Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 00:46

Pentru ca utilizatorii de Android au un topic dedicat pentru discutii si aplicatii si update de soft si alte nebunii, m-am gandit sa deschid eu un topic asemanator pentru cei cu Iphone/Ipod/Ipad sau orice altceva ce foloseste ca sistem de operare IOS

Asa ca astept sa vad aici impresii si mai ales ce aplicatii folositi ca sa va faceti viata mai usoara alaturi aparatul vostru Apple.

Incep eu cu un joc asemanator jocului Drag racing de pe Android dar mult mai interactiv :CSR Racing. Astept sa vad ce ultilizatori au Iphone si ce aplicatii folosesc! :bounce:


:hi :hi
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 10:46

Nu stiu de ce dar un ultima vreme am vazut tot mai multa lume care renunta la mar...
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 10:59

Pai e simplu :lol: :lol: Daca ei nu vin cu ceva nou... schimba un material la telefon si il face mai subtire si gata iphone 1223. Android iti da anumite libertati si ai de unde alege(samsung,lg,sony,motorola,acer,asus,etc.)
Iphone-ul are in schimb si foarte multe plusuri care il mentine in top(calitatea materialelor, suportul tehnic, fluiditatea sistemului de operare,mult mai multe aplicatii, etc.).

:hi
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 14:39

Marul e o moda si creeaza o adevarata isterie.Prea multe nu ofera.
Recent am avut un iphone4...ma enerva la culme lipsa widgeturilor,dependenta de itunes/pc. Ca sa pui un banal ringtone trebuia sa ii schimb extensia...prea complicat pt ziua de azi cand totu se vrea a fi simplu.
Mai e si faza cu semnalul..extrem de enervant..sau trebuie sa ii faci jb de fiecare data cand ii pui o versiune noua de soft..wtf
"i crap"5 chiar nu m-a impresionat...1cm in plus la ecran,mi se pare chiar putin
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 14:57

M-am jucat un pic pe iphone-ul unui amic ,si se misca extrem de lent in internet fata de un android,cel putin asa mi sa parut,acum puteti sa ma contraziceti
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
boditza
Mesaje: 334
Membru din: 14 Feb 2012, 13:00
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 15:52

Din punctul meu de vedere ifone e doar de feshan. Nu aduce nimic nou cu nici un upgrade de ios, aplicatiile sunt facute mai bine pentru el insa si pe android isi indeplinesc scopul. Ca sa instalezi o aplicatie pe ios mi se pare mai complicat, bagat parola de fiecare data, facut cont care cere card de credit, trebuie fentat sa il faci de pe telefon ca sa nu ceara; ringtone m-am multumit cu apple ring si nu am mai stat sa il fentez in vreun fel sau altu sa folosesc vreunul care imi place :)). Folosesc in paralel cu androidul(p970) un 3gs care sincer merge la fel de bine ca un iphone 5(testat), ambele cu ios6, nu mai spun ca la 5 e foarte ciudat ecranu ala lunguiet. Asta e parerea mea strict personala rezultata in urma experientelor mele cu ele.
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 17:03

Pana acum 90% dintre cei cu care am discutat au zis ca iphone-ul arata bine si ca e mai mult un accesoriu

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 17:03

Din punctul meu de vedere este doar un brand ce a invadat piata datorita unui nume,in rest este doar un smartphone

Sent from my LG-P970 using Tapatalk 2
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Andrei_Nick
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 19:14

Fiecare cu preferintele sale...mie imi plac ambele si IOS si Android...Telefonul pe care il folosesc este un Iphone 3Gs iar tableta care o folosesc este cu sistem android...
Mi se par 2 sisteme foarte bune....faza e ca la android ai posibilitatea mare de customize, nu ai atatea restrictii.
Eu personal sunt adeptul iphone-ului.Cel mai mult imi place fluiditatea sistemului de operare...se misca exceptional.
Mi se pare ciudat cand unii oameni isi compara telefonul dupa camera de exemplu...acum sincer daca vreau sa fac poze imi iau un DSLR...
Oricum raman la prima afirmatie....ambele sisteme sunt foarte bune...

PS: nu inteleg pe cei de sus cu ringtone-ul :yh ....e foarte simplu....va recomand acest site http://audiko.net/ puteti sa va alegeti ringtone-ul sau sa va creeati ce vreti voi.Dupa conectati telefonul la itunes prin usb...si aveti la categoria music...ringtones, selectati ringtone-ul si apasati sync.
Cu jocurile este si mai simplu...doar le downloadati in pc...conectati iphone-ul...va duceti in itunes la telefonul vostru...aveti sectiunea games , dati click acolo si dupa ,,trageti" jocul dupa desktop de exemplu in itunes la games...asta e tot...(trebuie sa aveti jailbreak)
 
Avatar utilizator
boditza
Mesaje: 334
Membru din: 14 Feb 2012, 13:00
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 19:41

Andrei_Nick scrie:
Fiecare cu preferintele sale...mie imi plac ambele si IOS si Android...Telefonul pe care il folosesc este un Iphone 3Gs iar tableta care o folosesc este cu sistem android...
Mi se par 2 sisteme foarte bune....faza e ca la android ai posibilitatea mare de customize, nu ai atatea restrictii.
Eu personal sunt adeptul iphone-ului.Cel mai mult imi place fluiditatea sistemului de operare...se misca exceptional.
Mi se pare ciudat cand unii oameni isi compara telefonul dupa camera de exemplu...acum sincer daca vreau sa fac poze imi iau un DSLR...
Oricum raman la prima afirmatie....ambele sisteme sunt foarte bune...

PS: nu inteleg pe cei de sus cu ringtone-ul :yh ....e foarte simplu....va recomand acest site http://audiko.net/ puteti sa va alegeti ringtone-ul sau sa va creeati ce vreti voi.Dupa conectati telefonul la itunes prin usb...si aveti la categoria music...ringtones, selectati ringtone-ul si apasati sync.
Cu jocurile este si mai simplu...doar le downloadati in pc...conectati iphone-ul...va duceti in itunes la telefonul vostru...aveti sectiunea games , dati click acolo si dupa ,,trageti" jocul dupa desktop de exemplu in itunes la games...asta e tot...(trebuie sa aveti jailbreak)


La android decat iau melodia pe telefon in diferite formate si dau set as ringtone... tot atatea operatii nu :)).
In legatura cu fluiditatea ai dreptate dar nu e universal valabila. Spre exemplu android este instalat pe telefoane care incep de la 500ron unde e de asteptat sa mearga mai laggy, dar cele la pretul unui iphone garantat merg de 2 ori mai bine (galaxy-urile, one x, galaxy nexus etc). Nici nu mai vorbesc de faptul ca mi s-a blocat iphonu si a trebuit sa il las blocat aproape 2 zile pana a ramas fara baterie sa il pot folosi din nou.
 
Andrei_Nick
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 21:33

Puteai sa il bagi in DFU mode si se restarta...trebuia doar sa dai un search pe google :)
La faza cu ringtone.ul pe iOS e doar diferenta ca dai sync ( cum ar fi copy-paste)...in rest ai aceleasi operatii de facut....sa gasesti melodia si sa o tai....singurul dezavantaj e ca trebuie intr.un anumit format ...treaba de 10 secunde daca folosesti site-ul de mai sus :D
 
Andrei_Nick
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 21:47

EDIT: legat de pret...daca este vorba de telefoane noi ai dreptate...dar daca vorbim despre SH, piata este plina de iphone.uri...gasesti un 3gs foarte ok la pretul de 500ron neverlocked...mi se pare super ok pentru ceea ce ofera
 
Avatar utilizator
boditza
Mesaje: 334
Membru din: 14 Feb 2012, 13:00
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 22:16

M-am gandit ca e evident ca nu aveam acces la internet daca am stat 2 zile fara telefon. La faza cu ringtone-ul imi trebuie pc, itunes instalat, acces internet etc. La android doar iau melodia de la un prieten (ios nu poate face asta), sau o descarc direct prin zedge(aplicatie) si gata. Eu ma refer la momentul de nou al telefoanelor, cel mai bun exemplu e cu iphone 5 si galaxy s3; la 3gs nu stiu care era competitorul lui direct la vremea respectiva.

Un plus mega pt ios este la tablete. M-am jucat cu multe insa ca ipad-ul nu este nici una!!!
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

26 Ian 2013, 23:12

nu sunt fan MAR dar in timp este mai fiabil decat orice android,ca nu ofera foarte multe posibilitati de customizare asta e altceva :)
@catalin sa stii ca ios merge mai bine pe net decat androidul :tongue
ovi:tare asta cu accesoriu :yh .......maine ma duc la mall sa-mi iau o curea si un......aifon :yh
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Despre IOS (impresii, aplicatii, etc.)

27 Ian 2013, 09:40

Mai baieti, ar fi bine sa nu facem un versus iphone vs. andorid aici.. Nu de alta, insa asta e una dintre discutiile alea infinite, ce se poate rezolva doar cu doua perechi de manusi de box.

Bagati doar chestii despre IOS, fara a face referire / comparatie cu andorid.

Multumesc!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori