Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AlexandruC
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 20 Oct 2010, 13:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Litere LEON spate - dat jos

31 Oct 2010, 21:56

Salut. Ma intereseaza si pe mine sa dau jos literele de la Leon de pe usa portbagaj. Imi place mai mult fara. Cand am vorbit la dealer mi-a spus ca ar putea dauna vopselei si ca ar trebuii facut in polish daca se intampla ceva. Stiu ca ele sunt lipite cu buretel dublu adeziv, dar ca nu stiu cat de mult poate sa afecteze vopseaua. Masina e noua nici nu am luat-o de la ei, deci as vrea sa o faca ei .

Multumesc
Proaspat posesor de Leon 1.2 TSI 105cp - ALTO SYNCRO
Imagine
 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

31 Oct 2010, 22:01

cel mai simplu, iei o bucata de guta - ca aia de pescuit - o pereche de manusi sa nu te taie la mana, si o treci pe sub litere. cad singure. pe urma cu o carpa si apa stergi ce ramane - parte din buretele dublu adeziv. nu trebuie polish nu trebuie nimic. polish ar trebui daca ai sterge cu cine stie ce solutii in loc de apa. cei de la reprezentata...... nu mai zic nimic.
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
 
AlexandruC
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 20 Oct 2010, 13:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

31 Oct 2010, 22:06

atunci nu-i mai pun pe ei, o fac eu dupa ce iau masina :), merci de sfat.
am gasit si acest link, doar ca as vrea sa nu dau cu nici o substanta cum zice el.... am mai gasit ca as putea da cu solutie de geamuri dupa.
http://www.joe250.com/cars/evo8/badgeremoval/evo8badgeremoval.html
Proaspat posesor de Leon 1.2 TSI 105cp - ALTO SYNCRO
Imagine
 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

31 Oct 2010, 22:18

friend ce zice ala e prea pretentios, nu zic ca nu e bine, e chiar prea bine, dar se poate si mai simplu. eu it spun cum le-am dat pe ala mele.poate merge si cu solutie de geamuri, nu stiu, dar sigur merge cu apa calduta. OBLIGATORIU cu o carpa ceva, NU FOLOSI NIMIC ABRAZIV gen burete sau altele ca e pacat de lac si vopsea.

bafta
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
 
AlexandruC
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 20 Oct 2010, 13:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

31 Oct 2010, 22:20

inteleg, si mie imi pare prea complicat. masina e nou noutza deci nu cred ca a inceput sa se lipeasca f bine, dar cred ca baietii de la service de la dealer nu pot sa faca asta mai bine ca maine ? ca i-am rugat sa o faca pana cand fac primirea de masina. Daca nu o sa incerc cu guta. Trebuie sa fac cu o carpa sau pot sa incerc si cu degetul liber si cu apa caldutza?
Proaspat posesor de Leon 1.2 TSI 105cp - ALTO SYNCRO
Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

03 Noi 2010, 14:56

Te agiti prea tare pt. o chestie atat de neinsemnata.
Adezivul ala lipeste "din prima", nu au dat cu super glue sau mai stiu eu ce mizerii sa se intareasca pe parcurs..
Daca vrei sa scoti literele singur cum ti-a spus Paky bine, daca vrei sa mergi la dealer..iar bine..
E alegerea ta.
Diferenta o face cam 100 de lei, pt. ca sunt convins ca o sa-ti tina masina o ora pana dau 4 litere jos :) Si evident, trebuie sa platesti.

Ca sa te incurc si mai mult, exista varianta scoaterii literelor si cu jet de aer cald. Incalzesti literele cu o "suflanta" si apoi, cu un trim tool de plastic le indepartezi.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
AlexandruC
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 20 Oct 2010, 13:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

04 Noi 2010, 00:19

la alto mi-au spus ca au mai facut-o...si nu se baga ...o sa o fac singur ;)

un mic preview cum mi-ar placea sa fie :


Imagine
Proaspat posesor de Leon 1.2 TSI 105cp - ALTO SYNCRO
Imagine

 
Avatar utilizator
aLeXx
LowRider
Mesaje: 3370
Membru din: 12 Sep 2009, 09:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

04 Noi 2010, 01:16

sa stii ca operatia este una foarte simpla... dupa cum au zis si colegii mai sus ... cu niste nailon de pescuit sau un feon le poti da jos si cu putina solutie pe o carpa moale se duce si adezivul:)

nu le baga bani in buzunar celor de la alto...cand o poti face tu in fata blocului... la aceeasi calitate
Seat Leon 1M 1.6 8v AKL | B-111-EON |
------------------------
Ex: '96 Honda Civic EJ9 | '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Litere LEON spate - dat jos

04 Noi 2010, 12:56

eu mi-am dat singur siglele cu IBIZA jos si nu e nimic greu. Cum au zis si baietii ori ca iei o guta ori ca iei o surubelnitza si bagi la varfuri cate un pic si cad ele...e cam la fel. Ideea e ca adezivul care ramane nu se ia chiar asa repede si ar fi ok sa iei o solutie sau un pic de spirt pe o carpa dar nu care sa iti zgarie masina ..ceva moale..si nu iti mai ramane nimic! Sporuri!
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
CataLIYna
V.I.P.
Mesaje: 4275
Membru din: 09 Feb 2009, 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

04 Noi 2010, 23:57

Alexandru daca esti din Buc si vii la intalnire sigur o sa te ajute cineva sa le dai jos.
Cum zicea si Retardel, poti sa folosesti si o surubelnita infasurata intr-o carpa ca sa nu zgarai masina.

Succese!
 
AlexandruC
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 20 Oct 2010, 13:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Litere LEON spate - dat jos

08 Noi 2010, 02:14

S-a rezolvat. Cum amabilitatea baietilor care mi-au pus folia. :glasses , dupa ce am luat masina de la dealer la 19km reali parcursi cu masina :P aveam folii si literele date jos.
O sa-i fac niste poze si o sa deschid pagina persoana a masinutzei :)
Proaspat posesor de Leon 1.2 TSI 105cp - ALTO SYNCRO
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori