Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 59
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

31 Ian 2012, 12:25

ImagineImagineImagine
astept oferte de pe la magazine. daca ati mai luat si voi de pe undeva, dati-mi un pm. nu prea reusesc sa gasesc 5x100 :(
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Feb 2012, 23:07

ImagineImagineImagine
ce parere aveti?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

02 Feb 2012, 01:16

Eu zic modelul 2 :drive
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
ovidius
Mesaje: 22
Membru din: 06 Aug 2010, 11:02

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

06 Feb 2012, 03:41

Salutare tuturor.
Sunt în căutarea unor jante de aliaj pentru mașină din semnătură (Toledo 5P).
La ce gropi avem în România, vreau ceva pe 16 inch.
Am dat un mail la cei de la Seat România şi mi-au confirmat dimensiunile: 6.5/16/et50.

După ceva documentaţie pe net am ajuns la modelele de mai jos (toate sunt exact pe dimensiunile amintite).

Imagine Imagine

Acum vine partea dificilă: CE SĂ ALEG?
La început mi-a făcut cu ochiul BORBET-ul şi apoi RC Design 19 ("faza" de design complicat). Ambele ceva mai sus în gama de preţuri.
Când însă vine vorba de un design mai simplu, parcă-parcă înclin spre Mak bee (şi ăsta cam tot pe acolo)
Totuşi parcă cel mai mult îmi face cu ochiul Autec Baltic (ultima, în 6 spiţe).

Şi ar mai fi -pe final- şi un ATS "Twister" @ 112 euro
Imagine

Voi ce aţi alege?
PS: Mai sunt şi alte dimensiuni (et, grosime) pt jantele de 16 la acest Seat? (cei de la tehnic mi-au comunicat doar dimensiunile scrise mai sus - bănuiesc standard)
my car: Seat Toledo 5P (BGU) -2005- 1.6
Imagine
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

06 Feb 2012, 13:00

ai aici tot
Imagine
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
ovidius
Mesaje: 22
Membru din: 06 Aug 2010, 11:02

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

06 Feb 2012, 15:35

Mulţumesc pentru tabel. Exact ce BĂNUIAM.
Pe 16 inch nu am decât 6.5J @ ET50 (mai este şi un 6J). Văd că 7J nu-i suportat pe 16, deşi există câteva oferte şi aşa (7J/16)
Cam restrictivi...
my car: Seat Toledo 5P (BGU) -2005- 1.6
Imagine
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

06 Feb 2012, 19:04

nici la Ibiza/Cordoba nu este permis 7Jx16...maxim este 6,5J
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2012, 22:37

Nu are nimic daca noua janta nu are identic acelasi J si ET cu cea originala. Poate sa difere putin spatiul la interior sau sa fie putin iesita mai in exterior pentru ca nu afecteaza comportamentul masinii la rulare (sau insesizabil pentru sofer).
Poti folosi acest calculator online ca sa vezi cum s-ar situa noile jante in comparatie cu cele originale:
http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp
Teoretic un spatiu de +-10 mm la interior si la exterior nu are nici o influenta negativa. Majoritatea celor care si-au schimbat jantele pe masina nu si-au pus cu exact acelasi J si ET ca cele din fabrica (este si cam greu sa gasesti si ai fi si restrans la doar cateva modele care poate nici nu-ti plac sau nu dau bine pe masina).

Lucrul mai important este sa se potriveasca cauciucurile pe janta din cauza J-ului, sa aiba si ele latimea potrivita. De exemplu la 225/45/R17 cum am eu, poti sa pui jante cu 7J, 7.5J si 8J. Bineinteles ET-ul trebuie sa fie in asa fel incat sa nu fie foarte mare diferenta la interior/exterior.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
ovidius
Mesaje: 22
Membru din: 06 Aug 2010, 11:02

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

09 Feb 2012, 01:54

Bun. Si atunci care ar fi toleranta pentru ceea ce am eu?
my car: Seat Toledo 5P (BGU) -2005- 1.6
Imagine
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

09 Feb 2012, 02:52

Depinde de model. La Leon 1P poti sa pui si jante cu 15 mm mai iesite in exterior. Abia daca te intinzi mai mult de atata este pericol ca sa frece roata in contra aripa la hopuri luate cu viteza.

Pentru Toledo va trebui sa te interesezi la cei care cunosc acest model. Dar pana la 10 mm diferenta (mai mica sau mai mare), nu ar trebui sa ai probleme nici la interior si nici la exterior. Nici un producator de masini nu lasa asa tolerante mici si ar da faliment si producatorii de jante. La o diferenta de pana in 10 mm nu se va schimba mare lucru nici vizual, deci o sa arate puse pe masina aproape identic cu cele originale. Si poti alege dintr-o multime de modele de jante ca sa pastrezi toleranta de 10 mm, adica la majoritatea modelelor vei gasi un J si un ET ca sa te incadrezi in aceasta toleranta.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
ovidius
Mesaje: 22
Membru din: 06 Aug 2010, 11:02

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

09 Feb 2012, 15:28

Bun. Atunci hai să o luăm altfel:
Dacă nu e nevoie să fie exact specificaţiile jantelor originale (6.5/16 ET50), am pus ochii pe un model de la Rial (7.5/16 ET48)
Deşi văd că îl fac şi Wolfrace-ul cu aceleaşi specificaţii(care pe care copiază? mă rog, asta e deja altă discuţie)
Imagine
Pasul 2:
Am intrat pe offset calculator şi mi-a dat următoarele valori:
Inner Clearance: 11mm LESS (bănuiesc că asta e de bine)
Outer Position: EXTEND an extra 15mm (iesitul ăsta mai înafară mă ingrijorează: mai ales la viraje, cum se vorbea mai sus)


Acum întrebarea de 10puncte: Mi se potrivesc pe Toledo?
(nu am cum să le cumpăr de probă să văd dacă potrivesc şi dacă nu e ok să le returnez)
...că de arătat, arată superb

Orice ajutor & sugestie sunt binevenite. Mulţumesc
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

09 Feb 2012, 16:38

Este foarte posibil ca fizic sa se potriveasca, insa eu nu mi le-as pune pe masina mea. Tot ce depaseste 10 mm ca si toleranta schimba si aspectul vizual, iar asta inseamna ca s-ar putea sa nu-ti placa cum arata (fiind prea iesite in exterior de exemplu).

Ai aici un link care reprezinta "biblia" pentru cauciucuri/jante, sunt multe informatii interesante acolo. :)
http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

Incearca sa gasesti un model cu 6.5 J sau 7J, pentru ca tu ai sarit direct de la 6.5 J la 7.5J (si sa se incadreze in cei 10-12 mm de toleranta ca sa nu fi dezamagit de cum arata dupa ce le montezi). Daca ai cauciucuri 205/55/R16 si nu vrei sa le schimbi si pe acestea, ai in link un calculator care spune ca dimensiunea jantei trebuie sa fie intre 5.5J si 7J. Fizic se poate pune 205/55/R16 si pe 7.5 J (se pot incalta), insa nu este recomandat.

Imagine

Iti trebuie putina rabdare. Si mie mi-a luat cateva saptamani pana sa ma hotarasc asupra jantelor (se poate vedea in thread cateva pagini mai in spate), dar am cautat pana cand am gasit ceva care sa-mi placa si care sa se incadreze in tolerantele de care am spus mai sus.
Colegul lau_03 a probat pe Leon-ul sau niste jante de 18 cu ET35 (adica cu vreo 20 mm mai in exterior decat cele originale) si aratau groaznic pentru ca erau prea iesite in exterior, cand te uitat din fata se vedeau putin jantele pe lateral, ori nu se poate nici asa. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

09 Feb 2012, 19:18

Valoarea ET-ului tine si de modelul de janta si de producator. Eu am de exemplu pe masina jante OZ Allegerita pe 17" cu ET 35 si nici vorba sa iasa in afara aripilor. Sunt exact cum trebuie sa fie, astfel incat sa nu influenteze cu nimic negativ comportamentul masinii. ET 35 la jantele OZ e limita inferioara maxima in ceea ce priveste ET-ul. Deasemena cand alegi jantele, tine cont si de dimensiunea REALA a latimii cauciucurilor. Spun reala pentru ca e posibil ca doua gume 225/45 R17 de exemplu, de la 2 producatori diferiti sa aibe latimi reale diferite. Asa ca trebuie sa tii cont si de acest aspect...
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Andrei_Nick
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

11 Feb 2012, 17:07

Care ma poate ajuta si pe mine in alegerea unor jante, vine primavara si as vrea sa le schimb pe cele stock.Jantele vreau sa fie pe 17", am gasit cateva modele dar sunt in dubiu, imi plac cele negre dar nu prea stiu cum ar arata pe masina(negru pe negru, nu cred ca intra asa bine in contrast, astept si parerea voastra).Eu momentan am gasit 2-3 modele care ma atrag.

1.Borbet lv5 Imagine 2.Wolfrace Pro Lite Imagine
Am gasit si 2 modele de la firma Dezent.Cele 2 modele sunt:
1.Dezent N Imagine si 2.Dezent V Imagine

Problema este ca la aceste 2 modele Dezent nu am gasit nicaieri prinderea si nici ET, stiu doar ca ambele sunt 7x17.Rog pe cineva sa ma ajute cu aceste informatii, raman dator:D

Si daca ati putea sa imi recomandati si alte modele care sa dea bine v-as fi recunoscator.Bugetul ar fi 23-24 mil.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

11 Feb 2012, 21:32

Modelul LV5 de la BORBET o sa il gasesti greu de tot. Din ce am inteles, nu se mai fabrica sau ceva de genul asta. Oricum pe 17 costa cam 660 ron. Sunt model 2008 si probabil de asta il scot din productie...ca design este super oricum. Cele de la wolfrace sunt ultra-lite ce ai tu in poza si sunt la un pret bun (pro-lite nu are distanta intre spite, vin una dupa alta)...cam 540 ron. Eu le consider frumoase ca design si pentru astea apeleaza la colinamotors. celelalte 2 nu imi plac deloc...iar ca parere personala, jantele negre pe masina neagra dau bestial atat timp cat sunt cel putin pe 16 in combinatie cu niste anvelope cu balon mic. Eu m-as orienta si catre cele de la SPARCO, TSW...succes
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
  • 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 59

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator