Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Liviu`s
Subiect Autor
Mesaje: 88
Membru din: 25 Apr 2009, 11:30
Localitate: Bucuresti

Gadget imbunatatire performante masina

14 Mar 2013, 08:56

Mi s-a parut interesant gadget-ul Automatic. Pentru pasionati, poate fi o idee buna.
http://www.automatic.com/
Automatic este un ansamblu hardware + software care permite aproape oricărei mașini să devină mai inteligentă și mai economică. Sistemul este unul foarte simplu: un modul wireless se conectează la portul de diagnostic al mașinii (OBD).
Odată conectat micul dongle la mașină, o aplicație de smartphone începe să preia date și să le interpeteze. În acest fel, mașina devine “conștientă” de ce se întâmplă și poate oferi, prin interfața de pe telefon, sugestii privind modurile în care șoferul poate economisi combustibil, date privind eventualele probleme tehnice ale mașinii, dar și o monitorizare constantă a traseelor parcurse și a indicatorilor de consum și viteză pentru ele.
L.E. Am gasit pe site-uri specializate in vanzari de ocazie numeroase oferte pentru interfete OBD, prin bluetooth, sau wireless, la aproximativ 100 lei, iar software pentru ele se descarca gratuit din App Store.
Toledo 1.9 TDI 2007
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Gadget imbunatatire performante masina

14 Mar 2013, 10:06

Interesanta chestie,cred ca in cativa ani o sa trimitem masina la piata si noi o controlam prin telefon de acasa ,fa mai multe cercetari despre dispozitiv,pare atractiv
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator