiza 2011 - cum sa atasez o conexiune USB la player?

05 Apr 2012, 07:58

Daca ai playerul Seat Audiosystem, merge sa ii pui interfata MDI.
COnectorul quad il ai deja pe masina, legaturile la MDI se fac in el (e un conector separat, albastru, de 6 pini).

Nu mai am poza cu MDI legat la playerul asta, insa se poate face, relativ usor. .

Imagine

Uite aici, direct de pe Ibiza.. 100 de lire, plus transport..


http://www.ebay.co.uk/itm/MK5-SEAT-IBIZ ... 2a1687e6b6

Cablajul ti-l pot furniza eu (daca cumva nu gasesti kit complet)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Ibiza 2011 - cum sa atasez o conexiune USB la player?

05 Apr 2012, 09:27

La un dmc te-ai gandit? e mult mai ieftin,ai si slot SD,usb si unele au si BT.Deci vei avea si carkit :wink:
Personal nu as sta 5minute cu playerul ala(exceptie fac cele cu renume harman kardon ,rockford fosgate), as fi luat o rama adaptoare si-mi tranteam un pioneer/alpine/clarion. Sunetul ar fi altul :wink:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Phlom
Subiect Autor
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ibiza 2011 - cum sa atasez o conexiune USB la player?

05 Apr 2012, 11:53

Salutare tuturor!
@Cosmin: e o varianta buna ce mi-ai zis tu. Ramane in vedere cand pot aloca bugetul doar pentru asta. Mi-ar folosi ajutorul tau, insa eu nu sunt in tara.
@TIBI: e faza ca masina e inca in garantie, asa ca de modificari ma feresc oleaca, plus ca nu sunt adeptul datului banilor la serviceuri autorizate, cand acel lucru l-as putea face si eu. Oricum ramane si varianta ta in vedere. Barem sa stiu unde sa ma orientez.
Te refereai la ceva de genul: http://mcosta168.en.made-in-china.com/custom-detail/xmnxQmJjeEyQxmnxQmJjeEyQ/Car-MP3-Player-with-USB-SD-Slot.html ?

Legat de playerul din dotare, sunt multumit de el inca. De obicei volumul nu trece de 16-18, asa ca nu am belele cu el sa bazaie etc. Si ascult muzica lenta in general, sa conduc usor :rr:
Singura chestie e ca nu sunt adeptul CDurilor. Intrarea prin AUX nu este atat de ... practica, sa zic. Ma innebunesc firele trase aiurea. Asa ca un USB sau doua, si-ar fi facut treaba mult mai pe placul meu.

Mai offtopic, daca aveti avriante si la astea:
1)de unde sa fac rost de 2 footpad-uri aftermarket [originalele sunt cam exagerate la pret], iar dc pentru pasager nu exista, macar pt sofer.
2)mi s-a ars un bec si vreau neaparat sa il schimb. Faza e ca e garantia aia si nu stiu dc ma afecteaza, dc il schimb eu singur. Apoi dc tot desfac, nu pot monta si LEDuri la pozitii? Mi se pare absurd sa merg la sevice sa imi schimbe un bec si cred ca multi sunt de acord cu mine la asta...
3)as fi vrut sa montez 2 benzi cu LEDuri in partea de jos a portierelor fata, insa alimentate de la priza de 12V din bord, pana trece garantia. Apoi gasesc eu unde... Si poate alte 2 benzi in partea din spate ca iluminare, puse pe stalpii laterali din spate.

Numai bine! Mersi mult!
 
aurashhh
Mesaje: 2
Membru din: 10 Ian 2015, 19:18

Re: Ibiza 2011 - cum sa atasez o conexiune USB la player?

13 Iul 2015, 13:00

salut,

Am un ibiza 6j 2011 1.2 tdi, am intrarea jack 3.5mm in dotare dar nu am USB-ul.

Caut de ceva timp o solutie pt a beneficia de avantajele unui USB si am gasit urmatoarele la preturi decente:

1. http://www.ebay.co.uk/itm/Seat-USB-adapter-interface-Altea-Ibiza-Leon-Toledo-CTAVAGUSB002-CTAVAGUSB003-MP3-/221449460041?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item338f6a9949

2. http://www.ebay.co.uk/itm/Seat-Ibiza-USB-adapter-interface-CTASTUSB002-car-AUX-SD-input-MP3-jack-2008-2011-/221721698244?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item339fa49fc4


sau variantele originale:
1. http://www.ebay.co.uk/itm/2008-2012-Seat-Ibiza-1-4-petrol-usb-aux-interface-/191582180794?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2c9b3015ba

2. cea mai scumpa gasita :D [url]http://www.ebay.co.uk/itm/2010-Seat-Ibiza-MK5-6J-1-6-TDI-Aux-USB-Module-Multimedia-Interface-6J0035342B-/321546062046?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4adda388de
[/url]

A gasit pana acum o solutie care sa merite? eu ma gandesc la maxim 70-80 buget pt aceasta facilitate...

stima!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori