Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 59
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

13 Noi 2010, 19:28

Te complici rau cu site-ul respectiv...
Avem importatori Team Dynamics.Poate gasesti si pe stock ;)
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
livache'87
Mesaje: 443
Membru din: 29 Apr 2009, 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Noi 2010, 10:08

mie la prima vedere mi s-au parut cam piperate preturile. abea dupa ce am citit am realizat ca la ei sunt incluse si anvelopele montate si echilibrate+prezoane, gata de pus pe masina. pe mine m-ar interesa Wolfrace Pro-Lite Imagine care pe un site din romanica sunt 600e doar jantele, iar la ei sunt 560 lire cu anvelope Pilelli. acum mai depinde si de costul transportului si de cat sunt de seriosi.
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
Avatar utilizator
DMV_seat
Mesaje: 161
Membru din: 04 Aug 2010, 17:02
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Noi 2010, 14:24

livache'87 scrie:
mie la prima vedere mi s-au parut cam piperate preturile. abea dupa ce am citit am realizat ca la ei sunt incluse si anvelopele montate si echilibrate+prezoane, gata de pus pe masina. pe mine m-ar interesa Wolfrace Pro-Lite Imagine care pe un site din romanica sunt 600e doar jantele, iar la ei sunt 560 lire cu anvelope Pilelli. acum mai depinde si de costul transportului si de cat sunt de seriosi.


Da, tocmai de aceea mi se pare f ok pretul, pt ca au si anvelopele incluse in oferta.

Dar din ce vad eu, jantele acestea nu au 8 prezoane?
Leon 2010 Alb, FR - DSG, 2.0 - 211 CP
B-112-DMV
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

14 Noi 2010, 15:55

Au prindere multipla
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
valenting79
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

20 Ian 2011, 12:25

Salut,

stie cineva daca modelul AEZ NITRO pe 15'' se potriveste pe Ibiza 2010
1.4 benzina,fabricatie 2010 ?

Cei de la porsche mi-au recomandat alte modele si mie imi place asta ... :(
Imagine
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

20 Ian 2011, 12:32

vezi ca vindea userul GND asa ceva de pe ibiza lui.nu mai stiu daca erau pe 15 sau pe 16 dar sigur erau originale seat!Bafta!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

25 Ian 2011, 14:43

pe 16 le are gnd :)
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L

 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2011, 14:40

Stiti cumva daca la Leon 1P facelift s-a modificat ceva cu privire la dimensiunile jantelor? Adica stiu ca pe Leon 1P merge sa pui jante si cu ET30-35 fara sa ai probleme (desi recomandat ar fi minim ET42).

Vine primavara si vreau sa-mi cumpar acest model pentru cauciucurile de vara, cu dimensiunea 7Jx17 ET40 (prezoane 5x112), in conditile in care jantele stock sunt 7Jx17 ET54 si vreau sa le folosesc pentru cauciucurile de iarna. Nu am de gand sa folosesc distantiere.

Imagine

Banuiesc ca nu voi avea probleme ca sa atinga in aripa cu orice ET intre 30 si 54, insa vreau sa fiu sigur. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2011, 16:34

Eu cred ca sunt aceleasi ET-uri si la Leon Mk2 si la Leon Mk2 FL, insa as recomanda sa ai in vedere si eventuale modificari ulterioare (ex. reducere garda la sol) cand alegi ET-ul. ET 40 (14mm mai in exterior fata de OEM) cred ca e ok, mai jos de atat nu as merge, pentru ca risti sa atingi aripa la franari sau viraje bruste, mai ales pe portiuni cu gropi sau denivelari considerabile. Din cate am observat eu, partea din fata e cea vulnerabila (poate si datorita dispozitiei motorului si formei mai ascutite/aerodinamice a partii din fata). http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp

PS Sa te asiguri ca jantele avute in vedere sunt mai usoare decat cele OEM, ca sa imbini imbunatatirile de ordin estetic cu cele de performanta :D Succes ;)
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2011, 17:07

Multzam de raspuns. O eventuala montare de alte suspensii sport ar veni insotita si de un upgrade la franele de Cupra, iar atunci oricum ar trebui sa-mi cumpar alte jante (de 18). Acest aspect il iau in considerare mai tarziu, insotit de un Stage 2 si dupa ce ma voi bucura in prealabil de un simplu Stage 1 (asa ca mai intai jantele si apoi Stage 1). Doar arcuri mai joase m-am decis sa nu pun pentru ca in ciuda pretului mic, este un compromis care poate fi daunator amortizoarelor stock.

Le mai am in vedere si pe acestea: 7Jx17 ET47 (5x112), care au un ET mai mare. Am citit aici pe forum de combinatia ET35 + arcuri sport + distantiere de 5 mm si nu au fost probleme. Sper totusi sa nu fie diferente la FL, ar fi ridicol sa fie asa.

Imagine

Acuma am alta problema: cum aflu cat cantaresc jantele originale si eventual si cele care vreau sa le cumpar? Informatia asta nu am prea gasit-o pe nici unde. La cele noi ma gandesc ca au magazinele in catalog scrisa si greutatea, dar nu e trecuta pe site. Cum zicea Nicky, daca tot iti iei alte jante, sa dai bani pe ceva care sa pastreze performanta macar la fel (daca nu o imbunatateste) - asta mi-a scapat. :) Daca nu gasesc jante la fel de grele (sau mai usoare) ca cele stock la un pret rezonabil, atunci le pastrez pe cele standard si folosim banii respectivi pentru un Stage 1.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2011, 17:41

Cel mai sigur e sa le cantaresti, adica atunci cand ai ocazia, cantareste roata (ideal, doar janta) si scade greutatea anvelopei, care poate fi cantarita la dealer sau in magazin sau gasita la producatorii de anvelope. Vezi si pe forumuri de pe afara ce se discuta pe tema asta.

Voiam sa va zic ca la franele de Cupra/S3 merg unele modele de jante pe 17". O sa fac si eu upgrade de acest fel in curand, atat pentru performante (momente polare de inertie inferioare), cat si pentru cheltuieli (stim cu totii ca jantele si anvelopele de diametru mai mic sunt mai ieftine). Important este X-Factor sau "golul din interiorul" jantei sau "configuratia jantei". Daca janta e de 19" si are X Factor mic, aceasta poate sa frece in etrierii de Cupra. Daca janta e de 17" si are X factor mare, poate merge ok cu frane de Cupra. Stiu un Audi S3 cu jante Team Dynamics Pro Race 1.2 pe 17" care are frane stock (identice cu cele de Cupra).

Si mai sunt cateva variante de jante, pe langa OZ, Team Dynamics etc., mai putin populare, mai performante, dar si mai scumpe, unfortunately.

Tabel cu masele jantelor - http://www.wheelweights.net/ (in stanga sus ai un link catre Wheel Weights List - excel file)
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2011, 18:02

Multzam de Excel. Din pacate modelul asta de la Borbet nu sunt cuprinse in Excel.

Pe Cupra merg si jantele de pe Leon FR de 17 (eu asa stiu).

Nu ma asteptam ca jantele sa fie un subiect asa sensibil si sa necesite atata atentie la cumparare. :lol: Cred ca renunt momentan si folosim banii pentru Stage 1.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

07 Feb 2011, 18:53

Stage 1 este - de departe - cea mai inspirata investitie, ca sa nu mai zicem ca este si cea mai avantajoasa in termeni de acceleratie (Nm) vs. investitie (Euro/RON).
Si jantele sunt importante, dar nici cea mai performanta janta nu iti confera demarajul pe care ti-l genereaza ECU remap Stage 1. Sa fie cu noroc!!!
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

08 Feb 2011, 12:23

Ce parere aveti? Wolfrace Ultra-Lite, cantaresc 9.4 kg pe 18". Sunt pt Brera...:)

Imagine
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Ce model de jante ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

08 Feb 2011, 14:20

Dupa ce am mai vorbit putin cu Nicky prin PMs, eu m-am decis asupra acestui model. Sunt foarte OEM ca sa zic asa (model facut special pentru grupul VAG) si sunt exact ce am eu nevoie pentru ca nu le voi folosi la racing, le voi folosi ca si schimb pentru cauciucurile de vara. Au aproximativ aceiasi greutate ca si jantele stock de 17, aproximativ 10-11 kg. Dimensiunea corecta este 7Jx17 ET54 (5x112), nu ET47 cum am scris initial, deci se potrivesc perfect (pana si prezoanele sunt identice cu cele stock).

Modelul se numeste Borbet XB Black Polished.
Imagine

Acuma, stie cineva vreun distribuitor in vestul tarii (Arad, Timisoara, Oradea ) care sa importe jante Borbet? Eu pe net nu am reusit sa gasesc distribuitori decat din jurul Bucurestiului si parca nu as vrea sa le iau prin curierat.

Mersi
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
  • 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 59

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori